Echipa se simte. Asa a decis un om care urăşte să piardă. Sammer este intransigent şi dur. Spre deosebire de multi jucatori de la Bayern, care nu au reuşit în ultimii ani, în momente-cheie.

Sammer analizează jucatorii în termeni de pasiune, profesionalism şi dorinţa de a câştiga.
Cine “arde” pe teren?
Rezultatele? Doar patru profesionişti sunt în prezent acolo (peste 70%), cum era o data Sammer.

90% – NEUER – ambitios ca Sammer. Se supara daca loviturile la poarta sunt inexacte. Nu are aere de vedeta.
80% – LAHM – capitanul. E privit ca un model profesionist insa are si el niste limite.
75% – MULLER – tanar dar experimentat. Traieste fotbalul, uneori explodeaza. Poate fi un adevarat Sammer.
75% – RIBERY – furios in joc dar este un jucator de echipa. In sfarsit isi doreste cu adevarat sa castige trofee.
60% – MANDZUKIC – poate sa muste ca un sobolan, in sens pozitiv. Este un cosmar pentru apararea adversa. Este insa egoist.
55% – SHAQIRI – a renuntat la J.O. ca Sammer! Inca nu a jucat pt. Bayern.
50% – ROBBEN – isi asuma responsabilitatea cu bucurie. Se gandeste mai intai la el insusi si dupa aceea la echipa. Va avea viata grea cu Sammer!
50% – PIZARRO – profesionist. Este un veteran care “arde”, insa sarbatoreste cam mult.
45% – SCHWEINSTEIGER – are pretentii de sef dar asta e rareori justificat. Este un bun strateg dar nu e un luptator ca Sammer.
40% – BADSTUBER – da tonul in aparare, tipa mult la antrenamente dar nu prea are charisma.
40% – KROOS – talentat dar dezamagitor cateodata. Nu isi asuma responsabilitati.
40% – GUSTAVO – joaca precum Sammer, ca un libero in fata apararii. Nu iese in evidenta.
35% – BOATENG – face ture suplimentare dar nu neparat in mod profesional.
30% – ALABA – este sustinut in Bundesliga. Nu este un Sammer insa are alte calitati.
30% – DANTE – international un nimeni. Nu a avut batalii majore.
25% – RAFINHA – musca pe teren dar rareori conteaza. De multe ori actioneaza ca un corp strain in echipa.
25% – VAN BUYTEN – aduce calm echipei. Cuvantul lui era odata ascultat in echipa dar nu mai mult.
20% – CONTENTO – nu vorbeste mult, nu este un jucator de conducere. Ofera servicii de incredere, nu mai mult.
15% – GOMEZ – e usor de multumit si repede. Ca si la CE da un gol si dupa aceea dispare din joc. Fara lacomie in ochi.
5% – TYMOSCHTSCHUK – a refuzat sa bata penalty ca si Kroos in finala cu Chelsea. Are caracter slab.

sursa: BILD (traducere directa)

0 0 vote
Article Rating
34 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
12 July 2012 11:46

sa stiica ai toata sustinerea mea …si banuiesc ca si a fanilor FCB…pt a trece impreuna peste momentele grele…si aici ma refer la meciurile decisive ale lui FCB si echipei nationale a Germaniei.

Sunt suparat pe momentele …nu ca am jucat prost…si ca uneori trebui sa intelegem ca fotbalisti bunii…mai au si ei momente mai putin bune de concentrare..oboseala si alte presiuni isi pun accentul asupra lor.

Un lucru trebui sa fie de retinut..suntem fani adevarati FCB si niciodata nu depunem armele pana nu ne vom vedea recompensata munca si sustinerea pt echipa favorita.

MIA SAN MIA.

gery76
12 July 2012 1:56

@Peter:
-Bate-te cu noi in opinii,lupta pentru ideile tale nu trebuie sa renunti la principiile tale,eu cand aveam varsta ta si-mi jignea cineva clubul favorit,Bayern,echipa nationala a Germaniei,luam foc si chiar daca aveam foarte putini sustinatori in zona mea a gorjenilor,acestia nu ma puteau combate decat daca aveau argumente bine fundamentate,tu esti unul dintre adevaratii suporteri ai lui Bayern si pentru acest lucru este o placere sa vad opiniile tale!!

