BAYERN – DORTMUND  2-5

Cupa Germaniei este istorie. Bayern a facut un joc groaznic in fata echipei care tinde sa devina un cosmar pentru bavarezi – Borussia Dortmund. Erori individuale, joc slab in aparare, ocazii de gol prea putine si un haos general in echipa – cam astea sunt caracteristicile rusinii de pe OlympiaStadion.

Robben si Ribery au marcat golurile pentru Bayern. Tot ei au parut ca au fost singurii care au putut misca ceva in fata Borussiei. Lahm si Gomez s-au batut si ei, dar niciunul n-a lovit cand a trebuit. In schimb, campionii Germaniei n-au iertat nimic. Orice faza de poarta s-a transformat in gol. Bayern n-a mai luat 5 goluri de la celebrul 1-5 cu Wolfsburg.

Ne consoleaza un singur lucru: NOI SUNTEM IN FINALA LIGII. Acum doi ani, Bayern castiga finala Cupei Germaniei cu 4-0 impotriva lui Werder, iar apoi pierdea finala Champions League de la Madrid. Anul acesta am pierdut finala Cupei Germaniei si nu am accepta alt rezultat decat victoria in finala Champions League de la Munchen.

Si daca va consoleaza cu ceva, BAYERN A CASTIGAT FINALA CUPEI GERMANIEI! La fotbal feminin… Am batut-o pe FFC Frankfurt cu 2-0. Goluri Hagen si Rudelic. Bravo, fetelor! Fiti barbate! 

0 0 vote
Article Rating
21 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
flo
flo
15 May 2012 22:28

Haha.. un jucator ca si Kahn nu va mai exista la Bayern… e unic.

DarkMac
15 May 2012 21:27

aa… sa inteleg ca intr-adevar am luat bataie cum prevazusem??
Oare de ce eram asa sigur?
1. Pentru ca Jupp e mult prea demodat
2. Pentru ca il avem pe Gustavo
3. Pentru ca Uli are prea multi bani cheltuiti total aiurea

PS: Chiar daca Gustavo a fost adus de LVG tot balerin e si nimic mai mult.
PS2: Unde esti tu KAHN?

gery76
15 May 2012 17:04

-Kagawa a fost una din marile lovituri manageriale ale lui Dortmund in mandatul lui Klopp la ”galbejitii”de la Borussia.
-A fost adus pe o suma incredibila de numai 300.000 de E,a avut o contributie fantastica la cele 2 titluri ale lui Dortmund si acum va fi transferat la United pe o suma foarte frumoasa,oricum cota lui de piata este de vreo 17 milioane de e!!

flo
flo
15 May 2012 9:19

Cu cat il dau cei de la Dortmund pe Kagawa la MAN UTD?

fcdm3
Moderator
15 May 2012 9:14

Imi fac datoria cu notele dupa finala DFB.
Notele date de KICKER pt. ai nostri sunt:
Neuer 5, Lahm 3, Boateng 5.5, Badstuber 4.5, Alaba 5, Gustavo 6, Schweini 5, Robben 4.5, Kroos 4.5, Ribery 4, Gomez 4.5. Au mai jucat Muller 4.5 si Contento – f.n.
Asadar, reamintesc leganda notelor:
Gustavo – catastrofal!
Boateng – f. slab, aproape catastrofal!
Neuer, Alaba, Schweini – f. slabi!
Badstuber, Robben, Kroos, Gomez, Muller – slabi spre f. slabi!
Adica 10 jucatori din 12 au jucat slab, f. slab si catastrofal…

