Sefii lui Bayern in sfarsit au inteles ca e nevoie de un atacant adevarat la Bayern, care sa-i faca concurenta serioasa lui Mario Gomez, sau chiar sa forteze schimbarea sistemului de joc, daca va fi cazul. Initial, s-a dorit aducerea lui Giroud de la Montpellier. A dat 21 de goluri in Franta, jucand la o echipa mica, dar care totusi a reusit sa ia titlul. Clauza lui de reziliere este de doar 10 milioane de euro, insa oamenii care l-au urmarit au spus ca nu e suficient de bun pentru Bayern. S-au orientat apoi catre un alt golgheter – cel al Belgiei. Matias Suarez este un argentinian de 24 de ani, care joaca la Anderlecht. Se pare ca i s-a facut deja o oferta. “Da, Bayern m-a contactat. O sa iau o decizie in curand”, a spus chiar jucatorul prin presa din Belgia. Iata ce stie sa faca: 

Mai jos aveti si cele mai bune momente ale lui Olivier Giroud din acest sezon. Care vi se pare mai bun? 

 

0 0 vote
Article Rating
42 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
flo
flo
1 June 2012 9:34

Daca vine Dzeko si Suarez ne-am betonat in atac mai ceva decat Realul 😀

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
1 June 2012 7:38

eu zic ca borussia dortmund a fost lejer cea mai buna din germania anul asta,hai sa fim seriosi,nu a fost norocul,nu a fost arbitrajul,au jucat un fotbal foarte atractiv,frumos si rapid si au meritat tot ce au reusit
ceea ce ma enerveaza totusi la ei este aroganta fata de clubul nostru,si in general pozitia fata de noi in orice chestiune(de la declaratii prin presa la eventuale transferuri),adica dupa ce ii ajutam sa scape d efaliment puteau fi mai fair-play
asta e,pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti!

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
30 May 2012 14:51

Elvetia are o echipa puternica…daca va aduceti aminte la ultimul CAMP.MONDIAL…a fost singura care a invins Spania cu 1-0 daca zic bine si cu Ottmar Hitzfeld pe banca.Pacat ca nu este prezenta si la acest EURO 2012.Poate la urmatorul turneu final de Cupa Mondiala va fi acolo.

Germania fara jucatorii de la FCB este o echipa medie de locul 20 si ceva.Cum am zis si in comentariile anterioare Dortmund este o echipa de Bundesliga 2..sau cel mult de jumatatea Bundesligi 1.Cu mai mult noroc din partea noastra si a altor echipe ,Borussia nu avea sanse nici la Europa League.Este bine ca acum am scapat de Kagawa de la ei…a plecat la Manch.Utd.

Imi doresc sa vad ce transferuri vor realizari sefii de la FCB in aceasta vara.

MIA SAN MIA.

fcdm3
Moderator
30 May 2012 14:31

Christoph Daum, antrenorul german al celor de la FC Bruges: “Argentinianul Suarez are un talent si o finete aparte, mai ales daca el are mingea. Fara indoiala este unul din cei mai buni jucatori din Belgia (a si primit trofeul pentru “cel mai bun jucator din Jupiler League”). Dar, daca vrea sa se duca in Bundesliga la Bayern trebuie sa mai lucreze la partea fizica, unde mai are de acumulat.”
De Suarez se mai intereseaza Juventus, Liverpool dar si Borussia Dortmund.

fcdm3
fcdm3
29 May 2012 14:15

: nu cred ca m-am facut inteles. BILD zice ca cele doua transferuri sunt separate. Adica se incearca achizitionarea atat a lui Martinez cat si a lui Dzeko. Bayern vrea sa dea 20 mil. pe Martinez si 25 pe Dzeko. Cu restul de 15 (de la 60) cred ca vrea sa se ia ma multi jucatori ieftini dar tineri pentru a mai completa lotul. Sincer, eu cred ca nu va reusi sa-i ia nici pe Martinez nici pe Dzeko. Se cere prea mult pe ei…

flo
flo
29 May 2012 8:49

Nu prea imi place transferul lui Javi Martinez.. mai bine ar veni Dzeko.

