Borussia Monchengladbach a invins pe Bayern Munchen in primul meci din Bundesliga pe 2012 si s-a apropiat la un singur punct de liderul din Bavaria.

Absenta lui Ribery i-a dat mari batai de cap lui Jupp Heyneckes. acesta l-a titularizat pe Kroos in banda stanga, preferandu-l pe Muller in spatele lui Gomez.

Insa problemele au venit de altundeva: Neuer a trimis in degajare direct la Marco Reus, care a deschis scorul.

Avea sa fie 2-0, pentru ca Mike Hanke l-a deschis perfect in adancime pe contraatac pe Herrmann, care l-a executat sumar pe fostul portar al lui Schalke.

In repriza secunda, Timoschuck si Boateng au lasat locurile in teren lui Alaba si Rafinha, insa introducerea ultimului nu a fost inspirata. Brazilianul a ratat o pasa si i-a permis lui Herrmann sa realizeze dubla si sa duca scorul la unul de forfait.

Schweinsteiger a redus din handicap, profitand de apatia fundasilor gazdelor la o lovitura de colt.

In urma acestei infrangeri, Bayern Munchen ramane lider (37 de puncte), dar Monchengladbach s-a apropiat la un singur punct de bavarezi. Dortmund si Schalke au 34 de puncte si, in cazul unor victorii cu Hamburg, respectiv cu Stuttgart vor egala trupa lui Heyneckes.

sursa: a1.ro

0 0 vote
Article Rating
26 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Die roten fans
Die roten fans
24 January 2012 12:54

Bayern a fost genul de echipa care suteaza la poarta din tote pozitile,insa in momentul de fata nu este deloc asa,eu cred ca astai problema jocului lui Bayern.

fcdm3
fcdm3
24 January 2012 10:48

Fac pariu cu oricine ca Heynckes va termina campionatul pe banca lui Bayern, indiferent de nerealizarile echipei. Ganditi-va ca el este prieten foarte bun cu Uli Hoeness plus ca Heynckes a declarat ca Bayern este ultima echipa pe care o va mai antrena, dupa care se va lasa de meserie… @gery76, eu nu-l consider pe Gustavo “cea mai mare teapa”, poate prin prisma pretului de transfer. Insa cei cca. 18 mil, din cate imi amintesc, mi se par cam multi. Consider ca Gustavo nu este jucat ca lumea iar el a facut si meciuri bune insa acum e rezerva si nu poti sa acuzi echipa printr-un jucator care nu joaca! Plus ca el a inceput sa joace si la nationala Braziliei. Eu consider ca Pranjic, jucator CERUT de Van Gaal, este una din cele mai mari “tepe” a olandezului, mai ales ca si pretul lui a fost mare, vreo 7,5 mil. euro… In fine, sunt multe de discutat. Important e sa vedem ca se schimba ceva la echipa asta. Jucatorii sa fie pusi pe posturile lor si sa jucam naiba… Citeste mai mult

gery76
23 January 2012 22:06

@DarkMac:
-16 milioane o nulitate atestata ca Gustavo este cea mai mare nedumerire a mea fata de van Gaal pe care eu continui sa-l apreciez pentru ”ochiul”la jucatori,insa cred ca transferul lui Luis Gustavo este una din marile”tepe”luate de olandez dar mai ales de Bayern,alaturi de suma astronomica data pe Gomez,un varf pe care acum in momentele in care echipa nu merge l-as fi asteptat sa ne scoata din necaz ,nu dupa ce baietii au 2,3-0 sa-mi marcheze cu poarta goala si sa-l laude toti ca ce mare golgheter avem,dar de cand este el titular si golgheter,Bayern n-a luat nici un trofeu!

gery76
23 January 2012 21:58

-Cred ca etapa viitoare nu ne poate ppune probleme ,dar dubla cu Basel trebuie sa ne arate daca Heynkes mai are argumente pentru a conduce aceasta echipa sau conducerea clubului trebuie sa ia o decizie radicala in ceea ce priveste antrenorul,elvetienii nu sunt deloc o trupa naiva,in ambele intalniri cu Manchester jucand un fotbal incantator,iar pe Xerdan Shaqiri l-as transfera la prima strigare,are viteza,robustete si tehnica remarcabila+rautatea aceea pe care multi din fotbalistii lui Bayern nu o mai au!

Die roten fans
Die roten fans
23 January 2012 18:51

Robben e foarte fragil,de asta mil doream mult pe Reus.

