Gruparea Bayern Munchen l-a achiziţionat pe fundaşul brazilian Dante, de la Borussia Monchengladbach, şi se va despărţi de atacantul croat Ivica Olici, care va pleca la Wolfsburg, informează AFP.

Acest transfer vine după mai multe săptămâni de discuţii pe parcursul cărora Borussia Monchengladbach “a sperat până la final că jucătorul va rămâne”, conform directorului sportiv al echipei din Monchengladbach, cu care brazilianul avea contract încă doi ani. “Bayern Munchen este una din cele trei sau patru mari echipe din Europa. La Bayern am şansa de a juca la cel mai înalt nivel şi de a câştiga titluri”, a declarat Dante.

Sosit la Borussia Monchengladbach în 2009, de la Standard Liege, Dante a contribuit la parcursul bun din acest sezon al echipei care se află la două puncte de locul trei în campionat, calificant în grupele Ligii Campionilor.

sursa: adevarul.ro

0 0 vote
Article Rating
28 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Snack
Snack
30 April 2012 13:28

SG
ma bucur ca nu sunt singurul care vede calitatile lui Super Mario Gomez.
ai uitat sa spui despre el ca are mult sange rece si ca e un jucator muncitor (ajuta apararea cand este nevoie)
in plus continua sa invetze , lucreaza mult la antrenamente ca sa isi imbunatateasca jocul aerian
ma bucur ca si-a prelungit contractul!
indiferent ce jucator va aduce bayern ,zic eu, va avea nevoie de gomez in continuare

SG
SG
30 April 2012 12:42

@pupp3tmast3r:
Să spui că Boateng nu va fi niciodată fotbalist e copilăresc. Dar să susții că Gomez e un pomanagiu care nu are nici o calitate e de-a dreptul prostesc. Ca să marchezi atâtea goluri și să joci titular la Bayern Munchen ai nevoie de calități. Gomez are un plasament EXCEPȚIONAL în careul advers, poate cel mai bun din fotbalul mondial. Pe lângă asta, are o viteză de reacție excelentă și calitate în ambele picioare. Nu ezită să-și folosească piciorul mai slab, cel stâng… și de cele mai multe ori o face cu succes. Nu se poate spune același lucru despre Robben, care e disperat când are mingea pe dreptul. Ți-am prezentat trei calități ale lui Gomez care sunt incontestabile.

SG
SG
30 April 2012 12:28

@gery76:
Transferul lui Fabregas la Barcelona într-adevăr s-a făcut ”pe căruțe de bani”, însă nu cred cel al lui Sahin poate intra în aceeași categorie, pentru că suma de transfer a fost de doar 10 milioane de euro. Cota lui Sahin era cel puțin dublă în vara lui 2011, având în vedere faptul că vorbim de cel mai bun jucător din Bundesliga în sezonul 2010-2011, la doar 23 de ani neîmpliniți. Clauza aceea a făcut ca transferul să se realizeze pe o sumă atât de mică. Că el a fost ratat, nu contest. Că Sahin freacă banca de rezerve, nici atât. Dar nu cred că acest transfer s-a realizat ”pe căruțe de bani”. Nici pe departe.

SG
SG
30 April 2012 12:28

@pupp3tmast3r: Dante nu poate face cuplu cu Badstuber în centrul apărării, pentru că ambii sunt stângaci la picior. În partea central dreaptă e nevoie de un jucător de picior drept. Atât Dante, cât și Badstuber, nu au calitatea necesară în jocul lor de picior drept pentru a evolua pe postul de fundaș central dreapta. De când îi știu, nu i-am văzut evoluând pe acea poziție, tocmai pentru că sunt stângaci… și ca toți stângacii, își folosesc foarte rar piciorul drept, motiv pentru care au fost folosiți doar în partea central stângă sau lateral stânga (ocazional) a apărării. Nici o echipă mare din Europa nu folosește doi jucători stângaci în centrul apărării. Doar în cazuri de criză. În schimb, dreptacii se adaptează mult mai bine în partea central stângă, pentru că le este mai ușor să învețe să lovească mingea cu piciorul mai slab decât unui stângaci. Terry sau Hummels, de exemplu, deși sunt dreptaci, joacă centru-stânga și oferă meci de meci pase lungi de excepție cu piciorul lor mai slab, cel stâng. Din păcate, nu se poate spune același lucru… Citeste mai mult