fcdm3
fcdm3
29 May 2012 8:31

Conform BILD, Nerlinger a fost vineri la Madrid pt. a perfecta transferul lui Javi Martinez. Insa Nerlinger are lectia invata de acasa: mai mult de 20 mil. euro nu da pe spaniol, desi se cere (in mod aberant as zice) 40 mil. euro. Dupa cum am mai spus pentru o suma de pana la 20 mil. Bayern poate achizitiona mai usor un jucator, nefiind nevoie de acordul tuturor celor din conducere. In schimb, pentru o suma de peste 20 mil., e nevoie de o intrunire a C.A. al clubului pentru a hotari daca se impune acordarea acestei sume sau nu. Acum ramane ca sefii lui Atl. Bilbao sa hotarasca daca accepta sau nu cei 20 mil. de la Bayern.
BILD mai spune ca in caz ca “pista” Edin Dzeko va cadea (jucatorul cica ar costa doar 25 mil, desi ma indoiesc pt. ca City a dat pe el anul trecut 38 mil.) se va incerca aducerea argentinianului Matias Suarez. Ramane de vazut.

george
george
28 May 2012 15:46

catalin, gery76., este clar ca neuer va fi titular, iar wiese va fi rezerva de portar, al 3-lea portar va fi ales intre ter stegen si zieler, insa ter stegen a luat 5 goluri intr-un meci, la asta ma refeream ca e posibil sa fie exclus, iar legat de goetze ,a fost o parere personala, muller este mult mai decisiv ptr germania, vezi mondialul din 2010.

West
28 May 2012 14:10

Parca vad ca si in vara asta ne treezim prea tirziu sa facem transferuri iar atunci o sa luam ce au lasat alti adica jucatori care nu au ce cauta la BAYERN nu inteleg cum un club urias precum BAYERN cu foarte mare potenta financiara se sgirceste sa cumpere jucatori de 20,25,30,35 de milioane de euro si se orienteaza pe jucatori de 33 de ani si jucatori 8,9 milioane de euro daca o tinem tot asa si sezonul 2012-2013 va fi un esec total care o sa ne doara si mai tare

SG
SG
27 May 2012 22:55

@Catalin: Nici n-am sugerat în vreun fel că ar trebui să-l înlocuiască pe Neuer, dar merită un loc în lot, din punctul meu de vedere.

SG
SG
27 May 2012 22:49

@Ribery7: Dante nu poate face cuplu cu Badstuber în centrul apărării, pentru că ambii sunt stângaci la picior. În partea central dreaptă e nevoie de un jucător de picior drept. Atât Dante, cât și Badstuber, nu au calitatea necesară în jocul lor de picior drept pentru a evolua pe postul de fundaș central dreapta. De când îi știu, nu i-am văzut evoluând pe acea poziție, tocmai pentru că sunt stângaci… și ca toți stângacii, își folosesc foarte rar piciorul drept, motiv pentru care au fost folosiți doar în partea central stângă sau lateral stânga (ocazional) a apărării. Nici o echipă mare din Europa nu folosește doi jucători stângaci în centrul apărării. Doar în cazuri de criză. În schimb, dreptacii se adaptează mult mai bine în partea central stângă, pentru că le este mai ușor să învețe să lovească mingea cu piciorul mai slab decât unui stângaci. Terry sau Hummels, de exemplu, deși sunt dreptaci, joacă centru-stânga și oferă meci de meci pase lungi de excepție cu piciorul lor mai slab, cel stâng. Din păcate, nu se poate spune același lucru… Citeste mai mult

Catalin
27 May 2012 22:45

@SG:
pai si bravo lui sa dea Dpmnul sa fie cel mai bun portar din lume,dar la momentul dat nu il poate inlocui cu Neuer nici de cum .