Asta in timp ce, de la Dortmund, Blaszczykowski, Kagawa (se duce la Manchester Utd.), Lewandowski au luat nota 1! Iar Hummels si Gundogan nota 1.5.
Dar, cum s-a mai zis aici, finala DFB este istorie. Important e ca jucatorii si antrenorii sa invete ceva din aceasta umilinta…

fcdm3
Moderator
15 May 2012 9:11

, si eu am declarat ca trebuie schimbat in primul rand antrenorul si apoi mai trebuie adusi cativa jucatori. Dar, in primul rand antrenorul. Pai, s-a vazut de la o posta ca cei de la Dortmund ne-au “citit” jocul, ne-au anihilat si ne-au “lovit” de cate ori au avut ocazia. Practic Dortmundul, prin antrenorul sau care a facut din niste anonimi (cine auzise pana acum de jucatori al caror nume sunt greu de pronuntat sau de scris: Blaszczykowski sau Piszczek sau Lewandowski?) niste super jucatori, ne-a predat o lectie de fotbal! In fine, am mai spus-o de cateva ori. Cu Heynckes antrenor echipa joaca batraneste, fara viteza, cateodata fara agresivitate, fara orizont, fara …. Si eu consider ca ne trebuie un antrenor mai tanar, care sa imprime jucatorilor nostri un joc care sa sperie cu adevarat pe toata lumea!
Deja nu mai suport aceste umilinte, cu Dortmund, cu Gladbach…
Ce naiba! Noi suntem BAYERN sau cine suntem?

gery76
15 May 2012 2:21

Vad ca multa lume nu este de acord cu ideea mea ,aceea de a incepe un nou drum dupa finala CH.League,drum nou cu alt antrenor mai tanar si cu alta viziune asupra jocului.
-Bayern ,indiferent de antrenor ,in fata Real-ului din Madrid are un ascendent moral cladit pe multe decenii de suprematie intre cele 2 echipe in favoarea lui Bayern,de aceea eu consider ca in asemenea meciuri ,mult mai importanta este atitudinea jucatorilor si valoarea lor decat tactica antrenorului,de aceea voi continua sa spun ca Jupp Heynkes nu va putea castiga Bundesliga niciodata ca antrenor al lui Bayern in momentul de fata,in fata unei echipe deloc imbatabile ca Dortmund ,dar care joaca momentan un fotbal mult mai modern si in viteza decat Bayern.
-SUCCESELE LUI BAYERN IN EUROPA VIN IN PRIMUL RAND DIN MANDRIA DE A FI JUCATORUL CELUI MAI DE VALOARE CLUB ANGLO-SAXON DIN ISTORIA FOTBALULUI EUROPEAN!
-BAYERN UBER ALLES!!!!

fcdm3
Moderator
14 May 2012 9:02

Matthaus (51 ani):”Dortmund joaca fotbalul viitorului. Bayern trebuie sa decida daca este o colectie de persoane au vor sa devina o echipa!”
Matthias Sammer (44 ani), directorul sportiv al DFB:”Aceasta infrangere o va face pe Bayern mai umila. Poate ii va ajuta in abordarea finalei C.L.”
Numai financiar Bayern ramane nr.1 in Germania. Cifra de afaceri a ajuns la suma record de 350 mil. euro.
Uli Hoeness:”In 2020 vom termina de achitat stadionul si vom deveni cel mai bogat club din lume!”
Lasand la o parte cei 8 ani care mi se par o vesnicie, nu inseamna ca daca vom fi cel mai bogat club din lume vor veni titlurile de la sine.
Pana una-alta am mai pierdut un titlu. Si inca rusinos.
Oricum, greu de digerat o asemenea umilinta…

flo
flo
13 May 2012 21:13

Asta e, cupe avem destule dar de UCL avem cea mai mare foame.

fcdm3
Moderator
13 May 2012 21:03

: gresesti, daca tu crezi ca problema este exclusiv la conducere. Don Jupp a spus f. clar ca este multumit cu lotul pe care-l are la dispozitie si nu mai vrea alti jucatori. Sa nu uitam ca pe Gustavo (pe care toti il critica) l-a adus van Gaal (pe care majoritatea il lauda)…
In fine, daca castigam CL, Heynckes isi va spala pacatele dupa ce a terminat cu Bayern pe locul 2 atat in campionat cat si in Cupa (daca putem spune asa)… Important e sa castigam trofee pt. ca timpul trece si noi nu mai castigam nimic…