flo
flo
29 April 2012 22:35

Gomez e bun… dar s-ar putea aduce un atacant mai bun… gen Benzema Giroud etc

Snack
Snack
29 April 2012 13:16

gery76
nu am zis ca gomez e mai important ca si jucatorii care ii pun pe tava golurile
sa ne uitam putin la stilul de joc al lui bayern din ultimi 5-6 ani
inainte de gomez a fost luca toni, un jucator care facea exact ceea ce face gomez
stilul de joc al lui bayern e clar
sunt de acord gomez ca si luca toni nu ar putea face inic fara ceilalti jucatori
am vrut sa zic ca ribery, robben, muller, kross joaca in jurul lui gomez, da, ei sunt creierul ei duc mingea in fatza portii si gomez rezolva situatia
de asta a afrirmat heynckes ca jocul se dezvolta in jurul lui gomez:D
a multumit si gomez echipei in mai multe randuri ptr faptul ca este golgheter in bundesliga

gery76
29 April 2012 1:51

@Snack: -A zis-o mai mult ca o incurajare la adresa lui Gomez,sa-i laude implicarea foarte profunda in joc in ultimul timp ,chiar si in fazele defensive,insa mi se pare prea mult sa afirmam ca jocul lui Bayern se desfasoara in jurul lui Gomez,nu s-a desfasurat jocul nici in jurul lui Gerd Muller, sau Giovane Elber,fotbalisti mult mai valorosi decat Gomez. -Bayern in perioadele de glorie ,mereu a avut un nucleu fantastic ,care macina mereu echipele adverse pentru a iesi in fata golgheterii. -Mult mai importanti decat varfurile ,au fost creierele incepand de la Beckenbauer,Breitner,Roth,Ulli Hoennes -in anii ’70, apoi Matthaus,Lerby,Norbert Nactweich la mijlocul anilor’80 si continuand cu Effenberg si Scholl in 2001-artistii, ajutati insa de un Salihamzdici sau Hargreaves ,salahori neobositi. -Singura perioada de la Bayern in care doar 2 jucatori erau mai mult de jumatate din potentialul echipei a fost in perioada anilor ’80-’83 ,atunci cand Breitner si K.H.Rummenigge ,au si fost denumiti de presa germana Breittnigge! -Asa si acum ,Gomez ,n-ar reprezenta decat un jucator comun daca in echipa n-ar exista ”creiere”precum Schweini,Robben sau Ribery,ajutati de oameni devotati… Citeste mai mult

Snack
Snack
29 April 2012 0:39

gomez este unul din preferatii mei
stilul de joc al lui bayern se dezvolta in jurul lui, a zis si heynckes asta
ai vazut si cu realul ce bine a jucat , a avut si doua suturi periculoase din afara careului , unul dintre ele era sa se termine cu gol
am o parere buna despre el
acum terminam discutiile contradictorii
pana la urma tinem cu aceeasi echipa

fortza bayern

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
28 April 2012 22:45

scuze de greselile de scriere,m-am grabit,si din moment ce tu gery zici ca boateng a fost o surpriza placuta evolutia sa din meciul cu real asta inseamna ca e o exceptie,din moment ce e o surpriza sa joace bine nu? 🙂
in fine astea sunt discutii fara sfarsit,fiecare prefera un jucator sau il displace pe altul,oricum am dat motive obiective nu subiective gen “ala are o tunsoare aiurea”…

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
28 April 2012 22:40

tin minte van buyten si demichelis ne-au mancat finala din 2010,simulte alte meciuri in care adversari le-au “rupst sira”eu as fi ultimul sustinator al lui DvB,asta cu atat mai mult ar trebui sa arate valoare lui boateng ,daca antrenorul il prefera titular pe DvB in locul lui Boateng… “dintre doua rele frefer raul mai mic”…ce ne spune asta despre Boateng iar referitor la de ce nu l-a tinut real pe robben aia a fost o greseala mare,se mai intampla,bayern de ce a renuntat la hummels? oricum sunt unii jucatori la bayern cu care nu o sa fiu niciodata de acord,dar e doar opinia mea de exemplu 35 de mil de euro dati pe dulapul gomez,aceasi suma fiind platita si de real pentru benzema,acu sincer daca ai avea 3 de mil pe cine ai cumpara dintre cei doi…un pomanagiu care nu are nici o calitate decat faptul ca are cel mai bun mijloc care-i creaza ocazii sau un atacant ca benema care creeaza faze,dribleaza,e tehnic,se bate,mereu creeaza pericol,stie cu mingea la picior lucio era fundas bun,si tehnic,dar foarte ghinionist,multe autogoluri(absolut fara… Citeste mai mult

