Antrenorul lui Bayern este multumit de evoluția elevilor săi de la Hamburg, dar nu si de rezultatul de egalitate.

Bayern München si-a pierdut pozitia de lider a clasamentului din Bundesliga, după ce a plecat fără victorie de pe Imtech Arena (1-1), în timp ce vineri Borussia Dortmund se impusese la Nürnberg cu 2-0. Astfel, bavarezii au rămas la două lungimi în spatele campioanei en-titre si Bayern nu mai seamănă deloc cu trupa care a dominat autoritar prima parte a sezonului.

Jupp Heynckes crede că jucătorii săi nu ar trebui să fie multumiti de evolutia de sâmbătă si simte că acestia nu abordează partidele cu o mentalitate sănătoasă: “Sunt satisfăcut de determinarea, atitudinea si concentrarea de care au dat dovadă fotbaliștii mei, dar noi am venit aici să câștigăm. Acesta este obiectivul nostru înaintea oricărui meci. Am fost nevoiti să luptăm din greu pentru golul egalizator, iar Drobny a avut câteva interventii foarte bune. Am meritat să egalăm, dar trebuia să punem si mai multă presiune după acel moment. Nu am reusit asta din păcate. Ne-am grăbit si ne-a lipsit ultima pasă. Avem probleme cu încrederea de sine. Am fi preferat să fim primii în clasament, dar acest lucru nu are foarte mare importanță în acest moment al competitiei”, a concluzionat tehnicianul în vârstă de 66 de ani.

Nici Thomas Müller nu era foarte fericit la încheierea partidei si a sustinut că acest egal a fost un mare pas înapoi: “Când esti jucătorul lui Bayern, trebuie să câstigi fiecare meci, mai ales atunci când vrei să te impui în campionat. Atunci trebuie să iesi victorios în multe meciuri. De aceea acest egal mă deranjează, pentru că a fost o partidă care ne putea oferi mai mult. Este dezamăgitor, chiar supărător, dar, în acelasi timp, nu se poate spune că am făcut un joc rău”, a arătat Müller.

sursa: tv.eurosport.ro

0 0 vote
Article Rating
15 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
NEXTevolution
7 February 2012 23:47

@fcdm3 . Poate am exagerat si eu, dar in continuare cred ca problema principala a sud americanilor este educatia. Nu ma refer la derivate si integrale, ci la faptul de a intelege tactica si sarcinile pe care ti le da antrenorul si sa te descurci in situatii critice. Observ in ultimul timp, am adus nush ce jucator e brazilian ce conteaza cate goluri a dat, ce a facut la celelalte echipe etc.Intradevar sunt jucatori brazilieni,argentinieni extraordinari,dar in ultimul timp fotbalul european s-a schimbat,mai ales in ultimii 4-5-6 ani. Daca inainte se juca pe talent, pe ce stie fiecare sa faca acum s-au schimbat foarte multe.Fotbalul european a devenit foarte tacticizat si daca nu stii sa faci ce iti zice antrenorul sau daca nu gestionezi momente critice poti face niste gafe calumea.Pe celelalte continente se joaca un fotbal mult mai primitiv decat cel din Europa. M-am uitat la cateva meciuri ale lui Santos.Pai aia normal e printre cele mai bune echipe din America de Sud. Sincer cred ca deabi ar face fata in Europa League la noi. De acord ca latinii… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
7 February 2012 10:09