Peter
Peter
11 July 2012 18:45

@gery76: Ma onoreaza cuvintele tale, dar am decis sa postez mai rar din multe motive, si nu stiu daca voi mai fi vreodata foarte activ aici. Sunteti cativa aici care chiar sunteti fani adevarati, dar sunt si foarte multi “privitori de fotbal” care arunca cu cuvinte in stanga si in dreapta, fara sa stie de ce se intampla numeroase lucruri la echipa sau care fac praf niste jucatori admirabili dupa un meci mai nereusit, chiar daca pana atunci au facut multe meciuri foarte bune in serie. Si atunci mi se pare inutil sa imi pierd timpul sa explic niste lucruri, daca opinia multora se schimba meci de meci. Referitor la stilul meu mai direct, mai taios, asa sunt eu, am crescut intr-un mediu sincer si direct si asa mi se pare corect sa vorbeasca oamenii, chiar daca este suparator. Toate cele bune si sper sa nu mai avem vreodata finaluri de sezon cum am avut anul acesta, cu trofee pierdute la sfarsit, ca simt ca nu mai pot rezista, finala Champions League si semifinala cu Italia m-au dat de pamant,… Citeste mai mult

gery76
11 July 2012 0:50

@gery76:
-Am vrut sa zic in cel mai sincer mod,inca o data graba m-a tradat si imi cer scuze pentru aceasta greseala dar si pentru altele inerente dar pentru care scuzele sunt necesare!

gery76
11 July 2012 0:47

@Peter:
-Greseala ,nu poate fi decat la anul cu locurile 2 ale lui Leverkusen,care intr-adevar este 2002,Ballack chiar a fost autorul acelui autogol ,ce ne-a facut campioni,am vazut acel meci Unterhaching-Leverkusen,cu niste emotii incredibile,mai ales ca nimic nu recomanda o asa mica echipa sa incurce o echipa in plina afirmare cum era atunci Leverkusen,ce aplica un fotbal cu adevarat spectaculos.
-Ma bucur foarte mult ca ai reanceput sa postezi pe site-ul acesta,din partea mea ai toata admiratia,iar eu sincer am simtit lipsa opiniilor tale taioase,pe care mereu ,chiar daca nu tot timpul am fost de acord cu ele ,le-am apreciat in cel mai siner mod!

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
10 July 2012 14:51

Sambata 20/05/00 sezonul 1999-2000 :

Bayern München 3 – 1 Werder Bremen

Unterhaching 2 – 0 Bayer Leverkusen

surse : http://www.soccerway.com/national/germany/bundesliga/1999-2000/round-1/

Bayern München 3 – 1 Werder Bremen
http://www.footballzz.co.uk/jogo.php?id=130291

Unterhaching 2 – 0 Bayer Leverkusen
http://www.footballzz.co.uk/jogo.php?id=130431

Cupa DFB-POKAL 1999-2000:
http://en.wikipedia.org/wiki/DFB-Pokal_1999%E2%80%9300#Final

Liga POKAL 1999 si 2000 + bonus :
http://en.wikipedia.org/wiki/DFB-Ligapokal#Past_winners

MIA SAN MIA.

Peter
Peter
10 July 2012 10:38

: Cred ca faci o confuzie mica, dar s-ar putea sa gresesc. E adevarat ca Ballack a marcat un autogol in sezonul amintit de tine, dar Leverkusen a devenit Vizekusen in 2001-2002, atunci au pierdut totul pe ultima suta de metri. Am fost mic in 2000, nu mai stiu exact, dar stiu sigur ca Leverkusen a terminat de 3 ori pe locul 2 in 2002, iar Ballack chiar de 4 ori, daca punem la socoteala si CM 2002.