SG
SG
27 May 2012 22:37

@gery76: Neuer a debutat în fotbalul profesionist pe 19 august 2006 (într-un meci de Bundesliga), abia la 20 de ani, 4 luni și 23 de zile. La națională, a bifat prima apariție pe 2 iunie 2009, la 23 de ani, 2 luni și 6 zile, însă primul său meci oficial pentru Germania a fost abia la Cupa Mondială din 2010, pe 13 iunie, la 24 de ani, 2 luni și 17 zile. Ter Stegen, în schimb, a debutat în fotbalul profesionist pe 10 aprilie 2011 (tot într-un meci de Bundesliga), la 18 ani, 11 luni și 10 zile, iar prima sa apariție pentru naționala mare a Germaniei a avut loc pe 26 mai 2011, la numai 20 de ani și 26 de zile. Am făcut această comparație dintre cei doi, pentru a remarca faptul că Neuer a debutat destul de târziu în fotbal (Cristi Petre de la Eurosport a susținut recent, pe parcursul unui comentariu al unui meci de Bundesliga, că Neuer a debutat devreme, la 17 ani, ceea ce ne demonstrează că cei care nu știu când a devenit… Citeste mai mult

Ribery7
27 May 2012 21:55

are o politica de transferuri ciudata bayern. il vinde pe podolski cu 10 mil si il aduce pe gomez cu 35(mie imi place gomez dar cred ca ar fi trebuit sttutgard sa se multumeasca cu 25), a fost vandut hummels si lucio si acum avem probleme in centrul apararii, a fost adus gustavo! cu 13 mil daca nu ma insel… sunt greseli destule. Va zic eu…mare noroc ca bayern are jucatori buni din pepiniera proprie, ca transferurile nu prea ies… Am zis, mie imi place Gomez. Iar atata timp cat exista el la echipa clar nu va mai fi adus al atacant de valoare. in situaite de avarie vhiar si muller poate fi folosit in locul lui, in locul lui muller kroos si tot asa. eu sincer din echipa ias scoate doar pe Gustavo(urgent! doamne…am jucat in 10 de fiecare data cand era el in teren. ba chiar mai grav, 10 contra 12. uitativa la meciul bayern real din retur si urmaritil pe gustavo in primele 20-30 de minute. La fiecare atingere greseste si mingea ajunge la adversari!!! ba mai… Citeste mai mult

gery76
27 May 2012 21:42

-Pana in momentul de fata Gotze a facut un meci senzational la nationala doar cu Brazilia,insa era doar un amical,Thomas Muller pe buna dreptate pleaca cu prima sansa la titularizare,deoarece la nationala si cand la club evolua mai sters,repet la nationala evolutiile sale au fost decisive in meciuri cruciale ,cum a fost evolutia din deplasarea extrem de importanta din Turcia ,marcand un gol scotand un penalty si pasand decisiv la celalalt gol.
-De asemenea ,Muller a jucat fantastic si in umilinta asupra Olandei 3-0 in amicalul de lux,marcand un gol si pasand decisiv,a intrat dupa pauza cu Ucraina cand ne conduceau 3-1 ,a marcat si apoi am egalat la 3-3,deci,prima sansa la titularizare i-ar apartine lui Muler,mai ales ca Gotze,cum excelent remarca Catalin ,vine dupa o absenta destul de lunga!

gery76
27 May 2012 21:33

@george:
-Din pacate ,in lipsa lui Neuer,Germania desi dispune de o generatie de portari de mare viitor,printre care si acest Ter Stegen,un portar cu reale calitati,prin lipsa indelungata a lui Adler[ portar senzational,pana la acea blestemata accidentare],a facut ca Low sa incerce numeroase experimente .
-Tim Wiese ,desi este cel mai experimentat dintre portarii testati sau folositi de Low si este prima rezeva a lui Manuel Neuer ,este un portar de reflexe incredibile ,insa este un gafeur notoriu,in cariera sa avand numeroase gafe ce au ingropat echipa la care a evoluat ,”de poveste”fiind episodul cu Juve din Ch.League ,atunci cand in minutul 90 Bremen era calificata ,a iesit Wiese sa retina o minge la un corner banal,plonjand apoi pentru fotografi,a scapat ”sapunul ”si i-a calificat pe ”macaronari”!
-Zieler cel de-al treilea probabil portar din lot ,este de asemenea un portar foarte serios ,un baiat de mare caracter,ce a facut meciuri foarte bune si in Bundesliga si in Europa League,dar practic este primul an in care apara la un nivel atat de ridicat si el gafand la debutul in nationala!

