Bayern a pierdut primul amical mai serios jucat in aceasta vara, 2-3 cu italienii de la Napoli, mai vechile noastre cunostinte din grupele Ligii de anul trecut.

David Alaba si  Xherdan Shaqiri au marcat golurile lui Bayern – ultimul cu un sut frumos din lovitura libera. 3000 de fani au urmarit amicalul jucat in Italia, la Trentino.

Bayern pleaca duminica intr-un turneu de pregatire in China, unde va juca doua amicale: marti, de la 14:30 ora Romaniei, cu Beijing Guoan, iar joi, de la 15:00 ora Romaniei cu rivalii din Bundesliga de la Wolfsburg.

STATISTICI:

FC Bayern – SSC Napoli 2:3 (1:1)

FC Bayern : Starke – Rafinha (46. Hojbjerg), Van Buyten, Dante, Contento – Tymoshchuk, Luiz Gustavo – Robben, Shaqiri, Alaba (39. Can) – Mandzukic (60. Pizarro)

Rezerve : Riedmüller, Weiser, Schmitz, Markoutz, Friesenbichler

SSC Napoli : Rosati – Campagnaro (78. Grava), Cannavaro, Britos (60. Aronica) – Zuniga, Inler, Dossena (70. Vitale) – Dzemaili (88. Fornito), Hamsik (88. Palma) – Insigne (86. Novothny), Vargas (60. Pandev)

Arbitru : Petruzzo (Schio)

Spectatori :3.083

Marcatori: 1:0 Alaba (16.), 1:1 Cannavaro (45.), 1:2 Pandev (67.), 2:2 Shaqiri (73.), 2:3 Insigne (82.)

Cartonase galebene : – / Dzemaili

sursa: fcbayern.de

0 0 vote
Article Rating
34 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
dan
dan
25 July 2012 16:11

@gery76: Si Robben e foarte fragil si a facut fata, oricum ar fi eu nu cred in transferul asta.

gery76
25 July 2012 15:58

Kaka n-ar face fata intr-un campionat ca al Germaniei,bazat destul de mult pe aspectul fizic,iar ca sa aduci un jucator extrem de fragil din punct de vedere fizic,doar de dragul de face un transfer de marca,mai bine lipsa.

fcdm3
Moderator
25 July 2012 9:37

@lesas: Robben nu vrea sa plece de la Bayern. Nu te mai lua dupa stirile din prosport.ro sau sport.ro.

florin.b
florin.b
24 July 2012 21:03

Eu nu cred ca Nigel de Jong este o solutie pentru Bayern. Daca ar fi atat de bun, nu l-ar vinde City. Plus ca e un jucator foarte dur, iar Bayern are nevoie de mijlocasi care sa opreasca atacurile adversarilor prin interventii curate si prin plasament bun, nu prin faulturi grosolane. Si nu mai e chiar atat de tanar ca sa zici ca e un jucator care promite. Ar fi o greseala daca l-ar transfera.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
24 July 2012 16:29

Date :

Beijing Guoan a terminat sezonul 2011(in China sezonul se desfasoara pe perioada unui an calendaristic ..nu 2 ani cum este in majoritatea campionatelor spre ex. europa)pe locul 2 din 16 echipe si participa anul acesta in CL Asia.In sezonul 2012 dupa 18 etape Beijing Guoan ocupa locul 5 din 16.

sursa : soccerway.com

Urmatorul meci sustinut in turneul din China de FC BAYERN va fi pe data de 26.07.2012 – JOI contra celor de la VFL WOLFSBURG incepand cu ora 13:00 ora Romaniei.Wolfsburg a terminat sezonul 2011-2012in Bundesliga pe pozitia 8 din 18.

Ultimele rezultate directe :

Bayern München 2 – 0 Wolfsburg
Wolfsburg 0 – 1 Bayern München

surse : livescore.com si soccerway.com

MIA SAN MIA.

NEXTevolution
24 July 2012 16:02

Rezumatul meciului Beijing Guoan – FC Bayern
Calitatea e slaba, dar decat deloc….

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
24 July 2012 15:45

O mica corectie Stadion : Workers Stadium (Beijing Guoan).