Ribery7
10 July 2012 8:51

Sincer sunt dezamagit per total de transferurile facute. nu canu ar fi bune, dar mi-as fi dorit macar un transfer de top… M-am uitat pe net la golurile lui Mandzukic, e bun, seamana ca stil cu Gomez, dar nu e la fel de bun, insa e rezerva ok. este lent si nici nu are rectii prea rapide, se misca lent ,nu doar ca alearga lent. Ca si calitati are faptul ca stie unde sa se afle si ca are o tinta buna la sut. Din punct de vedere tehnic nu e……
Cat a investit Bayern in aceasta vara in transferuri? de obicei are in buget cam 80 de mil pt transferuri in vara… speram sa aduca macar o vedeta. Ma uitam la Chelsea…au fost foarte activi in transferuri si inca mai au planuri…noi…
sunt dezamagit…:-??

Ribery7
10 July 2012 8:12

Sunt de acord cu nexevolution,eu unul nu l-as da pe Neuer pentru Casillas. Neuer, e adevarat, a debutat cu gafe si a terminat, in cupa germaniei, tot cu gafa. Dar in afara de asta, a aparat tot ce se poate apara.din punctul meu de vedere e mai bun decat Casillas. Bayer, spre deosebire de Real, are rivali reali, toti din Germania o vor infranta pe favorita noastra. Poate si pe real, nu zic nu, dar in realitate nu are rivali, decat pe Barcelona, in rest doar niste umpluturi…restul echipelor nici macar nu incearca mai mult decat sa nu ia bataie la mai mult de 2 goluri. Deci in concluzie, Neuer are ce apara, Casillias poate, dar nu la fel de mult, iar Neuer oricum din pacate are o aparare mai slaba in fata sa…NEUER e mai bun! Peste 20% din puterea echipei in sezonul trecut s-a tras din siguranta data de el in poarta, altfel ataci atunci cand stii ca ai pe cineva cineva de top in spatele tau, care sa te scoata. Pai in meciul Bayern-Real, in tur, la… Citeste mai mult

gery76
10 July 2012 3:02

-De Unterhaching,se leaga una din cele mai dramatice etape din istoria lui Bayern Munchen,aceea de castigare a titlului in Bundesliga in sezonul ’99-‘2000,in care in fata ultimei etape Leverkusen avea nevoie de un simplu egal in fata lui Unterhaching,iar cu toate acestea dupa ce Balack,pe atunci un mare fotbalist ,dar nci pe departe vedeta de mai tarziu,si-a dat un autogol pe care daca vi-l aduceti aminte ramane unic ,pentru fanii lui Bayern,Bayern a invins pe Bremen cu 2-1 sau 3-1 si” anul de vis”,al lui Leverkusen ,s-a transformat intr-un cosmar incredibil,cu 3 locuri 2,ba chiar mai mult echipa bavareza Unterhaching, a si retorgradat un an mai tarziu ,daca nu ma insel,oricum acel an va ramane pe veci in memoria acestei micute echipe!

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
10 July 2012 0:28

INFORMATIE DE ULTIMA ORA :

DATA : 10.07.2012 – MARTI
ORA : 20:30
Amical : Unterhaching – Bayern München

Unterhaching evolueaza in prezent in 3.Liga,sezonul trecut 2011-2012 a terminat pe pozitia 15 din 20 in aceeasi 3.Liga.

sursa : http://www.futbol24.com

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
9 July 2012 22:45

FC Bayern denies Italian press reports
09.07.2012

On Monday morning, a range of Italian media published claims that FC Bayern has tabled an offer for Italian player Andrea Pirlo of Juventus. These claims were subsequently repeated by German media sources.

Bayern chairman Karl-Heinz Rummenigge commented: “FC Bayern has not made an offer to Juventus, nor has FC Bayern made contact with the player or his agent.“

sursa : fcbayern.de

Se pare deci…ca sunt doar speculatii…presa de can-can…din peninsula..dornica de conspiratii…ce doreste o destabilizare a unui club precum FCB aflat in reconstructie.

Sper ca din topul celor 3 jucatori doriti de FCB (conform transfermarkt.de) sa vina macar unul…personal as dori un Adriano..insa ramane de vazut ce se va decide in consiliul FCB pt transferuri.