Catalin
27 May 2012 18:55

@george:
goetze a fost unul din cei mai slabi jucatori , se vede ca a avut o pauza si nu a jucat,a fost prea indivualist a gresit multe pase,chiar la primul gol din cauza lui ca a vrut sa dribleze vreo 2 jucatori dar nu i-a reusit.

ionut1900
ionut1900
27 May 2012 17:38

pacat ca bayern nu baga mai multi bani in transferuri ….pizzaro nu mi se pare deloc o alegere buna … are 33 ani si nu cred ca ii poate ajuta pe bayern

Alin77
Alin77
27 May 2012 17:05

Amandoi sunt foarte buni , dar eu cred ca lui Bayern ii trebuie ceva mai “tare” un atacant din campionatele mai puternice din Europa gen Anglia , Spania etc. Cred ca un Falcao ar fi excelent pentru Bayern si iar face concurenta lui Gomez.

george
george
27 May 2012 12:38

a incercat o tactica cu doar un inchizator, khedira, si mai apoi gundogan, cred ca odata cu meciul asta unii jucatori s-au autoexclus, ter stegen, mertesaker si unii au aratat ca nu pot juca titulari, klose, schurlle, schmelzer. eu unul l-as prefera pe goetze in dauna lui muller insa cred ca low are o simpatie ptr muller si va juca cu el in primul 11. oricum ar juca, germania poate castiga euro, are valoarea, spiritul si determinarea de partea ei.

Catalin
27 May 2012 10:58

@gery76:
Ai dreptate in tricourile verzi am inceput cu stingul , doar esecuri .

flo
flo
27 May 2012 10:32

Sa vedem anul asta ce va face Dortmund… teoretic trebuie sa joace bine, echipa a mai prins experienta.. mai merge si Reus la ei.

gery76
27 May 2012 4:58

@Catalin:
-Valoare lui Dortmund s-a vazut si in Ch.League ,unde a fost umilita de Oly Pireu,l-am vazut si pe mult laudatul Ter Stegen,ca sa nu mai spun ca echpamentul verde ,in afara de semifinala cu Anglia de la workldcup’90,ne-a adus numai necazuri ,totul culminand cu finala worldcup’86!

flo
flo
26 May 2012 23:08

Macar Gomez nu are aere de vedeta, mi se pare un baiat OK care ii respecta pe colegi. El se zbate cat poate acolo in careu…

SG
SG
26 May 2012 20:50

@gery76: De acord cu ce ai spus tu acolo. De menționat ar fi că Higuain nu este de același profil cu Gomez, Huntelaar sau Dzeko. Nu e un pivot. Poate juca singur în atac, spre deosebire de Muller, însă e un atacant care preferă să joace cu fața la poartă, motiv pentru care nu e un vârf de careu, ci unul modern, capabil să joace pe tot frontul de atac. La venirea sa la Madrid, era folosit des ca extremă și avea un aport considerabil în jocul de construcție al echipei prin tehnica și creativitatea sa, însă de când e atacant central, nu mai excelează la acest capitol. Dintre cei enumerați de tine, Falcao este cel mai valoros și cel mai complet, din punctul meu de vedere.

Catalin
26 May 2012 19:57

Elvetia – Germania 5-3 ! Sa vazut lipsa jucatorilor de la Bayern, Low a experimantat si a bagat in teren practic toti jucatorii lui Dormund,ceea ce a dus la un esec total primind 5 goluri ! apararea fiind varza .