DarkMac
23 January 2012 18:30

Ce trebuie facut? Simplu… afara cu Gomez,Louis Gustavo, Van Buyten. Totodata is satul si de vedete gen Robben, la fel cum is satul si de politica de transferuri.

fcdm3
fcdm3
23 January 2012 10:37

Intr-adevar, nu poti sa dai vina pe un singur jucator pentru ca toti au fost slabi. In schimb poti sa dai vina pe antrenor, pentru ca si in opinia mea el este principalul vinovat. Se spune ca un antrenor mare se vede dupa pauza sau prin schimbarile pe care le face. Ei, Heynckes nu numai ca a demonstrat ca nu este un mare antrenor dar face aceleasi greseli. Acelasi stil de joc batranesc de posesie fara sa se puna prea multa presiune pe adversar, fara ruperi de ritm, fara sa surprinda adversarul cu ceva. Schimbarile sale nu au nici o logica, insista cu anumiti jucatori pe posturile pe care nu le convin, cu altii insista chiar daca ei joaca f. slab. Inclin sa cred ca sperantele noastre pentru castigarea campionatului incep sa scada atata timp cat noi nu putem invinge o echipa care sta cu fundul in poarta aproape tot meciul iar pe contraatac ne dau goluri si ne umilesc jucatorii, cum a fost faza de la golul de 3-0. Daca si alte echipe incep sa adopte acest stil de… Citeste mai mult

gabi
gabi
23 January 2012 0:25

@gery76: stiu am zis asa k era toata lumea suparata:))

gery76
21 January 2012 23:07

@gabi:
Basescu n-are nici o vina referitoare la situatia lui Bayern,singura vina a ”legendarului matroz”este aceea,dramatica intr-adevar pentru aceasta natiune ca el s-a nascut.

gery76
21 January 2012 23:02

Mi se pare inacceptabila ideea de a transfera intreaga responsabilitate pentru rezultat pe gafa lui Manuel Neuer,un portar care a inchis poarta in meciurile cu Hoffenheim si Augsburg,adversari net inferiori lui ‘Gladbach,meciuri in care Bayern de asemenea n-a jucat nimic si in care doar reflexele lui Neuer ne-au salvat punctele. -Este un reflex de echipa mica sa dai vina pe un singur jucator,pentru un rezultat si asta numai in cazul in care coechipierii ar fi jucat imperial,iar aceasta gafa era in proprtie de 100%decisiva,dar toti jucatorii lui Bayern au jucat haotic,blazat si parca fara nici o idee tactica clara. -Principala vina pentru acest joc incalcit o poarta Heynkes,se vede ca parcursul lui Leverkusen din ultimele 2 sezoane nu este intamplator,13-14 etape mergea ceas,apoi incet,incet cadenta scadea,ca totul sa culmineze cu meciurile importante[in special derby-urile] in care echipa juca catastrofal. -Ma vad nevoit sa abordez din nou subiectul schimbarilor ,la care Jupp Heynkes este pur si simplu jenant,iar la care van Gaal i-ar fi dat clasa! -La fel se spune ca a lipsit Ribery,o alta amagire a noastra a suporterilor,caci si… Citeste mai mult

gabi
gabi
21 January 2012 20:10

basescu e de vina:))

DevilMayCry
Admin
21 January 2012 18:44

@Die roten fans: Van Buyten s-a accidentat in meciul de aseara si va lipsi 2 luni.

Die roten fans
Die roten fans
21 January 2012 18:40

Ma scuzati dar cum am mai spus cu Van Buyten in aparare nu vom face performanta…Daca nu suntem in stare so invingem pe Gladbach atunci ce vom face cu echipe precum Real sau Barcelona.

lordi211
lordi211
21 January 2012 18:22

DA inca o faza amuzant Jerome si Boateng sunt aceiasi persoana=)))))))))

Florin
Florin
21 January 2012 18:11

Eu nu inteleg de ce Rafinha sta pe banca cand el este clar superior lu Boateng pe partea dreapta iar Jerome lui Van Buyten in centru. Aici nu e vorba daca s-au pierdut meciuri pe mana lui Daniel ci ca se poate si mai bine de atat. Cand defensiva a fost in formatul Lahm-Badstuber-Boateng-Rafinha nu prea am avut probleme, reusind chiar 10 meciuri fara gol si calificarea de pe primul loc in optimile Ligii. Rafinha si-a facut treaba de fiecare data si este fundasul care il poate sustine perfect pe Robben, astfel olandezul n-ar mai fi atat de izolat in banda si ar avea mai multa libertate stiind ca este cineva care sa-i acopere spatele. Si mai este un aspect, Heynckes face exact aceeasi greseala ca si Van Gaal, o gramada de experimente. Innebunesc cand va jucatori pe posturi pe care toata lumea vede ca nu dau randament, de ce nu poate sa-i joace pe locurile lor cu care s-au obisnuit pentru a fi la potential maxim nu inteleg deloc.