Ma gandesc si sper sa nu am si dreptate….ca tranferurile deja facute sa fie si ultimele….suficiente in opinia conducerii,insuficiente in opinia unui fan..care se gandeste mai mult la viitor decat la prezent.

MIA SAN MIA.
FC BAYERN — 1900.

olikahn
olikahn
9 July 2012 21:07

nu mai scrieti nici in gluma ca vine pirlo

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
9 July 2012 20:02

Au aparut noile tricouri pt Champions League FCB sezonul 2012-2013.

Pt detalii puteti consulta site-ul oficial.

Link-ul este atasat mai jos.

MIA SAN MIA.

http://www.fcbayern.telekom.de/de/aktuell/news/2012/35783.php

NEXTevolution
9 July 2012 10:40

Bayern ar trebui sa-l incerce pe Kaka. Realu vrea sa scape de el, brazilianul cam vrea sa plece, nu e foarte scump la valoarea lui si cred eu ca si-ar putea reveni la o echipa potrivita. Pirlo e un jucator legendar, absolut fantastic in toata cariera sa, dar din pacate e cam batran desi cred ca mai poate juca un sezon. Eu unul as incerca sa-l aduc pe Kaka in locul lui Pirlo datorita varstei, chiar daca nu joaca acelasi post, Kaka jucand pe postului lui Muller mai mult, iar Pirlo mijlocas central.

Catalin
9 July 2012 9:09
SG
SG
8 July 2012 23:33

Așa mai merge, dar Badstuber nu e la nivelul lui Ramos și nu cred că va fi vreodată. Rămâne de văzut. Casillas și Neuer nu pot fi perfect egali, ca valoare. Eventual, aproximativ egali. Totuși, consider că spaniolul are un plus de formă în ultimul sezon, când Neuer a făcut câteva gafe, pe când Casillas a fost impecabil. Kroos e mega talentat, dar inconstant. Cât despre potențialul echipei, Bayern ar trebui să joace mult, mult mai bine având în vedere care e valoarea individuală a jucătorilor din teren.

gery76
8 July 2012 23:09

@SG:
-Din pacate analiza ta pentru mine ca mare fan Bayern ,desi este dureroasa,este in mare parte conforma cu realitatea,Bayern ,momentan nu se poate compara cu Real sau Barca din punct de vedere al numarului si calitatii lotului,insa in raport cu ”jegu..le”madrilene ,noi avem o calitate la care ei ravnesc de-o viata.
-BAYERN MUNCHEN ESTE UNICA MARE ECHIPA EUROPEANA CE ARE UN BILANT NET FAVORABIL IMPOTRIVA ECHIPEI CE ARE CEL MAI BOGAT PALMARES DIN FOTBALUL MONDIAL!
-BAYERN MUNCHEN ESTE NASUL LUI LUI REAL MADRID DIN INTREAGA SA ISTORIE!

NEXTevolution
8 July 2012 23:02

Poate am exagerat putin cu Di Maria, dar nu poti sa-l compari pe Di Maria cu jucatori ca Robben, Ribery, Aguero,Nasri ,etc. Cand am zis mediocru m-am referit la faptul ca mie unul nu mi se pare in nici un caz de Real. Altintop a jucat si la Bayern pe dreapta, in locul lui Robben in cateva meciuri. Din partea mea Altintop e un jucator extrem de talentat, l-am vazut cu niste pase extraordinare, dar din pacate nu-si atinge potentialul. Cred ca e mai ales datorita faptului ca nu prea are meciuri in picioare.Daca reueste sa si-l atinga o sa fie mult peste Di Maria. Nu m-am referit la valoare. In valoarea unui jucator un lucru foarte important il are presa. Eu m-am referit la potential/talent. Acum e prea tarziu ca sa-si mai poata atinge potentialul, are 29 de ani deja, a stat degeaba pe la Bayern din 2007. Daca mai statea 2,3 sezoane la o echipa mai mica poate il atingea si altfel era la Bayern sau la Real.Iar la echipa Realului toti au 20 de assisturi. Cand joci… Citeste mai mult

Catalin
8 July 2012 22:40

@SG:

haha ce frumos ai caracterizat si corect,am vrut si eu sa spune acelasi lucru , ca jucatori Real este peste Bayern . si in sezonul viitor la fel o sa fie .
Dar in meciuri directe tot Bayern o sa o bata pe Real !