Florin
Florin
13 May 2012 20:28

Nu e mare lucru, pierzi-castigi, e ciclu care se repeta pentru fiecare echipa. Eu nu inteleg ce se asteapta lumea sa faca Heynckes cu jucatorii de acum. Omul asta a facut tot ce a putut cu jucatorii actuali. A tras la maximum de titulari. Don Jupp are la dispozitie doar 11 jucatori, banca de rezerve nici nu se pune la socoteala. Eu voi afirma acelasi lucru ca toata lumea din fotbalul profesionist care spune ca Jupp Heynckes este un antrenor foarte bun.
RESPECT Jupp Heynckes!!
Nu cred ca problema principala este la antrenor ci la conducere.

Snack
Snack
13 May 2012 19:21

eu sper din tot sufletul sa nu se repete greselile din finala cupei
am avut si mult ghinion in acest meci, dortmund a dat 3 goluri norocoase
eu nu vreau ca Jupp Heynckes sa plece
este un antrenor foarte bun ,as vrea sa i se acorde o a doua sansa si sa mai stea pe banca lui bayern ,macar, inca un an
daca luam finala ucl cred ca va ramane , dk nu reusim sa facem asta atunci va pleca
sper doar sa castigam finala si sa ramana

LaCucaracha
LaCucaracha
13 May 2012 17:31

Eu pur si simplu nu inteleg , o batem pe Real Madrid si nu ii batem pe amaratii astia din Dortmund? Bayern a dominat ambele meciuri cu Real si nu ar fi o surpriza daca ar bate-o pe Chelsea si cred ca anul acesta liga va fi a noastra . Revenind la cei din Dortmund , nici anul acesta nu vor face mare lucru in liga , ca si anul trecut ; Dortmund-ul este un fel de Bilbao , tinerii , buni dar fara pic de experienta in cupele europene . In concluzie , campionii nu vor ajunge nici macar in europa league ( si aceasta competitie e prea mare pt ea ) si deabia astept sa se reediteze acel 5-1 de pe Westfallen din sezonul 2009-2010 .

Pupp3tMast3r
Pupp3tMast3r
13 May 2012 12:54

da,trebuie sa plece Don Jup,are meritele lui dar pentru a nu avea o hegemonie a borussiei in anii ce urmeaza ne trebuie un suflu nou,un joc modern si perspectiva
suntem in aceeasi situatie in care a fost real cand l-au demis dupa ce au luat champions league pentru ca in campionat erau dezastru
gustavo trebuie sa nu mai fie folosit titular,poate decat prin cupa cu echipe din diviziile inferioare sau meciurile fara miza,trebuie adus inca un atacant de valoare,nu ne putem baza exclusiv pe gomez,si eu as zice ca ar mai trebui si un mijlocas de banda de valoare,gen mertens,robben si ribery nu pot fi titulari 60 de meciuri,ne trebuie si acolo o rotatie

fcdm3
Moderator
13 May 2012 10:55

A fost cea mai mare umilinta suferita de Bayern intr-o finala de Cupa a Germaniei! Iata momentele mai importante ale meciului: min.2: 1-0 pt Dortmund, gol marcat de Kagawa, la primul atac al acestora! Gustavo a dat mingea la un adversar pe la jumatatea terenului si acestia au avut un atac fulger si au marcat. min.24:1-1, egaleaza Robben din penalty dupa faultul lui Weidenfeller la Gomez, portarul luand “galben”. min.40:Hummels face 2-1 din penalty, Neuer atingand-o inainte de a intra in poarta! Boateng a avut un atac intarziat la un adversar si a facut penalty… min.45+1:3-1 face Lewandowski singur cu Neuer la un alt contraatac fulger. Si a fost a 3-a ocazie a “galbenilor”… min.57:4-1 marcheaza Lewandowski iar singur cu Neuer dupa ce “galbenii” fac sah-mat apararea noastra, aparare cu grave greseli de marcaj. min.75:4-2 face Ribery dupa ce dribleaza extraordinar vreo 3 adversari si suteaza de la 18 m. min.81:5-2 dupa un alt atac fulger al “galbenilor”cu gafe in serie ale lui Neuer si aparatorii care lasa adversarii singuri-singurei. Caseta meciului Bayern – Dortmund: Ocazii:11-8 Posesia mingii:61%-39% Pase bune:85%-74%… Citeste mai mult

flo
flo
13 May 2012 9:48

+ penalty-ul aproape aparat de Neuer.

