Bayern a facut spectacol in primul amical din turneul pe care il desfasoara in China. A batut-o cu 6-0 pe Beijing Guoan.

Robben a fost remarcatul meciului. A dat o pasa decisiva la primul gol, care a fost de fapt un autogol, dar plecat din sutul lui Pizarro. Robben a marcat si golul de 2-0.  Pizarro, Muller, Mandzukic si Gomez au marcat si ei cate un gol.

De remarcat este faptul ca au intrat bine in meci Muller si Gomez, recent reveniti la antrenamente dupa vacanta prelungita cauzata de EURO 2012. Din acest “lot” au mai jucat si Neuer, Boateng, Badstuber si Kroos.  Lahm si Schweinsteiger nu sunt prezenti in China. Ei raman sub investigatii medicale.

Cea mai proasta veste este insa cea a accidentarii pustiului David Alaba, care a suferit o fractura de stres in amicalul cu Napoli si va lipsi pana la finalul lunii August, deci va rata primele doua etape de campionat + un meci din Cupa Germaniei + Supercupa Germaniei de pe 12 august, impotriva lui Dortmund.

STATISTICI:

Beijing Guoan – FC Bayern 0:6 (0:3)

FC Bayern : Neuer (46. Starke) – Boateng (46. Weiser), Van Buyten (46. Badstuber), Dante, Contento – Tymoshchuk (46. Can), Kroos (46. Luiz Gustavo) – Robben (46. Müller), Shaqiri, Ribéry (46. Mandzukic) – Pizarro (46. Gomez)

Arbitru : Fan Qi (China)

Stadion : Workers Stadium (Beiing Guoan)

Spectatori : 42.000

Marcatori : 0:1 Zhang Junzhe (7., autogol), 0:2 Robben (10.), 0:3 Pizarro (43.) 0:4 Müller (74.), 0:5 Mandzukic (78.), 0:6 Gomez (80.)

Cartonase galbene : -/-

Sursa : fcbayern.de

0 0 vote
Article Rating
16 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
25 July 2012 23:20

@florin.b:
-Respect opinia ta,insa eu nu cred ca se merita sa dai sume de 40 milioane pe un inchizator,suma maxima este in jur de 15-20 de milioane,sumele de 30,40 sau mai mult se dau in general pe fotbalisti ce pot decide singuri soarta unui meci.
-Da,daca s-ar da 40 de milioane pe un varf senzational precum Radamel Falcao ,atunci cred c-as fi primul care sa aplaude investitia.
-Cat despre Shaqiri ,am fost printre primii care am salutat aducerea kosovarului,pe langa tehnivca deosebita in regim de viteza,acesta este si foarte ”teapan” pe picioare,in contrapondere la fragilitatea binecunoscuta a lui Arjen Robben!

Catalin
25 July 2012 23:19

Kaka nu mai vine la Bayern niciodata,de unde ati luat … Milan o sal aduca inapoi,ca si asa au vindut si au plecat cei mai importanti jucatori, sa-l vinzi pe Shaqiri pe jumate de an este o prostie, o sa vedeti ca o sa faca treaba buna chiar din primele meciuri, are un pontential urias. Asa jucatori trebuie tinuti la echipa .

NEXTevolution
25 July 2012 22:15

Eu unul l-as fi imprumutat pe Shaqiri la o echipa din Bundesliga unde sa joace meci de meci pana in iarna. Bayern cu siguranta va trece de grupe UCL, va avea sanse la titlu si va merge mai departe in cupa. Deci Bayern are nevoie de echipa calumea mai mult in retur unde un Shaqiri exploziv ar fi foarte important. E clar ca in tur Robben va juca.

ion_san
ion_san
25 July 2012 20:22

Shaqiri e la inceput de drum la Bayern si mie imi place mult cum joaca dar cu timpul o sa vedeti ca o sa explodeze si va vi unul dintre cei mai buni poate cel mai bun….uitativa la David Alaba a fost imprumutat si a revenit da voi vedeti ca din ce in ce mai bine se ataseaza de joc si ALABA va fi un viitor bun alaturi de Shagiri si mai sunt ei multi tineri care peste 2.3 ani o sa vedeti ca eei vor fii jucatorii care vor aduce trofee in vitrina noastra asa ca bafta Bayern cu voi pina la moarte

florin.b
florin.b
25 July 2012 18:02

Daca iei jucatorii de care City nu stie cum sa scape mai repede ai sanse minime sa castigi Liga Campionilor. Nu cred ca la Bayern e nevoie de un jucator atat de dur cum e de Jong. Decat 15 mil pe de Jong mai repede as da 25-30 pe Bender sau as da chiar si 40 pe Khedira. Sincer, prefer sa fie promovat Gustavo decat sa fie adus de Jong. Van Bommel poate ca a fost un jucator bun, dar abia se misca, iar la mijlocul terenului e nevoie de jucatori care sa alerge dupa minge si sa acopere zone intinse de teren. De asemenea, nu cred ca de jucatori de profilul lui Kaka avem nevoie, pentru ca ii avem pe Muller si Kroos care trebuie promovati. Posturile cu probleme la noi nu sunt neaparat cele din atac, ci, asa cum am mai spus, mijlocasul la recuperare si fundasul central. Shaqiri si mie mi s-a parut foarte activ in amicale, si ar fi bine pentru echipa daca s-ar impune titular in fata lui Robben. Oricum, banca de rezerve in mod… Citeste mai mult

