Bavarezii s-au calificat in finala Ligii Campionilor dupa ce au trecut la loviturile de departajare de Real Madrid si o vor intalni in finala pe Chelsea.

null

La finalul celor 90 de minute de joc, scorul a fost de 2-1 pentru Real, după ce în tur Bayern câştigase tot cu 2-1, astfel că partida a ajuns în prelungiri. Golurile au fost marcat de Cristiano Ronaldo ‘6 (penalti) şi ’14 pentru Real Madrid, în timp ce pentru Bayern a înscris prin Robben ’27 (penalti).

La loviturile de departajare, pentru Real a marcat Xabi Alonso, iar Cristiano Ronaldo, Kaka şi Sergio Ramos au ratat.

Pentru Bayern au marcat Alaba, Gomez şi Schweinsteiger, iar Kroos şi Lahm au ratat.

Real Madrid: Casillas – Arbeloa, Pepe, Ramos, Marcelo – Xabi Alonso, Khedira – Di Maria (Kaka ’75), Özil (Granero ‘111), Ronaldo – Benzema (Higuain’106).

Bayern Munchen: Neuer – Lahm, J. Boateng, Badstuber, Alaba – Schweinsteiger, Luiz Gustavo – Robben, Kroos, Ribéry (Muller ’95) – Gomez.

0 0 vote
Article Rating
40 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
SG
SG
30 April 2012 12:49

@gery76:
Din contră, Andrei Niculescu este fan Barcelona. Știu din surse sigure.

gery76
28 April 2012 2:27

@bay.mischu:
-Sa-ti dea Dumnezeu sanatate!
-Esti foarte simpatic, dar daca aveau jocul tiganesc se impiedicau la mal,din contra sunt o trupa extrem de perversa,fara nimic spectaculos ,ci doar o meticulozitate dusa la extrem si un cinism ce cred ca-l intrece pe cel al lui Mou la Inter!

flo
flo
27 April 2012 22:57

@ALT FAN ia tu ID meu si daca vrei da-mi add: ol1ver_kahn

alt fan
alt fan
27 April 2012 22:55

@flo:
salut! pai, nu stiu cum va fi posibil. nu vreau sa las pe aici vreo adresa de contact.

fcdm3
fcdm3
27 April 2012 20:41

@bay.mishu, mai bine te-ai culca sa te odihnesti 🙂
O sa afli campioana cand te vei trezi, la 3.30 🙂

neamtmischu
neamtmischu
27 April 2012 19:25

mda,frumos spus,dar sa ramenem cu inima aia mare pe care o avem,sa fim uniti,nu cred ca chelsea e de neoprit,poate a avut noroc cu barca si atat,au jocul cam imprastiat si tiganesc,sper sa castige cea mai buna,adica BAYERN MUNICH,dupa finala in dimineata imediat urmatoare plec in cursa cu camionu la drum lung la ora 3 jumate noaptea dar stau sa vad meciu,nu mai conteaza……………

gery76
27 April 2012 15:47

-Am citit si eu articolul si am vazut parerile unor comentatori absolut penibile,am vrut sa-i combat mai violent ,dar m-am gandit ca este mult prea bine si elegant scris articolul lui Cristi Geambasu pentru a lua in seamaq parerile unor frustrati,care au impresia ca fotbalul a inceput cu Messi si CR7 ,iar singurele echipe iubite ar fi Barca sau Real.
-Tot acest tam-tam in jurul Barcei si Real-ului,a fost infaptuit cu ajutorul nemijlocit al unor asa zisi deontologi precum ”sticluta” Mitran dar si Andrei Niculescu[ un ziarist admirabil,insa orbit de patima sa fata de Real Madrid],oameni ce au lasat mereu sa se inteleaga ca fara Barca si mai ales Real si Mourinho ,fotbalul mare nu poate exista.

