Christian Nerlinger, directorul sportiv al lui Bayern, a pus ochii pe Guardiola la ultimul meci al lui pe banca Barcelonei.

Nerlinger a mers meci sa-l urmareasca pe Javi Martinez, in principiu, dar in timp ce era pe Vicente Calderon, la Barca 3-0 Bilbao, i-a “sarit in ochi” si Guardiola. Bild scrie ca de la finala Cupei Spanei, Bayern incearca sa negocieze cu Guardiola, pe care il vrea din 2013 la echipa.

“Atunci ii expira si contractul lui Jupp Heynckes si despartirea s-ar face pe cale amiabila si, in plus, Guardiola ar avea parte de anul de liniste pe care si-l doreste. Are timp sa invete si germana pana in vara lui 2013”, mai scrie Bild.

Nemtii au pregatit si o superoferta financiara pentru antrenorul care a facut istorie cu Messi si Xavi. Pep a refuzat 13 mil. de euro pe an de la Abramovici, asa ca bavarezii nu se vor zgarci nici ei la bani, daca vor sa-l ia pe Guardiola

0 0 vote
Article Rating
35 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
AlexFCBM
AlexFCBM
24 June 2012 11:11

Eu unu as vrea sa vina Laurent Blanc, mi se pare un antrenor bun.

NEXTevolution
22 June 2012 10:13

Pe mine nu ma incanta Javi Martinez. E bun, dar 40 de milioane mi se pare exorbitant de mult. Cred ca fratii Bender erau si mai ieftini si nu mai aveau nevoie de adaptare. Mai bine il iau pe Dzeko. Sunt chiar curios daca va veni Guardiola, daca va avea aceleasi rezultate ca la Barca sau se va dovedi ca a la Barca a contat mai mult sistemul de juniori decat antrenorul in formarea echipei mari.

bm4ever
bm4ever
22 June 2012 9:49

@fcdm3:
Care sunt acele 2 transferuri fantastice???

fcdm3
Moderator
21 June 2012 16:58

Bayern e pe cale sa faca doua transferuri fantastice dar vad ca nu prea intereseaza aceste subiecte. Nu prea se inghesuie lumea sa comenteze. Nici nu stiu ce subiecte ii intereseaza pe fanii lui Bayern… In fine, revin cu o stire noua despre Javi Martinez. Acesta a fost intrebat in cantonamentul nationalei Spaniei ce parere are de un posibil transfer la Bayern. Printre altele, a spus “va fi greu pentru mine. Eu mai mult de 4-5 zile nu am fost plecat de acasa niciodata dar nu stii ce surprize iti ofera viata.” Conform ziarului spaniol AS, Bayern a acceptat oferta de 40 mil. si i-a oferit lui Martinez un salariu anual de 7 mil. euro! Pana acum, cel mai scump transfer fusese Mario Gomez, cu 35 mil. Insa la insistentele lui Heynckes, Martinez a devenit proritar fata de Dzeko. Iar cum sefii lui Bayern au spus ca nu-i pot lua pe amandoi, ca sunt prea scumpli, e clar ca Dzeko nu va mai fi luat. Si totusi, dupa terminarea campionatului si dupa ratarea CL, Uli Hoeness a declarat ca va… Citeste mai mult

fcdm3
Moderator
21 June 2012 8:26

Antrenorul Spaniei, Del Bosque, a fost intrebat ieri de un reporter de la BILD despre Guardiola. Raspunsul?
“Guardiola va fi antrenorul lui Bayern!”

Si totusi, parca mie nu imi vine sa cred…

gery76
21 June 2012 4:13

@fcdm3:
-Mai mult oferta era una de-a dreptul fantastica,federatia din Qatar,oferindu-i in jur de un sfert de miliard de dolari pentru a prelua nationalele de fotbal ale Qatar-ului pana in 2022 anul organizarii mondialului,de la toate tipuril;e de varsta incepand chiar cu copiii si juniorii,asta insemnand c-a refuzat in medie vreo 25 de milioane de dolari pe sezon oferit de federatia din Qatar!