@NEXTevolution: nu ma pot abtine sa nu comentez putin. Sustii ca toti jucatorii sud-americani, cu exceptia a 6-7, sunt lipsiti de educatie! Nu stiu daca tu cunosti istoria echipei Bayern, pe al carei site fan club comentezi, dar au fost multi brazilieni chiar f. religiosi cu o educatie mult peste a unor europeni. Si nu-ti dau exemplu decat pe Lucio, Ze Roberto sau Jorginho, dar ei sunt multi. Dar noi nu suntem la scoala, sa ne legam de educatia “copiilor”, ci de talent si de VALOAREA jucatorilor! Ideea e sa nu aduci jucatori care au “antecedente” de scandalagii, de neseriosi etc. In marea lor majoritate, latinii, au un talent nativ peste cel al celorlalte popoare germanice. In timp ce acestia din urma sunt niste luptatori ordonati, latinii sunt superiori prin tehnica si viteza. Cel mai bine e sa combini calitatile tuturor pentru a obtine, per total, o echipa valoroasa. Cati jucatori austrieci sau elvetieni valorosi cunosti in momentul de fata? Dupa cum cred ca stii, campioana mondiala la fotbal este nationala Spaniei, tara latina, iar cea mai buna echipa de… Citeste mai mult

Sorin
Sorin
7 February 2012 0:21

Încă ceva. Numărul golurilor marcate de Muller în acest sezon nu cred că se datorează poziției sale din teren, ci mai degrabă formei slabe cu care se confruntă. Altfel, Muller are cifre ok în sezoanele precedente. Atât în 2009-2010, cât și în 2010-2011, a marcat câte 19 goluri în toate competițiile pentru Bayern, ceea ce e excelent pentru un atacant secund. Oricum, e normal ca atacantul de careu să înscrie mai multe goluri decât cel retras, pentru că apare mult mai des la finalizare. De fapt, sarcina lui este aceea de a înscrie goluri, în primul rând. Pe când rolul de atacant secund e mult mai complex. Acesta presupune participarea la jocul de construcție, abilitatea de a oferi pase decisive, mobilitate, disponibilitate la efort și multe altele, toate pe lângă faptul de a marca goluri (e și asta important pentru un atacant, fie el secund).

Sorin
Sorin
6 February 2012 23:35

De acord cu tot ce ai spus tu acolo. Sistemul lui Bayern e o combinație între 4-4-2 și 4-2-3-1, pentru că Muller nu este un playmaker clasic, ci un jucător care caută culoarele libere pentru a primi pase și are tendința să stea cât mai aproape de Gomez. Ozil, de exemplu, controlează mingea și caută el să verticalizeze jocul, nu să primească pase în adâncime pentru a înscrie. De asta apare foarte rar la finalizare. Thomas și Mesut sunt jucători de profil diferit. Deși e un bun pasator și un jucător versatil, cea mai bună poziție pentru Muller este cea de atacant secund, din punctul meu de vedere. Cât despre Shaqiri, el e stângaci, dar a jucat mai mult în dreapta în ultima vreme. Cred că va fi dublura lui Robben, iar astfel se va păstra stilul de joc cu extreme pe dos (dreptaciul în stânga, stângaciul în dreapta), chiar și atunci când olandezul va fi accidentat. Eu încă mai cred că Breno ar trebui păstrat, ca a patra opțiune pentru postul de fundaș central. Cât a jucat, mie mi-a… Citeste mai mult

NEXTevolution
6 February 2012 21:44

@Sorin Am citit ce ai scris imediat dupa ce ai postat :). In mare sunt de acord cu tine.Dar nu cred ca se poate spune ca bayern joaca nici 4-2-2 nici 4-2-3-1. Joaca undeva intre. La fel e si Muller.Nu cred ca e nici mij ofensiv nici atacant.E undeva la mijloc.Daca era atacant avea macar 40% din golurile lui Gomez. 4-2-3-1 e o formatie care poti juca ultra ofensiv, dar poti juca si defensiv.La Bayern nu cred ca se pune problema sa joace defensiv. In toate meciurile am dus mingea usor pana in ultimii 30 de metri.Apoi pauza…. Pe vremea lui van Gaal mai avea unu cate o idee.Acum o plimba pe acolo fara sa faca nimic. Bine ca l-am luat pe Shaqiri care din cate am citit( nu prea am avut ocazia de prea multe ori sa-l vad, dar se vede ca are calitate) e backup-ul perfect pt. Robery si in 2-3 ani poate va creea o concurenta adevarata.Cred ca Bayern a facut foarte bine renuntand la departamentul de scouting din america de sud. Pentru mine cu exceptia a… Citeste mai mult

West
6 February 2012 18:02

No coment Heynckes este penibil cu declaratile lui nu vede ca nu joaca echipa nimic

ionut1900
ionut1900
6 February 2012 14:44

bayern are nevoie de o banca mult mai valoroasa decat cea pe care o are acum….