fcdm3
fcdm3
27 April 2012 13:59

Baieti, nu va hazardati in tot felul de supozitii. Vom vedea la meciul din weekend ce pregateste Heynckes… Vreau sa va spun ca 1.000.000 de fani ai lui Bayern din toata lumea vor sa ajunga pe Allianz in finala CL!!! Meciul va fi transmis LIVE in 220 de tari!!! Geambasu in GSP, un super articol:”Bayern este probabil un club la fel de bogat ca Real sau ca Barcelona, diferenţa o impune sistemul (a se citi disciplina financiară), care nu le permite să cheltuiască oricît. Nici pentru transferuri, nici pentru salarii. Disciplina financiară care te obligă să ai o justificare pentru fiecare euro cheltuit. Să îţi plăteşti impozitele, să nu acumulezi datorii de sute de milioane la stat. Care stat este nemilos cu evazioniştii, dar te răsplăteşte dacă eşti corect. Aşa se face că statul german este motorul Europei unificate, spre deosebire de statul spaniol, care este unul dintre marile aspiratoare de capital ale aceleiaşi Europe comunitare. Bayern s-a comportat ca o echipă nemţească la Madrid şi pe tot traseul care a dus-o în finală. Dincolo de toate clişeele tocite despre… Citeste mai mult

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
27 April 2012 7:32

da gery asta am remarcat si eu,boateng surpriza placuta,ma gandeam cu teama la el mai ales in dubla cu real,dar a jucat bine,cat despre gustavo,e clar in plus,cel putin printre titulari,lahm pe stanga stiu ca a jucat la fel de bine atat la nationala cat si la bayern,dar probabil ca ai dreptate,odata acomodat pe o anumita banda e mai bin sa ramana acolo,nu prea mai e timp sa-l re-acomodam cu partea stanga,doar ca ma gandeam ca rafinha ar fi mai bun decat contento,d-aia am zis de partea stanga,oricum marea belea va fi centrul apararii,nu avem rezerva,ambii van buyten cat si breno(care oricum mereu mi s-a parut slab) sunt accidentati,presupun ca tymo va fi improvizatia acolo,a mai jucat acolo si in alte situatii similare,nu a rupt gura targului,dar a mers…bine ca nu am avut situatia asta cu real ca nu mai eram aici sa discutam,tymo mi se pare totusi si el mult prea lent pentru bayern,pot zice ca il prefer chiar pe gustavo in locul lui,oricum nu va fi cazul cred ca echipa va fi: cu muller titular in spatele lui… Citeste mai mult

flo
flo
27 April 2012 1:29

@ALT FAN pls vreau sa iau legatura cu tine.

gery76
27 April 2012 0:56

-Eu nu cred ca mutarea lui Lahm pe stanga ,este o solutie ,daca are drept de joc Contento ,el ar trebui jucat,Lahm mereu cand a tot fost schimbat de pe o parte pe alta ,randamentul sau a avut de suferit.
-Sa-mi fie cu iertare dar lipsa lui Gustavo,eu o vad ca pe un avantaj,ne-a facut zile fripte cu gafele incredibile,cu faptul ca niciodata nu pare conectat si pe deasupra are o indolenta de-mi venea sa sparg televizorul.
-Tymo chiar daca este extrem de lent ,tot timpul mi s-a parut mai devotat,oricum Alaba si Badstuber sunt doua pierderi imense,mai ales la nivelul atitudinii,exemplare la ambii.
-Sincer ,Boateng a fost o surpriza placuta,iar NEUER a intrat definitiv in categoria LEGENDELOR,senzationalii portari SEPP MAIER, JEAN MARIE-PFAFF SI OLIVER KAHN!!!

shopybayern
shopybayern
27 April 2012 0:47

Din pacate nu am reusit sa vad meciul dar gandul a fost mereu acolo si de fiecare data cand imi suna tel speram sa aud vesti bune 🙂 ….am reusit sa vazut ambitia jucatorilor si sunt sigur ca daca vom juca asa si cu Chelsea nu vom avea probleme …fericirea e prea mare ca sa o pot spune in cuvinte ..Mia san Mia

lesas
lesas
26 April 2012 23:38

la inceputul sezonului daca se facea o clasificare a competitiilor unde BAYERN are sanse mari ,Champions League sigur era a treia , cel mai bun meci al sezonului parerea mea a venit la fix

alt fan
alt fan
26 April 2012 23:01

de cand n’am mai plans de fericire:))) (btw, sunt si fata, deh, suntem mai sensibile=)) )foarte bine… au meritat!! eu i’am vazut uniti, dorindu’si din suflet sa castige, si dand totul pe teren!:) si da, la postul de fundas central ma gandeam si eu… dar cu chelsea care se apara cu 11 oameni pe 16 metri(cel putin cu barca)… sa fim calmi:))) dar cred ca pe postul de fundas central il putem baga pe super mario:))) a fost pana si fundas central omul, a muncit :d asta in timp ce, pe atacantul advers, dupa golurile alea 2 de la inceput, pe cr0, eu nu l’am mai vazut decat faultand si cerand el galben, calcand pe minge, dand pe langa ea si ratand penaltyul=)) ce fericire… acum asteptam cupa!!!! dar chiar daca nu va veni ( invoc absurdul:))) ) o sa tin la fel de mult la ei, au aratat deja mult!