fcdm3
Moderator
20 June 2012 21:38

Se ingroasa gluma! Deja ziarele germane iau in calcul venirea lui Guardiola din 2013 si primul lucru pentru inlesnirea venirii acestuia este faptul ca deja se “strang” banii pentru spaniolul Javi Martinez! 40 de mil. euro, record absolut pentru Bayern! Iar salariul sau va fi de 7 mil. net! sursa: as.es, tz-online.de http://www.as.com/futbol/articulo/bayern-tienta-javi-martinez-millones/20120620dasdaiftb_26/Tes http://www.tz-online.de/sport/fussball/fc-bayern/bayern-millionen-martinez-aufgerufen-2360671.html BILD face o analiza a jocului lui Guardiola: – tactica: sistem 4-3-3, presing extrem, fundasii laterali f. ofensivi, posesie mare, perfectiune tehnica, viteza mare de joc. Guardiola a castigat cu Barca 14 titluri in 4 ani! Bayern joaca 4-2-3-1 cu o posesie mare, insa fara idei in fata unor aparari supraaglomerate. Viteza este mai scazuta iar fundasii laterali nu sunt ofensivi. – limba: Guardiola vorbeste deja spaniola, engleza, italiana. Intr-un an are timp sa invete germana. – salariul: la Barca avea 10 mil. Pentru el banii nu sunt o prioritate refuzand 20 de mil. de la o echipa din Qatar! Probabil va fi platit ca la Barcelona, o suma mare chiar si pentru Bayern! – personalitatea: e interesat de literatura, muzica si teatru. Se imbraca elegant… Citeste mai mult

SG
SG
20 June 2012 19:32

@NEXTevolution: Falcao, deși e mai scund decât Gomez, are o lovitură de cap net superioară, poate cea mai eficientă din fotbalul mare. A demonstrat că are multă acuratețe în execuții, rareori ratând singur cu portarul în ultimele trei sezoane și poate face diferența în interiorul careului, pentru că are un plasament de invidiat. Din punctul meu de vedere, el a devenit un atacant central veritabil, deși înainte de a sosi la Porto nu era tocmai acest tip de jucător.

NEXTevolution
20 June 2012 19:11

Bayern are nevoie de un varf inalt, cu un joc bun de cap, care sa bage mingea in poarta din 2 metri , cam ce gasim la Gomez defapt. Dar Dzeko are calitatile astea si in plus mai are si tehnica, ceva dribling si inca cateva calitati.E un Gomez imbunatatit sa zic asa. Bayern are nevoie de un varf. Falcao chiar daca are niste calitati incredibile tocmai asta nu e. In schimb cred ca ar juca extraordinar in locul lui Muller, in spatele varfului. Falcao e genul care iti face driblinguri, pase, goluri etc, dar asta merge la echipele mici sau la echipele care joaca cu un varf fals. Bayern avand un joc de posesie care se bazeaza pe extreme, mingile ajung deseori din centrari, suturi respinse, devieri in careu, sau pase de unde Dzeko/Gomez/Falcao etc trebuie s-o bage in poarta. Falcao nu e genul care sa stea numai in careu si sa se foloseasca de mingile astea. El e genul de contraatac cand poate dribla 2-3 si sa marcheze. Bayern deobicei intalneste adversari care se apara in doua linii,… Citeste mai mult

SG
SG
20 June 2012 19:10

@gery76: Mă surprinde faptul că l-ai inclus pe Mandzukic în aceeași categorie cu Gomez, ținând cont de erudiția ta fotbalistică. Croatul e un atacant modern, destul de complet și versatil, putând evolua pe mai multe poziții: atacant central, atacant secund, extremă falsă sau extremă clasică. Chiar și la acest campionat european, el a evoluat în două meciuri (cu Irlanda și Italia) atacant secund, Jelavic fiind atacantul cel mai avansat al Croației în meciurile respective. Doar în meciul cu Spania, Mandzukic a fost folosit ca vârf împins, datorită lipsei din teren a lui Jelavic, Bilic preferând să introducă un mijlocaș în plus față de meciurile anterioare pentru a contracara jocul Spaniei. Se poate spune același lucru despre Gomez? Nicidecum. Mario a jucat în toată cariera sa de până acum atacant de careu și atât. Mandzukic e exact de același profil cu Eto’o, Benzema sau Cavani. Ei sunt atacanți moderni, care pot evolua pe orice poziție eminamente ofensivă, cu excepția celei de playmaker (mijlocaș central ofensiv), dar preferă poziția de atacant central. Atacantul modern trebuie să fie versatil, combinativ, bun pasator, rapid,… Citeste mai mult

gery76
20 June 2012 17:35

-Mandzukic chiar a fost o surpriza placuta la acest Euro,a tras pur si simplu nationala croata dupa el,alaturi de Modric a fost omul nr1 al echipei.
-Mie mi se pare ca totusi este pe acelasi calapod cu Gomez,eu voiam daca tot aducem un atacant sa fie de alt tip ,rapid,foarte tehnic,capabil sa ne scoata din clinciuri si cand restul echipei merge mai slab,de pilda cum era E’too sau cum este acum Radamel Falcao.

bm4ever
bm4ever
20 June 2012 15:46

——————Neuer—————–
—-Lahm–Boateng–Badstuber—Alaba—-
———-Kroos—–Schwensteiger——-
—-Robben——Muller——Ribery——
—————-Dzeko——————-
Cam asa as vrea sa arate echipa sezonul viitor!

