Astazi se implinesc 112 ani de la infintarea clubului din Munchen.

Clubul german fost infintat de catre Franz John un gimnast care impreuna cu ceilalti 18 colegi de la clubul de gimnastica MTV 1879 din Munchen au pus bazele infintari clubului de fotbal, denumirea fiind Fuβball Club Bayern Munchen.

Clubul din Munchen a fost poreclit in mai multe feluri: Der FCB, Die Bayern(Bavarezii), datorita zonei din care provin si anume landul Bavaria, Die Roten (Rosii), datorita echipamentului rosu, si FC Hollywood denumire data de fani in perioada cand la acest club evoluau nume celebre atunci precum: Franz Beckembauer, Sepp Maier, Uli Hoeness, si Gerd Muller.

Bayern Munchen este unul dintre putinele cluburi din Europa care se pot mandri cu castigarea celor 3 trofee europene de mare importanta si anume Cupa Campionilor , Cupa Cupelor, si Cupa Uefa.

0 0 vote
Article Rating
11 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
fcdm3
fcdm3
29 February 2012 22:04

Nu stiu cati dintre fanii lui Bayern stiu imnul echipei. Se numeste STERN DES SUDENS (Steaua Sudului) si il puteti asculta aici:

http://www.youtube.com/watch?v=JinbcDzw9Ds

fcdm3
fcdm3
28 February 2012 22:51

Bayern ist mein leben!
Bayern ist für mich die Vergangenheit, Gegenwart und Zukunft!
Nur FCB!
MIA SAN MIA!

Florin
Florin
28 February 2012 11:16

Alles gute zum Geburtstag unsere beliebte Mannschaft! Du wirst immer im unseren Herzen bleiben!

Catalin
28 February 2012 10:59

La Multi Ani FC Bayern Munchen !!

gery76
28 February 2012 1:31

– BAYERN UBER ALLES!!!
-DEUTSCHLAND UBER ALLES!!!

Yo Bayern fans
Yo Bayern fans
28 February 2012 1:27

La multi ani FC-BM

marian
marian
28 February 2012 0:38

La multi ani!

NEXTevolution
27 February 2012 23:13

La multi ani Bayern!!!

cristi090
cristi090
27 February 2012 23:05

la multi ani bayern!!!!

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
27 February 2012 22:35

LA MULTI ANI FCB!!!Sa ne traiesti un infinit de ani cu trofee multe si goluri din cele mai frumoase.La multi ani pt intreaga comunitate FCB prezenta pe acest site si pt cei care inca nu au cont aici.La multi ani pt fani din intreaga lume si nu uitati,FCB niciodata nu se va da invinsa atata timp cat exista posibilitatea de a lupta.FOREVER NUMBER ONE —- MIA SAN MIA 1900.Hadeti sa ne bucuram cu adevarat ca facem parte din MAREA FAMILIE FC BAYERN >:d<!!!!

PS:Sper din toata inima ca anul acesta sa realizam eventul (cupa-campionat-liga campionilor)..sau cel putin liga campionilor si campionatul (numai sa nu i-a dortmund :P:D).

Andrei89
Andrei89
27 February 2012 22:21

Alles gute zum Geburstag,Bayern Munchen!!!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x