flo
flo
13 May 2012 9:42

Am avut si ghinion… Neuer a scapat o minge, Gomez bara…

gery76
13 May 2012 4:51

-Voi fi rau dar trebuie sa spun aceste lucruri in prag de dimineata ,mai ales ca si afacerea merge foarte prost,inca o noapte destul de slaba din punct de vedere al vanzarilor,Jupp Heynkes ,indiferent de deznodamantul finalei U.C.L,trebuie sa plece. -Daca o castigam ,in genunchi i-as multumi,ar fi o performanta fantastica si pentru el si pentru noi ,ar merita recunostinta tuturor suporterilor lui Bayern,dar atat ,intr-o competitie de anduranta cum este Bundesliga sau Cupa Germaniei,este nevoie de mult mai mult. -Vreau sa ma explic: -Real l-a dat afara pe Heynkes in ’98,chiar daca le-a castigat C.C.E dupa 32 de ani,insa si-au dat seama ca acea C.C.E,a fost castigata printr-o conjunctura fericita si printr-un noroc extrem ,Juventus fiind echipa ce avea toate atuurile si fotbalul pozitiv,sansa lui Heynkes a fost Mijatovic-uluitor in acel meci,pentru ca in campionatul Spaniei sub conducerea lui Jupp ,Real a fost catastrofala,neprinzand podiumul. -De ce vreau ca indiferent de rezultatul finalei ,Heynkes sa plece,mi-aduc aminte ca dupa mandatul sau de la sfarsitul anilor ’80-inceputul anilor’90,Bayern prin aceeasi politica fara nici o noima si fara nici un viitor,… Citeste mai mult

shopybayern
shopybayern
13 May 2012 3:25

Mult prea furios pentru ceea ce am vazut astazi …e greu de digerat ..haos total , nu stiu ce sa cred am intrat poate prea increzatori in noi ..am intrat cu gandul ca deja am castigat TOT , nu stiu ce sa cred … sunt si 1% BUCUROS pentru simplul fapt ca a dat de gandit mult umilinta asta Sefilor …poate asta ne va face sa fim in ziua finalei echipa care a jucat cu Real nu vreau un alt trofeu pierdut ,CL e visul meu vreu sa traiesc bucuriua asta ,am 24 de ani cand a fost castigata ultima data eream inca mic vreau sa simt cu adevarat bucuria de a fi invingator , Vreau sa strig in gura mare pe 19 MIA SAN MIA , MIA SAN BAYERN …

Edy
Edy
13 May 2012 0:05

Asta nu e o noua batalie pierduta ci o noua umilinta marca Dortmund apicata celor de la Bayern sezonu asta

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
13 May 2012 0:01

Sa speram ca aici a fost doar o deconcentrare si o falsa impresie pt a intimida pe Chelsea.

FC BAYERN cred ca va arata cu totul altfel sambata viitoare in fata propriilor fani si in templul BAVARIEI.

Felicitari fetelor pt trofeul obtinut si haide sa spunem sambata viitoare ca suntem stapanii europei anul acest 2012.

FC BAYERN – CHAMPIONS UCL.
MIA SAN MIA.

Cred ca vor baga adanc mana in buzunar sefii de pe ALLIANZ pt sezonul viitor…cireasa le-a fost suficienta pt acest meci…si trebuie luat cat mai repede atitudine.Imi doresc ca fanii sa fie cat se poate de exigenti cu sefi FCB si sa le ceara transferuri de top.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
21
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x