Mia San Mia .

SG
SG
8 July 2012 21:51

@NEXTevolution: ”Mediocrul” Di Maria a oferit 16 pase de gol în ultimul sezon de Primera Division, deși a jucat doar 16 meciuri ca titular. Altintop nu e nicidecum peste argentinian, ca valoare. În primul rând, Di Maria e jucătorul mai talentat. Are o viteză net superioară și o tehnică mult peste cea a turcului. La capitolele șut, polivalență sau eficacitatea/frecvența jocului cu piciorul mai slab (aici Di Maria e jos de tot, fiind dependent de piciorul stâng, la fel ca Robben) stă ceva mai bine turcul. Pentru postul de extremă dreapta, e evident că Di Maria este alegerea mai utilă. Altintop e mijlocaș de bandă dreapta (post care nu există în angrenajul actualului Real Madrid), fundaș lateral dreapta sau mijlocaș box-to-box. ”Caricatura de vârf” numită Karim Benzema, n-a marcat decât 32 de goluri în toate competițiile, în sezonul 2011-2012. ”Iar restul lotului e ceva sub cei de la Bayern, poate o mai fi cate o exceptie-două, dar mai mult nu e. ” Vorbești serios? Deci, stai să-mi revin. Ceea ce vrei tu să spui este că banca de rezerve a… Citeste mai mult

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
8 July 2012 20:46

@fcdm3….am inteles,nui nimic daca nu se mai poate schimba …pana la urma…asteptam noi articole.

….Si la cat mai multe vesti bune…daca se poate de la excelent in sus.

Din partea mea ai toata stima,respectul si aprecieri maxime pt munca depusa..si pt tot ceea ce faci pt noi…fan clubul FC BAYERN ROMANIA.

MIA SAN MIA.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
8 July 2012 20:10

Revin cu o informatie mentionata cu ceva timp in urma : FC BAYERN PROGRAM 2012 : 3 Iulie – Inceperea antrenamentelor (excluzand jucatorii participanti la Euro 2012) 15-20 Iulie – Antrenament in Trentino 20 Iulie – Amical la Trentino 31 Iulie – Trofeul Paulaner : Cupa-Sudului la Ingolstadt 04 August – ora : 18.35 Ligatotal!Cupa 2012: Bayern vs Werder Bremen (la Hamburg) 05 August – Ligatotal!Cupa 2012: Finala & locul 3 play-off (la Hamburg) 08 August – ora : 18.30 Amical : SG Sonnenhof Großaspach vs Bayern 12 August – DFL Supercupa 2012: Bayern vs Borussia Dortmund ora : 21:00 – Allianz-Arena (München) 17-20 August – DFB Cupa Primul tur (Jahn Regensburg – Bayern München )(17.08.2012) – Städtisches Jahnstadion (Regensburg) 24-26 August – Bundesliga Etapa 1 (Greuther Fürth 16 : 30 Bayern München ) 25.08.2012 – Trolli ARENA (Fürth) 26 August 16:00 Traumspiel 2012 (la Selters/Taunus) Se pare ca nu vom avea nici saptamana aceasta vreun meci pt FCB …abia astept sa vad atunci cand incarc un program de livescore sau live-stream..sa vad mentionat FC BAYERN :X. MIA SAN MIA.… Citeste mai mult