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
26 May 2012 19:43

am auzit niste zvonuri legate de viitorul nostru atacant cum ca s-ar vrea aducerea unui varf care sa nu concureze cu gomez ptr postura de titular ci doar sa fie o situatie de avarie,exact cum a fost olic,nimic surprinzator aici dar ceea ce m-a lasat masca este ratiunea din spatele acestei idei si anume ca sefii lui bayern cred ca gomez are un moral slab si daca ar simti preiunea unui varf valoros care sa-i puna in pericol statutul de titular ar putea avea un blocaj psihic,motiv ptr care pizarro a fost adus,adica un batranel care nicidecum nu-l va speria pe saracul gomez…
doamne fereste sa aiba vreo grija Dulapul ca daca nu evolueaza bine poate fi inlocuit…ce mentalitate de club mare mai e si asta?
pai sa-l aduca pe tatu de la steaua si o sa fie linistit gomez pana la adanci batraneti!

gery76
26 May 2012 18:24

@SG:
-Nici n-am zis sa joace cu doua varfuri de careu,eu tocmai spuneam de ce nu sunt adusi alti atacanti de valoare,datorita prezentei lui Gomez ,fotbalist care continua sa fie cel mai scump transfer facut vreodata de Bayern daca nu ma insel,chiar daca din punctul meu de vedere este inferior lui Dzeko,Higuain ,Huuntelar ca sa nu mai vorbesc de Falcao

Catalin
26 May 2012 13:19

Eu la fel sunt de acord Suarez , e bun pentru Bayern.

flo
flo
26 May 2012 13:11

Suarez mi se pare bun…sper sa vina la Munchen

SG
SG
25 May 2012 23:09

@gery76: Nu vreau nicidecum să-i iau apărarea lui Heynckess, însă țin să menționez faptul că Bayern a jucat 4-4-2 în majoritatea meciurilor din sezonul trecut. Muller nu este mijlocaș central ofensiv. Nu are calitățile necesare pentru acest post. Thomas nu este un playmaker. Este limpede că e un atacant secund cu multă libertate de mișcare. Știu că grafica nemților prezintă de multe ori acel 4-2-3-1, cu Muller în linie cu Robben și Ribery, însă e ușor de remarcat faptul că Muller e mai avansat decât cele două extreme, mai ales pe fază de apărare, presând fundașii centrali adverși alături de Gomez, în timp ce Robbery se retrag la dublaj. Pe fază de atac, nu e foarte relevantă poziția lui Muller, pentru că există multă mobilitate la orice echipă. Ca dovadă, uneori îl vedem pe Gomez în banda stângă, dar asta nu înseamnă că poate fi considerat un jucător de bandă. Cu doi atacanți de careu nu joacă nici o echipă serioasă din fotbalul actual, nici măcar cele din Anglia. Aguero și Rooney joacă la echipele lor de club ceea ce… Citeste mai mult

gery76
25 May 2012 22:28

-Giroud ,avand aceleasi calitati ca si Gomez ,nu va veni niciodata la Bayern Munchen ,fiindca nimeni nu vine sa devina rezerva unui jucator ce are aceleasi atuuri si calitati,cum nici Dzeko nu va veni la Bayern stiind ca Gomez are prima optiune,iar ei doi semanand ca stil[desi Dzeko eswte mai tehnic].
-O mare piedica in aducerea altui varf de marca ,este insusi Heynkes, batranul Jupp ,n-a dovedit niciodata pe parcursul sezonului ca ar fi in stare sa schimbe sistemul de joc,de aceea eu consider ca plecarea lui ar fi un nou inceput pentru echipa.
– Aducerea lui Radamel Falcao,nu cred ca ar fi posibila dintr-un singur motiv si anume acela ca ”Sfanta Treime” si-ar recunoaste esecul in campaniile de transferuri din ultimii 2 ani si astfel suma imensa data pe Gomez nu s-ar mai justifica in raportul cost-rezultate ale echipei,desi Falcao este la ora actuala cel PUR numar 9 din fotbalul mondial-tehnica+Plasament+simt al portii fantastic!!