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
24 July 2012 15:43

AMICAL 24.07.2012 – MARTI :

Beijing Guoan – FC Bayern 0:6 (0:3)

FC Bayern : Neuer (46. Starke) – Boateng (46. Weiser), Van Buyten (46. Badstuber), Dante, Contento – Tymoshchuk (46. Can), Kroos (46. Luiz Gustavo) – Robben (46. Müller), Shaqiri, Ribéry (46. Mandzukic) – Pizarro (46. Gomez)

Arbitru : Fan Qi (China)

Stadion : Workers Stadium (Beiing Guoan)

Spectatori : 42.000

Marcatori : 0:1 Zhang Junzhe (7., autogol), 0:2 Robben (10.), 0:3 Pizarro (43.) 0:4 Müller (74.), 0:5 Mandzukic (78.), 0:6 Gomez (80.)

Cartonase galbene : -/-

Sursa : fcbayern.de

PS: Referitor la primul gol marcat in min.7 unele site-uri il dau drept marcator pe Pizzaro (ex: sursa : futbol24.com).

lesas
lesas
24 July 2012 15:04

Arjen Robben este pe lista celor de la Milan. El vrea sa plece de la Bayern, iar discutiile cu italienii au inceput deja.

Licitatia incepe de la 20 de milioane de euro, in cazul olandezului, insa banii nu sunt o problema pentru Milan.

Italienii au incasat sume mari dupa plecarea vedetelor Ibrahimovic si Thiago Silva.

Robben a ajuns la Bayern in 2009, pentru 25 de milioane de euro.

A mai jucat la Groningen, PSV, Chelsea si Real Madrid.

In luna mai el si-a prelungit contractul cu Bayern pana in 2015, dar acum ar vrea sa plece, daca este lasat, scrie Eurosport.

sursa sport ro

SG
SG
24 July 2012 14:21

@NEXTevolution: Kaka nu a jucat niciodată într-un midfield duo și nici nu o va face, pentru că e un fotbalist de treimea adversă, nu de centrul terenului. Nu va juca niciodată lângă un închizător, ci în fața a doi pivoți. În bandă a mai făcut-o, însă extrem de rar și nu a dat randamentul scontat. Singurele poziții pe care el se simte confortabil sunt mijlocaș central ofensiv și atacant secund, adică ceea ce joacă Muller la Bayern. În bandă nu îl văd, iar număr 8 nici atât.

NEXTevolution
24 July 2012 12:50

OFICIAL! Kaka pleaca de la Real! Mourinho l-a scos din lot, clubul NU vrea sa comenteze, dar site-ul i-a tradat! Kaka va pleca de la Real, dupa ce o discutie cu Mourinho s-a terminat rau. Real joaca astazi cu Oviedo primul meci din acest sezon. Chiar daca Primera nu a inceput, meciul de pregatire este foarte important pentru Mourinho. Pe site-ul oficial al galacticilor a fost postat lotul disponibil pentru meciul cu Oviedo. Initial, Kaka era pe lista, dar dupa o discutie cu Mourinho, a fost “sarit din schema”. Dupa ce a vorbit cu portughezul despre viitorul sau la Real, Kaka nu mai era pe lista oficiala de pe site. Semn clar ca va pleca, avand si vedere si zvonurile recente, dar si numarul prezentelor sale ca titular in ultimul sezon. Nu se stie inca destinatia brazilianului, insa el vrea sa joace la o echipa la care sa fie titular. Visul sau este sa participe la mondialul de peste doi ani, organizat de tara sa. Sursele din jurul clubului madrilen spun ca suma de transfer ar fi de aproximativ 10… Citeste mai mult

NEXTevolution
24 July 2012 11:35

TZ : Nigel de Jong on finding an apartment in Munich

gery76
24 July 2012 0:57

-Mi-aduc aminte de fundasii centrali pe care i-aveam in perioada castigarii CH.League si nu pot sa nu mi-amintesc de vivacitatea lui Samuel Kuffour,de exactitactea suedezului Andersson,de munca neancetata a lui Thomas Linke,dar in primul rand de solidaritatea ce exista intrew membrii echipei,ceea ce in ultimul timp este din ce in ce mai putin vizibil!