Snack
Snack
26 April 2012 22:19

eu imi fac tatuaj cu cateva versuri foarte frumoase din imn dupa ce va castiga finala
sunt 100% sigur ca vom castiga , este un meci acasa , acasa suntem foarte puternici

si in 2010 meritam sa luam cupa , am avut ghinion acolo
anul asta va fi diferit , sunt convins

Fortza Bayern!

neamtmischu
neamtmischu
26 April 2012 19:41

sa nu facem planuri….,doamne ajuta… eu zic ca chelsea va inchide meciul si va avea ujn torres si un drogba in fata la pomene ca si cu barca,sper sa fie inspirata apararea si mai ales portaru,atat mai cer acestei echipe…. SA CASTIGE FINALA SI SA IA CUPA CAMPIONILOR,dar stati ca am promis ca daca ia bayern cupa voi vopsi sigla echipei pe capota masinii…….. :))

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
26 April 2012 18:46

chelsea va fi distrusa de bayern,nu poti sa ai noroc la infinit,iar ei in dubla cu barca si-au folosit norocul pe vreo 2-3 sezoane
victorie la 3 goluri ptr bayern
chelsea nu mai e ce a fost,doar norocul chior si autobaza cu barcelona a facut sa ajunga in finala,au pierdut si la leverkusen,abia au trecut de napoli in prelungiri,si de benfica cu mari emotii,la munchen or sa ie distrusi
si prostii isi fac probleme ca “terry nu are voie sa ridice cupa ptr k e suspendat” lol

neamtmischu
neamtmischu
26 April 2012 17:50

englezii zic ca nu e o problema bayern pentru ca ei au eliminat barcelona…..
aseara la penaltyuri aveam lacrimi numai loa neuer ma gandeam ca sa apere,CEL DE SUS mi-a ascultat rugile si a aparat pe cele a lui cr7 si kaka cei mai periculosi si a facut ca ramos sa traga peste poarta,s-a vazut clasa fotbalistica si aici,tot bayern e mai sus,sper sa terminam si cu chelsea,doamne ajuta!!!

Bavarezu92
Bavarezu92
26 April 2012 17:08

Dumnezeule, ce bucurie mi-a facut aceasta echipa.Aseara eram in genunchi la penalty-uri, iar la primele aparate de Neuer am sarit in sus de bucurie.Am sperat pana in ultima clipa, am trait alaturi de jucatori emotia si intensitatea unui meci special.Calificarea in finala este tot ceia ce ne doream.Vom fi noua regina a europei.

BAYERN MUNCHEN THE BEST TEM IN THE WORLD AND FOREVER IN MY HEART!

KRAFT BAYERN! Danke schon Bayern!!

fcdm3
fcdm3
26 April 2012 15:02

– TZ-ONLINE:”Titan Neuer!”
– Uli Hoeness:”faptul ca Alaba sau Bdstuber nu joaca, este pt. ei o catastrofa!”
– Low:”Badstuber si Gustavo au facut faulturi obisnuite de joc, nu trebuiau sa primeasca galbene! Legea trebuie sa se schimbe iar jucatorilor care au primit galben in grupa ar fi trebuit sa li se anuleze cartonasele!””
– La televiziunea germana SAT1, 12.62 mil. de telespectatori au urmarit meciul Real-Bayern, avand o coat 41.9%! Din martie 2004, de la un alt meci Real-Bayen, nu a mai fost urmarit un meci de atata omenire!
– Mourinho a avut curajul sa intre in vestiarul bavarez dupa meci si sa zica:”Jos palaria! Ati fost nu numai nobili dar ati avut stil si clasa!” Incredibil!!!
– Dante, inca jucatorul lui Gladbach: “Bayern e unul din primele 3-4 echipe din lume. Acolo am sansa sa joc la cel mai inalt nivel posibil si sa castig trofee!” Asadar, brazilianul Dante (28 ani) va intari compartimentul defensiv.

