Bayern München a invins Borussia Dortmund cu 2-1 si a castigat Supercupa Germaniei.

 

Golurile partidei au fost inscrise de Mandzukic in minutul 6, Muller in minutul 11 iar pt Dortmund a marcat Lewandosvki in minutul 75. Aceasta este cea de-a 5-a supercupa castigata de Bayern.

0 0 vote
Article Rating
28 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Peter
Peter
16 August 2012 12:24

Eu zic ca problema noastra majora nu a fost la mijlocul terenului, problema a fost si este in continuare pe banca, unde avem un antrenor priceput, dar foarte fricos, iar aceasta frica ne-a costat si finala. Daca nu era prieten cu Hoeness, cred ca zbura dupa finala, dar asta este. Trebuie sa ii tinem pumnii si lui si jucatorilor sa faca un sezon magic, pt mine asta insemnand mai presus de toate castigarea Champions League si daca se poate campionatul, cupa nefiind asa importanta.
Iar daca transferul lui Martinez se va oficializa, indiferent de suma(chiar daca 40 de milioane sunt enorme in ochii mei), ii urez: Herzlich Wilkommen nach Munchen, Javi!
Auf geht’s, ihr Roten!

gery76
16 August 2012 2:36

-Ma bucur ca dupa 2 saptamani de litoral ,in care am c-am fost departe de lumea fotbalului,doar cateva probe ale romanilor la Londra urmarind,mai vad si o veste buna legata de echipa noastra de suflet Bayern Munchen,dupa finalul halucinant din sezonul trecut ,atunci cand am pierdut cam totul in fata lui Dortmund pe plan intern si in fata lui Chelsea cu al ei joc mojicesc.
-Chiar daca n-am vazut meciul pe viu ,acum dupa comentariile voastre pertinente,mi-am dat seama ca ,daca vom juca precum in prima repriza,atunci sansele noastre sunt destul de mari de a ne reafirma suprematia in Bundesliga dupa doua sezoane dezamagitoare.
-Doamne Ajuta!

West
15 August 2012 20:22

Da am vazut si eu stirea si in Bild si in TZ inseamna ca Martinez este jucatorul lui Bayern

Catalin
15 August 2012 17:22

Astazi meci amical la ora: 21.45 Germania – Argentina

Echipa de tineret GermanyU20 a zdrobito pe Argentina cu scorul de 6-1 .

Speram sa le aducem aminte de WC 2010 😀

Pupp3tMast3r
Pupp3tMast3r
14 August 2012 15:18

@Peter:
eu zic sa mai luam o rezerva ptr ribery pe stanga acolo,cineva gen dries mertens de la psv.de care parca era vorba la un moment dat,un jucator foarte bun si un fan declarat al lui bayern,
cat despre primul 11,as avea ceva rezerve,mai ales pe postul pe care joaca boateng,nu mi se pare convingator,si in nici un caz constant,daca l-ar lua pe martinez l-ar putea juca fundas central,post pe care joaca mult mai bine decat pe cel de mijlocas central,oricum la anul e foarte probabil sa vina howedes de la schalke in conditii similare cu neuer

e bine ca avem optiuni in atac cu mandzukic si pizza,era grav sa ne bazam exclusiv pe gomez care cu apararile solide e mana moarta,plus ca si muller mai intra in cate o perioada lunga de sterilitate

sincer man city si chelsea au loturi mai valoroase decat noi,nu doar real si barca,dar si in conditiile actuale suntem foarte aproape de nivelul lor,iar daca mai aducem un fundas central titular si o banda stanga ca rezerva ptr ribery avem un lot complet

Peter
Peter
14 August 2012 14:41

Indiferent de pozitia lui pe teren, Muller este cel mai sufletist jucator pe care il are Bayern in lot, un fan adevarat care are norocul sa imbrace tricoul echipei sale de suflet. Chiar si atunci cand nu este in forma, alearga mult, se zbate si incearca sa inscrie, de aceea mi-ar parea foarte rau sa dispara din echipa.
@SG: chiar daca ai si tu dreptate, chiar si Heynckes zice mereu ca echipa joaca cu un singur atacant si s-ar putea sa schimbe acest lucru in acest sezon, cand ii avea pe cei doi Mario valizi.