bm4ever
bm4ever
20 June 2012 15:19

In 2011 he got 19 goals, 12 assists = 31 goals
In 2012 he got 11 goals 20 assists = 31 goals
Thomasito e indispensabil lui Bayern!

bm4ever
bm4ever
20 June 2012 9:55

E golgheter pentru ca are cine sa-l seveasca!

olikahn
olikahn
20 June 2012 9:52

pentru astia anti gomez sa va vad cand o veni atacantul din sange oricare ar fi el, o sa vedeti atunci valoarea lui gomez, pana una alta e golgheter an de an prin campionat ch league cu nationala asa ca hai gomez :))

bm4ever
bm4ever
20 June 2012 8:01

Pai mai toate ziarele scriu despre asta, deci… despre Mandzukic pot sa zic ca seamana foarte mult cu Dezeko la stil, dar parca l-as prefera torusi pe bosniac.
Sper ca, daca Edin va semna cu noi, lenesul de Gomez va pleca sau va fi rezerva lui.

NEXTevolution
19 June 2012 22:51

Surse?

Mi-e imi place foarte mult Mario Mandžukić . L-am vazut si aseara si a jucat din nou foarte bine. In plus cred ca ar fi o alegere foarte buna ca backup pt Gomez si ar costa destul de putin fata de Dzeko. Daca nu vine Dzeko, cred ca Mario Mandžukić ar fi foarte bun

bm4ever
bm4ever
19 June 2012 21:31

Dzeko e 90% al lui Bayern!

bm4ever
bm4ever
19 June 2012 20:44

Lasati-ma cu Guardiola al vostru….eu sper ca in viitor Mourinho va antrena pe Bayern, doar a zis ca vrea sa castige toate campionatele mari din Europa, iar cum Bundesliga e peste Italia……

NEXTevolution
19 June 2012 20:09

Felipe Melo e un jucator mediocru, care are face numai probleme in vestiar si e de o duritate fara sens.De aici nu cred ca are nici prea mult creier. Daca vine si asta la Bayern, ma sinucid. Mai bine sa-l ia pe Chiriches sau Pintilii, pentru ca si astia sunt mult peste Melo.

Am primit asta pe facebook:

Bild newspaper: Guardiola coached Bayern in 2013!!

Bild-Zeitung: Guardiola Trainer Bayern im Jahr 2013!

lizard
19 June 2012 20:01

mi’ar place sa vina pep sunt mare fan pep daca nu vine pep sa vina low

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
19 June 2012 19:15

O idee am de metionat.. daca statul spaniol nu stergea datoriile Barcelonei si lui Real…se vedea clar cum Real nu trecea de 8-imi UCL si Barca era sub locul 4…in campionat.Asa se vorbeste acum de “marii antrenori”…care de fapt ar fi mici pt ca au parte de jucatori adusi fraudulos de sistemul murdar din cadrul statului.

Sa fim seriosi,ne trebui un antrenor bun…daca va fi sa vina cineva cu experienta..si acea experienta sa vina prin fapte concrete, ca unde se ofera putin, antrenorul este acela care aduce mai mult(ma refer aici la partea financiara…si la obiectivele propuse…sa fie mai mult decat se puteau astepta…aceste lucruri vin drept rasplata pt munca depusa de un antrenor pt care devotamentul si seriozitatea sunt elemente cheie in statutul unui asa zis “antrenor complet”).

MIA SAN MIA.

fcdm3
Moderator
19 June 2012 19:09

TZ-ONLINE zice ca Bayern ar fi interesata de brazilianul Felipe Melo (peste cateva zile face 29 ani si joaca mijlocas central). Este jucatorul lui Juventus dar e imprumutat la Galatasaray. Are o cota de piata de 16 mil.
Sincer, mie nu mi-a placut acest jucator deloc. L-am urmarit cand juca la Juve. Sper sa fie doar un zvon aiurea preluat de ziaristii nemti.

Alta stire: Giroud (25 ani), cel care era prezentat ca un viitor atacant al lui Bayern a preferat Arsenalul lui Wenger. Englezii au dat pe el 12 mil. euro.

fcdm3
Moderator
19 June 2012 19:09

Am vrut sa spun ca fac pariu cu oricine ca Guardiola nu va veni la Bayern, nu Nerlinger! Dar voi v-ati dat seama. Asta nu inseamna ca ii neg calitatile de mare antrenor al lui Guardiola. Din punctul meu de vedere este unul dintre cei mai buni din lume!