lesas
lesas
26 April 2012 14:20

………………………//||
……………………..//.||
…………………….//..||
………………………..||
………………………..||
SE VEDE CINE E NUMARUL ..|| IN GERMANIA

lesas
lesas
26 April 2012 14:18

//||
// ||
||
||
SE VEDE CINE E NUMARUL || IN GERMANIA, Gomez rateaza prea mult , dupa un meci deacesta te imbolnavesti , teama imi era sa nu dea un penalty sau ceva asemanator ptr real, unde ne asteptam mai putin sa reuseasca BAYERN acolo a depasit tot
fanii catalani se bucura pentru noi , realul tipa ca au fost furati dar doar
FANII BAYERN-ULUI STIM CE BUCURIE NE-A ADUS IN CIUDA TUTUROR PIEDICILOR

ma bucur prea mult ca sa mai pot gandii clar

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
26 April 2012 13:11

si eu zic la fel,tymo in locul lui badstuber,kroos pe postul lui gustavo cu muller in locul acestuia,in spatele lui gomez si lahm pe partea lui alaba si rafinha in dreapta

probabil k heynkees ar trebui deja sa joace meciurile ramase in campionat cu tymo si rafinha titulari ca sa-i obisnuiasca,nu prea au meciuri in ultima vreme,trebuie sa intre in ritm

AlexFCBM
AlexFCBM
26 April 2012 11:30

Cred ca va juca Kroos in locul lui Gustavo,intra Muller titular in spatele lui Gomez si o sa joace Tymo fundas central in locul lui Badstuber, iar in locul lui Alaba joaca Rafinha.. oricum si celor de la Chelsea le lipsesc jucatori importanti.

Mia San Mia!!!

West
26 April 2012 10:38

Este sintem in finala a fost un meci foarte intens aseara a curs berea din pacate iarasi am ratat foarte mult

agent47
agent47
26 April 2012 10:14

macar zilele astea sa simtim ca s-a facut putina dreptate!

fcdm3
fcdm3
26 April 2012 9:49

Don Jupp fusese dat afara in 1998 de la Real la cateva zile dupa ce castigase CL! Acum s-a razbunat! Si Robben la fel! Mourinho:”cei de la Bayern au avut liber in acest weekend iar noi am avut meciul cu Barcelona!” O minciuna ordinara crasa! Cei mai buni jucatori ai nostri au fost menajati, nu au avut liber! Dar chiar si cu Werder au jucat din min. 65-70 Ribery, Kroos si Gomez. Mourinho a fost atat de sigur pe el ca va se va califica in finala ca nu si-a pus jucatorii sa exerseze penalty-urile! Ca sa vedeti cate penalty-uri primeste Real, va spun “ca C.”Ronaldo a transformat 22 in ultimii doi ani!!! Si nu mai ratase de 17 penalty-uri! SPORT.ES:”Realul s-a retras (n-a mai putut, asta e adevarul!) si a vrut sa conserve rezultatul de 2-0. Anti-fotbalul nemtilor i-a venit de hac lui Morinho!” Alta mizerie de publicatie! Auzi, Bayern, care i-a dominat la toate capitolele, a facut anti-fotbal! Bavarezii le-au dat peste nas inclusiv ziaristilor romani care au umplut puiblicatiile numai de Real si Barcelona, indiferent daca acestea… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
26 April 2012 9:01

BAYERN IN FINALAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!! Un vis a devenit realitate! Hoeness: “Manuel, das ist das Größte!” – “Manuel, esti cel mai mare!” “Bestia neagra”, cum a fost numita de presa spaniola Bayern, nu s-a dezmintit! A invins echipa mai valoroasa, mai munictoare, care are caracter in fata smecheriei si mafiei madrilene! Desi Mourinho deja vorbise cu cei de la Chelsea (“ne vedem in finala!”) ai nostri i-au dat peste nas si l-au ingenuncheat la propriu si probabil ca si acum plange la vestiare, acest antrenor cu caracter mizerabil! Este prima data cand Bayern elimina echipa condusa de portughez! Desi Bayern putea sa transeze meciul in primele 90 de minute a preferat sa ne lase pana la penalty-uri sa fierbem in suc propriu! Acolo unde Neuer a demonstrat ca merita toti banii! Neuer are un procent de aproximativ 40% penalty-uri aparate si nu s-a dezmintit nici aseara! A fost exact cum mi-am imaginat. Real a inceput tare, conducand in primul sfert de ora cu 2-0, dupa care ai nostri i-au dominat net (nici o alta echipa nu a facut-o in asemenea fel pe… Citeste mai mult

ebaltig
ebaltig
26 April 2012 8:44

Cel mai rau imi pare ca Alaba va lipsi in finala. Este un jucator extraordinar,tehnic cu viteza :D.
Meci senzational pacat ca arbitri au mai furat putin din farmecu lui prin greselile lor .
Dar cel mai important e ca s-a calificat cine a jucat mai bine si a meritat cine a luptat pana la final( mai ales in meciul tur).
Bayern uber alles!!