Snack
Snack
28 April 2012 21:53

gery76, sunt de acord cu tine
boateng face parte din echipa de vis de pe uefa.com
echipa in care sunt 4 jucatori de la bayern
acestia sunt: gomez, ribery, lahm si boateng

gery76
28 April 2012 20:50

@pupp3tmast3r:
-Sa nu uitam ,cu tot respectul pentru inima lui mare ,van Buyten prin evolutia sa catastrofala ,ne-a mancat finala din 2010,ca si multe alte partide din Bundesliga.
-Belgianul ne-a fost ,paradoxal mai util pe faza ofensiva si asta tot datorita implicarii totale si fizicului impunator,sufletul pus in evolutiile sale ,meritand tot respectul nostru,asta neinsemnand ca el mai are vreo sansa ca titular in linia de fund a lui Bayern,iar unul din impedimente este chiar varsta ridicata,care il face din ce in ce mai lent,el si asa neavand viteza ca principala arma.

gery76
28 April 2012 20:40

Boateng nu are probleme de natura tehnica,are un fizic excelent,forta destul de buna,tehnica peste medie la un fundas central,la el problema este la nivelul concentrarii,fiind un baiat destul de labil psihic si asta nu este o jignire ,ci o constatare.
-Daca este intr-o buna conditie psihica ,Boatenf este o solutie extrem de viabila ,jocul sau cu Real Madrid ,doar un carcotas de profesie l-ar critica,Boateng a fost surpriza cea mai placuta pentru mine.
-Sincopele de concentrare pot fi remediate cu ajutorul profesionistilor in domeniu,deci din punctul meu de vedere pe Boateng ,Bayern trebuie sa se bazeze in continuare,fiindca tineretea si valoarea lui sunt indiscutabile.

Snack
Snack
28 April 2012 20:09

pupp3tmast3r
“boateng niciodata nu o sa fie fotbalist” – nu crezi ca exagerezi?
frate, boateng e fundas central, el trebuie sa distruga nu sa construiasca
john terry , rio ferdinand , puyol … care dintre ei e un jucator tehnic?

“de ce crezi k nu l-au mai tinut cei de la city?”
la asta iti raspund cu o intrebare : real madrid de ce nu l-a tinut pe robben?

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
28 April 2012 18:37

badstuber e nr 1 in centru apararii,boateng in nici un caz nu e mai bun ca el,daca nu se accidenta van buyten boateng era rezerva,tine minte cine era titular alaturi de badstuber
boateng niciodata nu o sa fie fotbalist,nu stie cu mingea e lent,grseste des,de ce crezi k nu l-au mai tinut cei de la city?

Snack
Snack
28 April 2012 13:20

pupp3tmast3r, boateng mi se pare mai bun ca si badstuber , are toate calitatile necesare ptr un fundas central , este puternic, e bun in duelurile aeriene si nush unde ai vazut sa fie el varza impotriva jucatorilor tehnici
daca va veni dante ,nu va intra titular din prima etapa, ii va trebui ceva timp sa se acomodeze, oricum ceea ce am vrut sa zic e ca boateng isi are locul lui in prima echipa, greu va fi scos , la fel si badstuber

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
27 April 2012 22:05

,e mai bun in duelurile aeriene,dar 90% din duelurile cu atacantii adversi sunt la nivelul ierbii,lucru la care boateng mi se pare praf,habar nu are cu mingea,un jucator tehnic si rapid il face vraiste

fcdm3
fcdm3
27 April 2012 16:47

Acuma vad ca am doua comentarii aproape identice. Interesant e faptul ca primul dintre ele nu a aparut imediat dupa ce am dat “lasa un comentariu”…

In legatura cu tricourile, Andrei89 si eu sunt in cautarea unui tricou alb cu Bayern (dar nu cel din sezonul acesta) si tot la un pret rezonabil as vrea. Adica maxim 150 lei, cum era pe http://www.shirtcenter.ro anul trecut (tricouri tip replica de o calitate f. buna) dar acest site nu mai exista. Din pacate.
Un tip de tricou care mi-ar place ar fi acesta, dar la un pret mai mic
http://www.worldsoccershop.com/22579.html
Daca m-ar putea ajuta cineva si pe mine…