SG
SG
14 August 2012 14:05

Mi-aș dori ca primul unsprezece să fie următorul: ____________________NEUER____________________ ___________BOATENG_________BADSTUBER_________ LAHM____________________________________ALABA ________SCHWEINSTEIGER_______________________ _____________________________KROOS___________ ROBBEN_________________________________RIBERY ___________MULLER____________________________ _____________________________GOMEZ___________ Însă, cred că Heynckess nu dorește să joace la centrul terenului cu Schweinsteiger și Kroos, pentru că niciunul dintre cei doi nu este un mijlocaș defensiv veritabil. De aceea, e atât de dorit Javi Martinez. În cazul în care spaniolul va fi transferat, cel mai probabil unul dintre Kroos sau Muller nu va fi în primul unsprezece. În cazul în care Muller va fi cel sacrificat, atunci Bayern va juca 4-2-3-1, pentru că Toni e un playmaker veritabil. În schimb, dacă Muller va fi titular pe o poziție centrală, sistemul va fi 4-4-2, pentru că Thomas e un jucător de finalizare, nu de creație. Nu a fost, nu este și nici nu va fi vreodată un mijlocaș central ofensiv. Nu se pliază pe acest post. Are alte calități. El e un atacant secund sau extremă. Degeaba insistă toți (inclusiv comentatorii) că Bayern joacă 4-2-3-1 (fapt care mă irită, recunosc), pentru că nu e deloc așa, atât timp cât în teren se află Robben, Ribery,… Citeste mai mult

Peter
Peter
14 August 2012 11:32

Eu sunt de parere ca nu mai avem nevoie de nici un jucator important, poate vreo rezerva decenta. Avem un prim 11 excelent, poate cel al treilea cel mai bun 11 din lume dupa Barcelona si Real. Sahin daca vine, in locul cui sa joace? Si asa jucatori precum Kroos, Muller si Shaqiri vor mai sta pe banca, iar alte echipe ar da orice sa ii aiba in primul 11. Eu nu cred ca Martinez este ceva incredibil, cuplul Kroos-Schweinsteiger daca se sudeaza, va fi unul extraordinar. Inca odata, sper sa avem un sezon senzational, cu trofeul suprem in mana, chiar daca va fi foarte greu.

Catalin
13 August 2012 23:12

Poate il luam si pe Sahin , sta sarmanul si asteapta cineva sa-l ia de la Real 🙂

fcdm3
Moderator
13 August 2012 22:33

@florin.b: stai linistit! Este o noua enormitate a comentatorilor TV. Tymo are cel mult 3 mil. euro/an. Or da sefii lui Bayern salarii mari jucatorilor lor dar nici chiar asa…

florin.b
florin.b
13 August 2012 22:12

Interesant la Mandzukic este ca pare mult mai eficient la finalizare decat Gomez. Gomez a dat multe goluri, dar a si ratat foarte mult, inclusiv in meciurile cruciale cu Chelsea si Real. Am privit cu neincredere transferul lui Mandzukic, dar sunt placut surprins ca pana acum nu l-am vazut ratand in situatii clare de gol. Jocul din supercupa mi s-a parut de nivel mediu din partea ambelor echipe. Atacul nu a avut viteza, iar apararea noastra a scartait in repriza a 2-a. Poate si din cauza ca e abia inceput de sezon, jucatorii vin dupa campionatul european si nu sunt inca in cea mai buna forma fizica. Trofeele interne sunt importante, dar eu zic ca trofeul adevarat e Liga Campionilor, pt ca acolo sunt cei mai buni jucatori din lume. 33 mil pt Javi Martinez mi se pare mult, dar e profilul de jucator de care echipa ar avea nevoie. Problemele care apar pe contraatacurile adversarilor ni se trag si din cauza ca mijlocasii nu sunt atat de eficienti pe cat ar trebui la recuperare, nu doar din vina fundasilor.… Citeste mai mult

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
13 August 2012 21:20

SUPER CUPA GERMANIEI 12.02.2012 – DUMINICA :

STADION : ALLIANZ ARENA

FC BAYERN MUNCHEN EV – BORUSSIA DORTMUND 2-1

REZUMAT MECI :

http://www.youtube.com/watch?v=5-FzEBE6jKY

fcdm3
Moderator
13 August 2012 20:02

Mie mi s-a parut ca Mandzukic este si mai bataios si mai tehnic decat Gomez. Din pacate insa, alaturi de majoritatea colegilor lui, a cam disparut din joc in repriza a 2-a.
Dante a avut evolutii destul de bune, gresind insa la gol dupa ce a facut un marcaj larg la adversar.
Can nu s-a descurcat prea bine la debut. S-a vazut ca a avut oarecare trac, gresind mingi simple sau neputandu-se concentra suficient la alte faze. A si jucat pe postul de fundas stanga, el fiind mijlocas central. Insa este un jucator cu un potential imens si valoarea lui va creste cu siguranta. Nu trebuie decat sa avem rabdare cu el!
As fi vrut sa-l vad pe Shaqiri mai mult dar o sa mai avem ocazia. Doar a inceput sezonul!
Un sezon care se anunta promitator, mai ales daca vine si Martinez pe 33 mil. asa cum zice TZ-ONLINE!