gery76
26 April 2012 2:25

@Schweinsteiger_31:
-Imi pare bine pentru tine ,dar in seara asta eu m-am transformat in MANUEL NEUER SI ASTFEL BERILE VOR CURGE FARA NUMAR DIN PARTEA OMULUI CE L-A TRANSFORMAT PE cristiano ronaldo in ceea ce este de fapt ,un fo6tbalist valoros dar niciodata un om care sa decida un trofeu major.
-Am avut portari de mare clasa,toti in primii 30 din toate timpurile in lume -Sepp Maier,Jean Marie Pfaff,Oliver Kahn,iar acum Manuel Neuer ne intregeste careul de asi .

edy
edy
26 April 2012 0:31

@pelan: probabil ca Contento, rafinha in locul lui alaba iar tymo(sau pranjic) in locul lui gustavo

Catalin
26 April 2012 0:20

De cind astept momentul asta, am cistigaaaaaaaaat…sunt cel mai fericit fan din lume … uguuuuu 😉 Am meritat 10000 % , sa vazut ca suntem mai buni pe orice teren….Cupa e a nosatra !!

marian
marian
26 April 2012 0:18

Mai aveam putin si innebuneam! Chiar nu meritau spaniolii sa ajunga in finala! Cate ocazii au avut ai nostri! Era nedrept sa nu fim pe Allinaz Arena!

gabrielghintuiala
gabrielghintuiala
26 April 2012 0:15

mahhhhh……bineee mahhhh…..
indiferent ce am o sa facem in finala am aratat ca suntem una din furiile europene in materie de fotbal. am calarit cel putin o repriza realul la ea acasa cu povara celor doua marcate rapid…
chiar daca nu pare va fi enorm de greu cu chealsea….
dar cand esti BAYERN….. SI JOCI FINALA ACASA……
DEZNODAMANTUL nu poate fi decat unul fericit.

sa ne bucuram toata suflarea bavareza de aceasta seara MAGNIFICA.

PS: in sfarsit Bastien si-a luat revansa fata de mistourile ce le faceau spanioli dupa jocurile la nivel de nationala la ultimele turnee finale.Ar fi un an de pus in rama daca luam CL si nationala GERMANIEI CE.

Sa fie intr-un ceas bun !!!

Cristi
Cristi
26 April 2012 0:11

@Schweinsteiger_31: Stai linistit sa nu esti singuru, beau pana la finala intr’una:))

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
26 April 2012 0:07

IN SEARA ASTA MAGICA AM SA FAC SA CURGA BEREA PT INTREG FAN CLUBUL,stati in fata micul ecran de la computer si am sa umplu paharele si halbele cu bere bavareza – PAULANER……fac cinste ca am marcat golul decisiv :D:P.

DUMNEZEU FACE INTOTDEAUNA DREPTATE….cei care nu sunt cinstiti cu “datoriile interne”…varcelona…realoi =))…nu au ce cauta pe gazonul de la MUNCHEN!!!

MIA SAN MIA.
FC BAYERN MUNCHEN EV —- 1900 …. LEGENDA CONTINUA!!!

Sunt bucuros ca nu am pierdut toti jucatori decisivi.

DOAMNE AJUTA.Sa facem fotbalul si mai frumos…mai cinstit si jucat cu inima nu cu “saci de bani”.!!!!!

pelan
pelan
26 April 2012 0:05

Cine o sa joace langa Boateng ca fundas central pe 19 mai ?! O sa fie jale pe postul asta..

flo
flo
25 April 2012 23:56

JAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

DIE BAYERNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN

radu
radu
25 April 2012 23:56

sa stea Heynckes 100 de ani sa traiasca 180 sa il inmormanteze pa gazon ah ce fericit m-a facut:X:x

edy
edy
25 April 2012 23:49

Calificare!!! dulce si binemeritata calificare!!! am condus, am dominat, AM MERITAT PE DEPLIN SA NE INTOARCEM ACASA PENTRU FINALA de pe 19 mai.

Sunt mandru ca sunt fan BAYERN

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
40
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x