Die roten fans
Die roten fans
21 January 2012 14:40

Eu astept de 3-4 ani un atacant si 2 fundas de valuare numa atunci putem lua UCL…Nu inteleg de ce un club asa ca Bayern ia tit felul de ratati ex Breno,Petersen,Rafinha…

Serban
Serban
21 January 2012 12:46

Dic punctul meu de vedere Heynckes este un antrenor mediocru. Nu se poate sa fim condusi cu 2 goluri si sa-l bagi pe Rafinha in locul lui Boateng. Iar apoi se accidenteaza DvB si il baga pe Gustavo. Alta problema este faptul ca el nu a facut aproape nimic nou de cand a plecat Van Gaal. Noi jucam acelasi lucru, iar din pacate indraznesc sa spun ca cele 10 etape sau cate au fost cu victorii pe linie din tur s-au bazat pe “cheful” jucatorilor acestia fiind motivati de faptul ca au scapat de “dictatura” lui Van Gaal. Cand acesta a plecat aproape toti jucatorii au fost impotriva lui, dar acum mi-e frica ca peste cateva etape jucatorii se vor certa si va fi o harababura totala. Sistemul de joc este unul prea pretentios pentru noi, Robben dupa finala din 2010 de la Madrid nu a mai putut face nimica. El este inchis in banda meci de meci avand parte de un marcaj ca la handball. Practic aproape ca jucam in 10. Eu spun ca inlaturarea lui Jupp si aducerea… Citeste mai mult

lordi211
lordi211
21 January 2012 11:44

Scuze vroiam sa zic ca e greu sa bagi in seama ce face aparare cand atacul rateaza ocazie dupa ocazie….

lordi211
lordi211
21 January 2012 11:41

Ce transferuri,sa fim realisti daca nu grasea Neuer asa meciul decurgea altfel,sa lasam treaba cu arbitri transferuri si altceva,si in plus Tymo e o rezerva acceptabila,si DvB -poate ca a facut cateva gafe mai demult dar nu-mi amintesc sa fi pierdut meciul din cauza lui,eu cred ca trebuia sa-l puna pe Muller in stanga,Kross nu are ce cauta acolo…Si app de Olic,va amintiti cine a salvat echipa in meciul cu Man UNTD din CL de acum doua sezoane cand eram condusi cu 3-0,Olic,el a marcat primul gol si cu Robben am reusit sa ne calificam chiar daca am pierdut cu 3-2.S-a simtit lipsa lui ribery….Si DvB a primit nota asa mare ca a intervenit de multe ori destul de decisiv daca va aduceti aminte,dar e adevarat e greu sa te bagi in seama ce face aparare cand atacul rateaza ocazie dupa ocazie….

DoubleV
DoubleV
21 January 2012 11:40

S-a traumat Van Buyten, destul de grav, se pare că pe 2 luni. Interesant, în această situație, se va cumpăra un fundaș nou?

fcdm3
fcdm3
21 January 2012 11:22

Am indurat o noua umilinta!
Intr-adevar, stilul de joc combinat cu randamentul f. slab al unor jucatori (gafa lui Neuer e impardonabila) si cu unele decizii ale arbitrilor (la faza premergatoare golului de 2-0, Robben a fost faultat clar dar arbitrul a “inchis ochii”) face ca Bayern sa “gafaie” la fiecare meci oficial si, daca va continua tot asa, ne vom lua adio de la campionat!

BILD: “Neuer gafeaza! Liga rade!” Adica am ajuns de rasul ligii!
Notele date de BILD: Neuer 6, Lahm 5, van Buyten 3 (nu inteleg de ce i-a dat asa nota mare), Badstuber 5, Boateng 5, Schweini 4, Tymo 5, Kroos 4, Robben 5, Muller 5, Gomez 5. Au mai jucat: Alaba si Rafinha.
Ocazii de gol: 9-18
Posesia mingii: 36%-64%
Cornere:4-8
Ofasiduri:1-12!
Faulturi:12-11

West
21 January 2012 11:05

Asta se Intimpla cind nu faci transferuri daca nu ar avea bani iai intelege dar la bani lor este inaceptabil sa joci cu Daniel van Buyten si cu Tymoshchuk si sa ti pa banca jucatori care nu au ce cauta la Bayern ex Breno,Contento,Pranjic,Olic,Petersen acesti jucatori nu au ce cauta la Bayern nu inteleg de ce nu fac transferuri gen Gregory van der Wiel,Jan Vertonghen,Andre Ayew,Benedikt Howedes ,Jefferson Farfan jucatori de valoare finca cu lotul actual si rezerve nu avem nici o sansa la tripla

Edy
Edy