NEXTevolution
8 July 2012 19:19

media primul 11 au lui Bayern, fara sa tinem cont in ce reclame joaca si cat sunt laudati de presa, adica referindu-ne doar ce fac in teren Bayern sunt undeva pe la nivelul Barcei, peste Real, Milan, United. La Real de ex, CR e un jucator excelent cam peste orice jucator a lui Bayern, dar sa nu uitam ca Bayern are un Robery care in plina forma se distreaza cu orice aparare din lume. Kaka de cand s-a transferat la Real e vai de capu’ lui, Ozil e ok, e undeva pe la acelasi nivel cu jucatorii Bayernului. Di Maria mie unul mi se pare un jucator mediocru, care eu zic ca un Hamit Altintop e peste el, daca este lasat sa aiba cateva mecirui. Khedira e sub un Schweini obisnuit. Benzema mi-e unul mi se pare o caricatura de varf. Cred ca ar juca mult mai bine in spatele unui varf ca Gomez, Ibra, Dzeko, adica in spatele unui varf clasic, sau de ce nu pe flanc. Ca varf l-am vazut de zeci de ori incercand sa ameteasca mingea… Citeste mai mult

Ribery7
8 July 2012 17:08

cam de ce nota sunt jucatorii , OVR cum ar fi la FIFA, 99 fiind nota maxima
Neuer(87)
Lahm(85),Boateng(80),Badstuber(82),Alaba (81)
Schweini(85),Kroos(81)
Robben(88),Muller(83),Ribery(89)
Gomez(86)

Shaquiri(79),Pranjic(78),Tymo(78),Gustavo(75),Dante(78),Van Buyten(77),Rafinha(74),Mandzukic(80),Pizarro(80),Contento(79)
In conditiile in care ronaldo si messi sunt de 91. Voi ce parere aveti?
Din punctul meu de vedere, intradevar titularii sunt de top, iar daca ii pui cap la cap si ii compari cu jucatorii lui real sau ai barcei, vro fi oarecum egali, nicidecum mai slabi in ciuda investitiilor mai…reale, facute de bayern;)
Rezervele nu sunt chiar asa de bune dar na…avem4-5 bune iar in bundesliga sunt de ajuns. ar mai trebuiun mijlocas central si un fundas lateral,poate si un atacant…dar avem toate posturile ocupate, insa daca near lovi 2 accidentari in acelasi timp, impletite cu o suspendare…neam dus

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
7 July 2012 22:26

@fcdm3…te rog din inima…incearca sa schimbi poza de la aceasta statistica…mi se pare cam horror…si imi provoaca o stare de ….,una foarte urata…asa de neliniste.

Te respect foarte mult si te rog sincer ..pune o alta poza de fundal pt reportajul prezentat…poate cu un jucator de la FCB super obosit…sau altceva ..mai ok …mai decent…asta este foarte dura.

Multumesc pt intelegere…apreciez foarte mult ceea ce faci pt noi intreg fan clubul FCB ROMANIA.

MIA SAN MIA.

bm4ever
bm4ever
7 July 2012 22:23

Intr-adevar, Neuer seamana cel mai mult cu Sammer, Neuer si Lahm se daruiesc cel mai mult pe teren.

flo
flo
7 July 2012 15:24

O sa fie o nationala bine pusa la punct daca a ajuns acolo van Gaal

Florin
Florin
7 July 2012 14:09

In caz ca va intereseaza, Louis Van Gaal, fostul antrenor al lui Bayern a devenit noul selectioner al Olandei si prin urmare adeversarul Romaniei din preliminariile lui CM 2014.

gery76
7 July 2012 1:27

-Excelent articolul lui fcdm3,chiar daca referitor la opiniile lui Sammer,eu cred ca Badstuber este prea jos la capitolul daruire,fiind mult in fata altora,e adevarat are mari,mari probleme cu viteza si din pacate este un handicap pe care cu greu l-ar putea remedia,pe cand Ribery ,un fotbalist de-altfel senzational,mie mi se pare incapabil sa traga echipa dupa el de unul singur si de acest fapt m-am convins si la Euro ,unde n-a dovedit nici un moment c-ar fi urmasul lui Zidane,precum si in finala cu Chelsea ,in care n-a reusit nici un dribling unu contra unu ,se pot verifica statisticile,imi pare rau s-o spun dar este realitatea,in ciuda opiniilor care nu sunt de acord cu mine ,cifrele raman .

flo
flo
6 July 2012 21:48

100% flo 😀

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31