Catalin
23 July 2012 22:42

Speram sa il luam macar pe Bender…pe cine altcineva vizeaza conducerea ??

fcdm3
Moderator
23 July 2012 21:38

Lars Bender (23 ani) pe care se pare ca-l doreste atat Rummenigge cat si Sammer la Bayern nu este lasat de conducerea lui Leverkusen sa plece, echipa cu care are contract pana in 2017. Si cand te gandesti ca atat Lars Bender cat si fratele sau geaman Sven (de la Dortmund) au jucat pana in 2009 la Munchen, la rivala locala TSV 1860! Lars Bender a fost transferat in 2009 la Leverkusen pentru suma de 2,5 mil. euro. Inca un jucator de valoare a fost luat de sub ochii celor de la Bayern care, se vede treaba, nu au scoteri prea buni nici in propriul oras… Asa cum l-au lasat pe Hummels sa plece, deoarece antrenorul de atunci de la tineret n-a vazut in Matts Hummels un mare jucator…

fcdm3
Moderator
23 July 2012 20:10

Intr-adevar, vom suferi mult in aparare. Nici Dante asta nu e mare “scula” de fotbalist, cum se zice in argoul fotbalistic. In amicale a fost un fel de trompeta a echipei. Unele interventii de-ale sale au fost cu intarziere iar altele pe tibiile adversarilor! Cred ca este o alta teapa de transfer, ca si Mandzukic.
Ca o concluzie, daca astea sunt toate transferurile din aceasta vara, nici sezonul viitor nu vom castiga vreun trofeu! Fac pariu cu oricare dintre voi!

florin.b
florin.b
23 July 2012 17:00

Daca se mai accidenteaza cativa jucatori ma astept sa avem un sezon la fel de prost ca acum 2 ani. Transferurile s-au facut mai mult pentru banca de rezerve si nu au acoperit posturile deficitare de fundas central si mijlocas defensiv. Nu ai cum sa castigi Liga Campionilor fara o aparare sigura. Cu Boateng in teren am emotii aproape la fiecare atac al adversarilor (si tot e un progres fata de Demichelis!). Rezerva lui e van Buyten, care e batran si lent, e clar ca nu te mai poti baza pe el in fata unui adversar de calibru. S-a mai accidentat si Alaba, iar Contento se pare ca a jucat slab in pregatiri, desi aveam asteptari mai mari de la el. Badstuber a fost un fundas mult mai sigur ca Boateng, dar e inca tanar si mai face si el greseli. Pe Dante nu il vad atat de valoros incat sa se impuna ca titular. Lahm a jucat bine pe dreapta, insa catastrofal e stanga. Rafinha s-a vazut deja cat de “valoros” e. Si alti fundasi in afara de ei… Citeste mai mult

gery76
23 July 2012 16:01

Numai cand vad cuplul de inchizatori format din Tymo si Luis Gustavo,ma ia cu ameteli,este unul de mana a 3-a,ambii extrem de lenti si previzibili si ce este cel mai deranjant ,niciunul n-are forta,cum se mai zice in lumea fotbalului swunt ”fara vana”!

NEXTevolution
23 July 2012 12:11

Se pare ca Bayern este interesata de Lars Bender si mai nou de Nigel de Jong de la Man. City.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
22 July 2012 21:44

INFORMATIE :

Dupa turneul din China FC BAYERN va sustine un amical cu formatia de liga secunda 1.FC Kaiserslautern.In sezonul 2011-2012 FC Kaiserslautern a evoluat in Bundesliga terminand pe pozitia 18 din 18 (pozitie retrogradabila direct).In sezonul 2012-2013 FC Kaiserslautern va evoluat in 2.Bundesliga.

Ultimele rezultate directe :

Kaiserslautern 0 – 3 Bayern München
Bayern München 2 – 0 Kaiserslautern

Date meci :

1. FC Kaiserslautern – FC Bayern

Data : 01.08.2012 – MIERCURI

Ora : 19:30

Stadion : Fritz-Walter-Stadion (FC Kaiserslautern)

In 31 Iulie 2012 MARTI – orele 20:15 ~ 21:15 va avea loc Trofeul Paulaner Cupa-Sudului la Ingolstadt la care va lua parte si FC BAYERN.

sursa : fcbayern.de

fcdm3
Moderator
22 July 2012 16:51

Iata concluziile cotidianului local TZ dupa cantonamentul lui Bayern la Trentino (Italia).
Castigatorii: Robben, Alaba, Shaqiri si pustiul Friesenbichler!
Pierzatorii: Rafinha, Contento, Tymoschtschuk.

Despre alte transferuri nu se mai spune nimic.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
22 July 2012 16:00

O mica rectificare…revenirea pe gazon a celor 2 jucatori este 30 august 2012 nu luna aceasta cum precizasem eu.