Andrei89
Andrei89
27 April 2012 16:16

(comentariu off topic):
Stie cineva unde pot gasi tricou cu Bayern la un pret rezonabil?…pe site-ul lor oficial am vazut ceva tricouri…dar nu prea imi permit sa dau 75 de euro…

gery76
27 April 2012 15:58

@gery76:
-Scuze de greseala,e evident ca am vrut sa ma refer la transferul lui Sahin de la Dortmnud la Real Madrid.

gery76
27 April 2012 15:56

-Dante nu este un fotbalist rau,are calitati reale,singurul lucru care uneori nu mi-l pot explica ,este acela de a incerca sa rezolve situatiile critice prin executii sofisticate,apeleaza de multe ori la tehnica in situatii limita,cand ar fi mult mai simpla o banala degajare.
-Transferul sau chiar daca nu este de rezonanta,poate fi mai util decat transferurile lui Sahin la Dortmnud sau Fabregas la Barcelona,primul ingrijitor al bancii de rezerva,iar al doilea o mare frana in jocul Barcelonei -desi ambii au venit pe ”carute”de bani.

fcdm3
fcdm3
27 April 2012 13:51

Mi se pare un transfer f. bun!
Dintre fundasi mi se pare ca Badstuber a avut un final de sezon senzational!
Iar in atac se pare ca va veni Pizzaro in proportie de 99%!

fcdm3
fcdm3
27 April 2012 13:49

Eu zic ca e un transfer f. bun. Dintre fundasi, Badstuber (23 ani) mi s-a parut ca a avut un final de sezon senzational! Fara greseala!
In atac se pare ca va reveni Pizzaro (34 ani), in proportie de 99%!

AlexFCBM
AlexFCBM
27 April 2012 13:44

@pupp3tmast3r: te contrazic nu este peste Boateng.. intradevar este mai tehnic ca acesta dar Boateng are un procentaj impresionant in duelurile aeriene.

West
27 April 2012 9:04

Oricum ne mai trebe 2,3 transferuri de valoare pentru a intari echipa se vede ce greu este daca nu te poti baza numai pe 12,13 jucatori ne trebe mai multe alternative findca probabil si la anul vom fi pe 3 fronturi

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
27 April 2012 7:37

io zic ca trebuie facut titular alaturi de badstuber,e peste boateng,nu mai zic de van buyten
vine si shaquiri,l-as folosi in spatele lui gomez titular,in locul lui muller care nu mai e in forma de vre-un an
daca ar mai aduce un atacant ar fi foarte bine,nu poti juca doar cu gomez tot anul,se poate accidenta,poate iesi din forma,nu mi zic ca sunt unele meciuri in care e in plus,si acolo iti trebuie un atacant care sa mai stie si cu mingea,sa participe la constructie…nu neaprat goal-getter dar ceva in genu lui podolski

lesas
lesas
27 April 2012 6:01

mai sunt doua finale mari , daca le castigam vreau sa vad cum verzele de comentatori o sa recunoasca cine e numarul 1 in tarisoara asta care dupa ei doar dortmund exista
reus nu vine la BAYERN ca nu vrea sa se lupte decat la campionat , aici von jucatori care vor performanta si care vad ca barca si real sunt umflate si cu pompa , ca abia auzi intr-un an de BAYERN pe cand de cele mai sus mentionate sunt pupate peste tot de parca reprezinta 99% din suporteri

gery76
27 April 2012 1:08

-Modul in care au jucat baietii in meciul cu Real Madrid,trebuie sa ne faca foarte fericiti ca suntem suporterii acestei minunate echipe Bayern Munchen,iar de miercuri seara incoace,orice jucator ce se va transfera la Bayern ,trebuie sa stie un lucru clar si anume:
– Real Madrid este echipa cu cel mai impunator palmares din fotbalul mondial de club,iar BAYERN ESTE ECHIPA DE CLUB DIN LUME CU CEL MAI IMPUNATOR PALMARES IN DAUNA LUI Real Madrid,deci este o ENORMA MANDRIE SA IMBRACI TRICOUL ECHIPEI CE SE AFLA DETASAT DEASUPRA celei mai galonate echipe de club din lume.
-BAYERN UBER ALLES!!!
–DEUTSCHLAND UBER ALLES!!!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
28
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x