NEXTevolution
25 July 2012 17:34

Mie mi-a placut foarte mult Shaqiri. E un fotbalist extrem de tehnic. Ati vazut unde a pus mingea de vreo 2 ori in amicale? Fix in coltul barei. E un jucator care il 2 ani poate ajunge la nivelul lui Robben din zilele lui bune. Si inca ceva: nu vi se pare cam grasut? Sau probabil are masa musculara mare. Poate o fi bine cum ati zis voi, sa fie adus un jucator rau ca si De Jong. Oricum eu zic ca mai bine sa fie adus Bender sau De Jong decat Martinez. Martinez e si foarte scump, eu zic ca e overrated, l-am vazut in cateva meciuri si nu m-a impresionat. Si sa nu uitam: De ce sa se de-a 40 de mil pe un mijlocas cand poate fi adus unul de 10-15 milioane si il ai pe Kroos, Gustavo si in viitor Emre Can? Adevarul e ca nici nu pot sa-si bata joc de Gustavo cand au dat 17 milioane de euro. Trebuie sa ii se dea in continuare sansa poate poate o confirma desi pana acum a… Citeste mai mult

fcdm3
Moderator
25 July 2012 17:18

– In meciul cu descultii chinezi am observat ca jocul nostru a mai crescut din punct de vedere tehnic prin Pizarro si Shaqiri. Eu cred ca Pizarro (adus gratis), daca va juca, va fi peste Mandzukic, cel adus cu 13 mil. euro.
– Si totusi Rummenigge insista pentru Lars Bender: “jucatorul isi doreste foarte mult la Bayern! Chiar daca transferul vine tarziu, noi il asteptam. S-ar acomoda foarte repede cu cei 8 jucatori de la nationala!”.

fcdm3
Moderator
25 July 2012 17:07

@gery76: exact! Nigel de Jong va fi adus pentru ca se vrea un mijlocas in genul lui van Bommel, cu o agresivitate crescuta, cu o rautate mai mare in joc. Bineinteles ca olandezul este mult peste molatecii Tymo si Gustavo…

gery76
25 July 2012 16:05

Oricum De Jong este din punctul meu de vedere peste Tymo dar si peste Luis Gustavo,macar din punct de vedere al determinarii.
-N-ar fi chiar rau,avand in vedere ca sezonul trecut chiar asta ne-a lipsit la mijlocul terenului si anume o agresivitate sporita acea ”rautate in joc” atat de necesara in fotbalul actual.
-Singura mare problema la De Jong ,cred c-ar fi cea cu cartonasele ,pe care le primeste cu mare usurinta!

george
george
25 July 2012 12:24

sper sa nu-l transfere pe de jong, mai bine nu mai cumpara pe nimeni decat sa vina el, inca sper sa vina un super jucator, sa faca o investitie de 30-40 mil, findca banii nu cred ca sunt o problema ptr bayern. eu unul as da 25-30 mil pe kaka, ar fi un transfer de nota 10.

West
25 July 2012 11:38

Ce ziceti de Andre Schurrle si Yann Mvila da probabil ca near costa 35-40 de milioane de euro dar cred ca merita

West
25 July 2012 11:34

Cum Adica cumparam ce arunca alti probabil ca dupa inceputul campionatului o sa le para rau ca sau zgircit la plafonul de 13 milioane de euro si nu au adus jucatori de 20-25-30 de milioane de euro cu care puteam aborda altfel cele 3 competiti in care vom juca nustiu dar probabil ca si sezonul 2012-2013 il vom trece la capitolul deziluzi dar insa cred ca ne vom trezi pe ultima suta de metri si vom face transferuri adevarate nu Nigel de Jong care nu are ce cauta la Bayern

fcdm3
Moderator
25 July 2012 9:57

Transferul lui Javi Martinez a picat pentru ca bascii nu au vrut sa lase din cei 40 de mil. ceruti initial. Ultima oferta a lui Bayern a fost de 26 mil. euro.
Avand in vedere ca si transferul lui Lars Bender a picat (conducerea lui Leverkusen nelasandu-l la Bayern nici pentru 25 de mil.!) sefii lui Bayern s-au orientat spre Nigel de Jong de la Man. City. Olandezul va fi lasat sa plece pe bani mai putini avand in vedere ca Mancini il doreste pe Danielle de Rossi (Roma) la City in locul lui de Jong.
Nigel de Jong are 27 de ani, 1.74m, joaca pe postul de mijlocas defensiv si are o cota de piata de 13 mil. euro conform TRANSFERMARKT. Intre 2006 – 2009 de Jong a jucat la Hamburg, dupa aceea transferandu-se la City pentru 18 mil. euro.
Daca City il va lua pe de Rossi mai mult ca sigur ca acest transfer se va realiza, insa nu sunt convins ca este ceea ce asteptau suporterii…

West
24 July 2012 19:06

Nu putem trage concluzi dupa meciuri de pregatire si amicale probabil ca dupa supercupa o sa ne dam seama cam cum arata echipa Astept inca un transfer mare sper si cred ca se va face sa fim dublati pe posturi valoric iar Iesas@ nu inteleg ce cauta Varza aici sincer nu ma intereseaza nici de Varza nici de Hamburg

olikahn
olikahn