gery76
19 June 2012 18:51

-Nu sunt de acord cu cei care-i neaga calitatile de mare antrenor lui Pep Guardiola. -Sa nu uitati un amanunt esntial,care a parut minor atunci dar a schimbat totul la Barca si in nationala Spaniei. -Pep a fost cel care l-a urcat pe Xavi intr-o pozitie mult mai ofensiva,pana la venirea lui Gurdiola rolul lui Xavi avea mult mai mult conotatii defensive,prin urcarea lui in rol de dirijor jocul Barcei a capatat echilibru si lumina. -Iniesta si Messi au devenit indispensabili echipei si jucatorii sclipitori de acum tot dupa venirea lui Pep la Barca,ba de multe ori in mandatele anterioare Iniesta parea eterna speranta introdus de multe ori dupa pauza. -Guardiola ar fi o solutie fantastica pentru Bayern ,doar in cazul in care acesta ar fi un plan pe cel putin 3-4 ani,iar academia lui Bayern de juniori ,fiind una de reala valoare sub ochiul lui Pep sunt convins ca ar scoate pentru echipa mare foarte multi jucatori talentati,spaniolul avand o simpatie enorma pentru fotbalistii tineri,carora mereu le-a dat sanse de afirmare! -Dar ca si fcdm3,mi-este teama sa nu fie… Citeste mai mult

fcdm3
Moderator
19 June 2012 18:02

: si eu am scris despre aceasta stire azi-dimineata, numai ca mi s-a parut o “Witz”(gluma), cum zic nemtii. Publicatiei BILD ii place sa mai dea si stiri din astea, de can-can. Fac pariu cu oricine ca Nerlinger nu va veni la Bayern. Nici un antrenor latin nu vrea sa invete limba germana, sa vina la Bayern. Trapatoni a fost o exceptie.
Si pentru cei care-l doresc pe Jogi Low vreau sa-i “linistesc” putin. Low are contract pana in 2014 cu DFB si a zis ca vrea sa-l onoreze… Asadar, pana in 2014, dupa CM din Brazilia, nici nu se pune problema si mai ales acum cand e pe val: are 13 victorii consective in meciurile oficiale (10 in preliminarii si 3 la CE)!

george
george
19 June 2012 16:34

nici eu nu cred in mutarea asta, dar mi-as dori enorm sa se intample, sa fim seriosi e un antrenor care vine cu vitrina plina de trofee, tanar, talentat, are o relatie excelenta cu jucatorii, promoveaza tinerii;
contraargumentul ar fi ca ma adoarme tiki-taka :d

Catalin
19 June 2012 15:49

Hmm nu ar fi rau un Guardiola la Bayern,dar mai bine Lowe .

ion
ion
19 June 2012 15:35

reus e o p.la belita o trebuit sa vina cind i so propus acum nu mai avem nevoe de el e un baran(berbec) cum zic rusii sa ramina la dortmund

bm4ever
bm4ever
19 June 2012 15:13

As vrea sa-l vad pe Reus intr-o zi in tricoul lui Bayern

bm4ever
bm4ever
19 June 2012 11:39

Guardiola fara Barca e nimic!

flo
flo
19 June 2012 11:33

90% nu vine Guardiola. Parerea mea.

bm4ever
bm4ever
19 June 2012 10:59

Low e preferatul meu!

ebaltig
ebaltig
19 June 2012 10:46

Oricum nu stiu in ce proportie ar fi realizabila aceasta mutare , parerea mea e ca multe cluburi sunt cu ochii pe Guardiola. Pt multi ar fi poate un schok sa semneze cu Bayern.
Ce e sigur e ca ar transforma putin stilul de joc,lucru care poate ar fi benefic in acest moment pt Bayern.
Si eu poate l-as prefera pe Joachim Low pt ca ii cunoaste pe destul de multi jucatori de la nationala , a lucrat cu ei si imi place cum stie sa se organizeze in timpul meciului, de multe ori a facut schimbarile potrivite ce au dus la succes.
Ca sa fac si o gluma…(defapt o realitate trista) poate venirea lui Guardiola ar aduce si in publicatiile sportive din Romania mai multe stiri despre Bayern :)). ( Vad ca pe sport.ro a fost preluata stirea de pe bild.de)

NEXTevolution
19 June 2012 9:54

Nu ma prea incanta Guardiola. E un antrenor bun, dar cred ca i-a fost de mare ajutor sistemul de juniori de la Barca. Pana nu-l vad sa construiasca el o echipa de la zero, nu prea il vad la Bayern. La Barca doar a luat echipa si apoi a mai modelat-o putin. Stilul ala tiki-kaka a fost de la juniori. Juniorii deja jucasera ceva timp impreuna. Si Guardiola doar a promovat cativa. Din partea mea Mourinho e mult peste, dar pacat ca are un caracter tipic de portughez ala C.Ronaldo, Pepe si restu’.

Il prefer pe Ottmar Hitzfeld, Joachim Low,Slomka sau van Gaal

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
35
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x