SG
SG
25 May 2012 22:26

Oameni buni, acest Suarez nu are nici o treabă cu Gomez. SUAREZ NU ESTE VÂRF, ci este atacant secund. Poate juca și extremă, atât pe dreapta, cât și pe stânga. Suarez, dacă va sosi la Munchen, va fi rezerva lui Muller. Cei doi sunt jucători de profil identic.

fcdm3
Moderator
25 May 2012 22:00

Un redactor de la ziarul bavarez local TZ a discutat cu impresarul lui Suarez iar acesta a dezmintit ca ar avea vreo oferta de la Bayern! Asta in conditiile in care acest impresar ar fi stat de vorba chiar cu Rummenigge la meciul retur cu Real Madrid dar cica ar fi discutat altceva! Mai intelege cineva ceva?

george
george
25 May 2012 20:56

odata cu venirea lui pizzaro nu cred ca ar mai avea sens cumpararea lui giroud, cei 2 plus gomez avand cam aceleasi caracteristici, bayern ar trebui sa cumpere un alt tip de atacant care sa-i permita sa mai schimbe si sistemul asta care devine previzibil…

DarkMac
DarkMac
25 May 2012 19:14

Amândoi sunt maxim de Schalke. Noi suntem cine suntem. Te miri de ce Bayern nu progresează deloc. Luaţi odată un atacant experimentat. M-am săturat de jucători ce s-au născut “vedetă în devenire” şi au “murit” speranţă.

Filip
Filip
25 May 2012 19:00

Si eu mi-as dori sa-l vad pe Falcao… deh, e tinta mea pentru echipa din Fifa Online 2 :))

norbert7tm
norbert7tm
25 May 2012 18:58

Parerea mea ca,cu jucatorii ca cei doi de mana a doua noi suporterii lui Bayern vom mai trai multe dezamagiri.Daca sefii nu vor baga adanc mana in buzunar nu vad nici o imbunatatire.Sincer de la Montpellier eu l-as dori pe Belhanda,totusi din cei doi l-as alege pe Suarez mi se pare un varf mai rapid,mai tehnic,Giroud este omologul francez al lui Gomez.

fcdm3
Moderator
25 May 2012 16:59

Din ce vad aici, acest Suarez imi lasa o buna impresie. Oricum argentinianul are tehnica, viteza, intuitie, ceea ce nu prea are Gomez. Ar avea si atacul nostru mai multa imaginatie si o altfel de finalizare a actiunilor. In schimb cand ma uit la golurile lui Giroud parca il vad pe “super” Mario al nostru. Din cei doi il prefer clar pe Suarez. Ramane de vazut ce va fi.

lizard
25 May 2012 16:54

Si mi se pare suarez asta ceva mai bun ca giroud …dar nu prea sunt atacanti de nivel inalt

lizard
25 May 2012 16:53

cavanii care am vazut ca 30 de milioane are cota … un falcao sau ce stiu eu ceva atacant de classa si mario e unul dintre cei mai buni dar nu prea are tehnica buna e atacant de careu se vede clar dar ar trebuii unu care sa stie sa dribleze viteza sa traga bine de la distanta …daca aveam un falcao cavani higuain cu chelsea parerea mea era ca nu se ajungea la penalty

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
25 May 2012 15:33

sunt buni amandoi,oricare e bine venit!

pacat totusi ca cei de la bayern nu fac cu adevarat transferuri mari,decat accidental odata la cativa ani 🙂
daca aveau dificultati financiare intelegeam dar din moment ce se lauda cu succesul pe acest plan ar putea sa lase zgarcenia la o parte macar acum dupa dezastru sezonului abia incheiat si sa ia un super atacant
as da si 100 milioane pe un falcao

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
42
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x