Peter
Peter
13 August 2012 14:53

Chiar daca nu are mare importanta rezultatul, ma bucur foarte mult pt evolutia lui Mandzukic, care pare sa se plieze foarte bine pe stilul lui Bayern. Chiar daca Gomez imi este foarte simpatic, cred ca ii va fi foarte greu sa revina, Mandzukic fiind mult mai bataios decat el, chiar daca nu este un mare marcator, dar totul se poate schimba la Bayern. Un alt jucator care mi-a placut foarte mult este Dante, care, chiar daca a avut mici ezitari, a fost destul de bun. Cred ca anul asta trofeele interne nu ne mai scapa, acum avem si banca de rezerve decenta si Heynckes va putea rota. Ceea ce nu mi-a placut este frica acestuia, nu stiu de ce nu incearca “umilirea” adversarului, atunci cand acesta este de calibru. Auf geht’s ihr Roten!

West
13 August 2012 10:37

Sursa http://www.TZ.de Wechsel sollperfect sein Martinez fur 33 millionen ?

West
13 August 2012 10:32

Da Bravo Bayern este primul trofeu din acest sezon sper sa nu ne oprim aici

fcdm3
Moderator
13 August 2012 7:40

Bayern castiga primul trofeu din 2010 si o invinge, in sfarsit, pe Borussia dupa 5 infrangeri consecutive! A fost un meci cu doua reprize total opuse. In prima, Bayern a jucat excelent (7-0 la suturi spre poarta la pauza) iar Dortmund nu a avut nici o ocazie. In a doua insa, Dortmundul a fost mai buna iar Bayern a “cazut” inexplicabil, avand totusi vreo doua ocazii mari. Am remarcat ambitia tuturor jucatorilor in prima repriza, pasa geniala (tip “covrig”) a lui Ribery la primul gol, Muller si Mandzukic au avut o prima repriza f. buna (in a doua au cam disparut din joc), Neuer cu doua parade, Lahm f. sigur pe el si cu dese incursiuni in terenul advers dar si nesincronizarea fundasilor (in repriza a doua) la unele faze mai rapide ale adversarilor. Bucuria castigarii supercupei a fost mai retinuta ca altadata dar cel mai grav este faptul ca Neuer s-a accidentat! Se pare ca nu e prea grav dar nu va juca miercuri la Frankfurt in meciul Germania – Argentina. In concluzie, mai e mult de munca, mai… Citeste mai mult

Catalin
12 August 2012 23:45

uhuu ce bucurie . Am vazut doar prima repriza din pacate,la care mia placut in peransamblu meciul…mai ales in primele minute. Este important ca am cistigat. Bravo Felicitari echipei si tuturor fanilor adevarati !

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
12 August 2012 23:22

In sfarsit am pus..punctul pe “i” cum se spune.O singura faza pt Dortmund in prima repriza si “una mai bine zis anemica”, in a 2-a le-am permis printr-o relaxare sa mai echilibreze jocul.Am incredere deplina ca tineri din lot anul acesta vor fi baza in momentele grele.Primul 11 cred ca va arata super cu Alaba,Can,Shaqiri…vom destabiliza multe aparari.

Bucuria de dupa meci a fost mai abtinuta pt ca FCB are nevoie urgenta de trofee si cand vor veni…si “litri de bere si fericire vor curge rauri”….pana atunci munca si devotament,perseverenta si calitate.

O remarca am de zis…a disperat pe banca Klopp…Abia astept revenirea si celor accindentati si atunci sa vedem goluri pe banda rulanta.

Felicitari FCB…FELICITARI pt tot ce ne-ai oferit in aceasta seara superba.
Mandru de FCB!!!

MIA SAN MIA — FC BAYERN FOREVER NUMBER ONE — 1900.

cristi090
cristi090
12 August 2012 23:21

Mandzukic faulteaza prea mult..

neamtmischu
neamtmischu
12 August 2012 22:51

iam batut cand ii doare mai tare 😉

flo
flo
12 August 2012 22:37

in sfarsit am batut-o si noi pe Dortmund… imi pare bine ca a marcat mandzukic..

florin.b
florin.b
12 August 2012 22:21

In continuare greseli mari in aparare. In prima repriza au stat bine in teren, Dortmund n-a avut nicio ocazie, dar in partea a 2-a a fost un corner la care Dante a gresit marcajul si puteam sa primim gol, pe urma a fost actiunea pe partea lui Emre Can cu minge trimisa in mijlocul careului si sutul lui Reus putin pe langa poarta, la golul lui Dortmund Dante a facut marcajul prea larg la Lewandowski (e adevarat insa ca pe final de meci a avut o interventie de ultim moment in fata lui Gotze si a salvat golul egalizator). In atac jocul a fost bun, avand in vedere ca s-au dat 2 goluri (pasa lui Ribery a fost extraordinara), dar ritmul meciului mi s-a parut destul de slab, nu am vazut deloc actiuni in viteza. Am vazut in schimb foarte multe pase gresite. Una peste alta, ramane victoria si e cazul sa mai avem si noi noroc, dupa meciul de trista amintire cu Chelsea.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
28
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x