Edy
Edy
6 February 2012 1:38

Lotul e subtire de tot. Daca vrem sa avem performante va trebui ca, conducerea sa bage mana in buzunar pentru ca altfel riscam sa nu mai vedem titlu de campioana multe sezoane de acum iniante Dortmund pare sa isi fi facut o generatie superba cu care sigur pot domina Bundesliga multe sezoane

Sorin
Sorin
5 February 2012 21:27


Noi doi am avut o discuție la articolul ””Hamburger SV 1-1 FC Bayern”, dar se pare că nici tu nu ai citit ce am scris eu acolo referitor la 4-4-2 versus 4-2-3-1.

Sorin
Sorin
5 February 2012 21:23

@Revolution Bayern a jucat 4-4-2 în meciul cu Hamburg. Citește comentariile mele de la articolul ”Hamburger SV 1-1 FC Bayern” și ai să vezi de ce susțin asta. Dortmund joacă 4-2-3-1 și nu joacă nici pe departe defensiv. Dacă vrei sistem defensiv, poftim 4-3-1-2, cu trivote (trei mijlocași defensivi) în fața apărării. Ăla e, într-adevăr, un sistem defensiv. Dar 4-2-3-1 e cel mai folosit sistem în fotbalul actual, pentru că e elastic. Pe fază defensivă, e 4-5-1, iar pe fază de atac, e 4-2-4. Nu poți să spui că joci defensiv atât timp cât ai patru oameni eminamente ofensivi în teren, iar în 4-2-3-1, îi cam ai: cei trei din spatele vârfului și atacantul de careu. De exemplu, în 4-4-2 doar atacanții sunt jucători eminamente ofensivi, teoretic. Nu mai joci cu extreme (așa cum o faci în 4-2-3-1), ci joci cu mijlocași de bandă. Se poate și cu extreme, dar e foarte riscant. Dezavantajul 4-4-2-ului este faptul că astăzi mai toate echipele folosesc un sistem care cuprinde trei mijlocași centrali. Cea mai importantă zonă e cea de la centrul terenului,… Citeste mai mult

Catalin
5 February 2012 21:23

Ca sa joace Bayern ca nationala Germaniei trebuie sa-l aducem pe Lowe.

NEXTevolution
5 February 2012 21:01

4-2-3-1 cred ca trebuie sa ramana la echipa.Mie unu mi se pare cea mai buna asezare posibila.Faci repede tranzitia de la un joc ofensiv la unul defensiv, creezi densitate,poti face ce vrei cu asezarea asta. Problema la Bayern e viteza, alegerea primul 11,etc. Van Gaal e cu mult peste Heynckes, problema la el e ca se cearta cu vedetele.Sa nu uitam ca practic el a facut echipa asta, stilul asta etc. Ar fi interesant sa vedem la Bayern un joc asemanator celui de la nationala Germaniei.

flo
flo
5 February 2012 20:54

Ne trebuie o echipa mai buna, nu o mentalitate mai buna.
1 Atacant
1 Fundas de talie mondiala.

Revolution
Revolution
5 February 2012 19:47

Joaca naibii mai rapid si cu pase din prima si schimba naibii formatia aia 4-2-3-1, asta e formatia pentru echipe care joaca defensiv, joaca 4-4-2 sau 4-3-3 sau orice formatie in care sa avem 2 atacanti cu robben si ribery pe benzi. Nu esti cu nimica mai presus decat Van Gaal domnhule Heynckes.

shopybayern
shopybayern
5 February 2012 17:05

Domnule Heynckes cu tactica ta nu o sa castigam nimic in acest sezon …

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x