MIA SAN MIA.

olikahn
olikahn
21 July 2012 21:08

am impresia ca ne amagim degeaba,problema nu sunt jucatorii ci antrenorul mi se pare depasit rau cand il vad pe banca cu fata aia congestionata si fara nicio reactie ma apuca dracii parerea mea SA NE LASEEEEEEEEE

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
21 July 2012 18:41

Pe transfermarkt.de se spune despre Alaba si Rafinha ca vor reveni la sfarsitul lunii acesteia.

Pt mai multe detalii puteti accesa link-urile urmatoare :

http://www.transfermarkt.co.uk/en/david-alaba/profil/spieler_59016.html

http://www.transfermarkt.co.uk/en/rafinha/profil/spieler_33947.html

MIA SAN MIA.

fcdm3
Moderator
21 July 2012 18:34

@Catalin:
a fost un meci amical intre selectionatele olimpice ale celor doua tari. Dupa cum se stie, la Olimpiada participa Marea Britanie, nu Anglia, Scotia, Tara Galilor sau Irlanda de Nord. Echipa Marii Britanii, antrenata de Stuart Pierce, a fost alcatuita numai din jucatori englezi si galezi, in frunte cu Ryan Giggs (38 ani). Cei din Irlanda de Nord si Scotia nu au vrut sa dea jucatori la selectionata Marii Britanii.

fcdm3
Moderator
21 July 2012 18:25

Intr-adevar, fundasii Alaba (20) si Rafinha (26) s-au accidentat la meciul cu Napoli. Primul va sta pe bara 6 saptamani ia al doilea – 4 saptamani.
Se pare ca s-a renuntat si la achizitionarea lui Martinez pentru pretul prea mare cerut de basci. Oferta bavarezilor a fost de maxim 25 mil. euro.

Catalin
21 July 2012 17:21

Apropo o stire nu prea buna : Dupa amicalul cu Napoli,Alaba si Rafihna sau accidentat, Alaba se pare ca are probleme mai grave,poate lipsi citeva saptamini.
Sursa: BILD.de

Catalin
21 July 2012 17:14

Am si eu o intrebare , nu are legatura cu Bayern:
acum citeva zile sa jucat un amical intre Marea Britanie vs Brazilia ,
eu de cind urmaresc fodbal prima data aud de Marea Britanie sa aiba echipa de fodbal ? adica cum sa inteleg este o echipa formata din regatul Britanic ?? Anglia Scotia Irlanda s.a. ? ? ? carei sensul nu prea inteleg.
Multumesc

Catalin
21 July 2012 17:05

A fost doar un amical , un antrenament mai bine zis.

fcdm3
Moderator
21 July 2012 13:44

Iata cum face rost de 53 mil. euro pe an Real Madrid: isi vinde numele stadionului arabilor!
http://www.sport.ro/spania/real-madrid-il-vinde-pe-santiago-bernabeu-cati-bani-va-incasa-pentru-noul-nume-al-stadionului.html

fcdm3
Moderator
21 July 2012 13:15

Rezultatul nu e concludent avand in vedere ca Bayern a jucat decat cu 2 titulari (Alaba si Robben) in timp ce napoletanii cu vreo 7-8. Oricum trebuiau sa joace si rezervele si mai ales trebuie rodati si pustii Can, Weiser & Co. Daca nu joaca acum, in amicale, atunci cand? Am remarcat golul lui Cannavaro din foarfeca de langa Dante si golul superb al lui Shaqiri direct din lovitura libera (de cand n-am mai marcat din astfel de lovituri?). Apararea a fost foarte slaba in frunte cu capitanul (!?) van Buyten. Dintre noii veniti, Dante (lent si greseli de plasament) si Mandzukic (nici o ocazie) nu au aratat ca au fata de Bayern. Dar sa nu disperam, nu a fost decat un amical.

florin.b
florin.b
21 July 2012 12:24

Eu am incercat prima data sa-l deschid cu QuickTime si nu am reusit. Pe urma am incercat cu VLC media player si a mers.

Catalin
21 July 2012 12:13

@Rava: nustiu ce rezumat ai postat dar nu-l poti vedea

Rava
Rava
21 July 2012 8:39

Aici gasiti rezumatul complet (FCB.tv)
http://www.mediafire.com/?yyquu7roxcg18aq

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
34
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x