Bavarezii au castigat cu 3-0 ultimul meci din Bundesliga din acest an. Golurile au fost marcate de Mario Gomez in minutul 48, Alaba in minutul 63 si Toni Kroos in minutul 88. De mentinionat e faptul ca in repriza a doua Bayern a jucat in 10 oameni, Ribery fiind eliminat in minutul 33 (a primit 2 galbene in 30 secunde) pentru gesturi nesportive asupra unui adversar.

10 Comments
gery76
20 December 2011 22:06

Victorie grea,foarte grea,dar cu atat mai importanta cu cat pentru Bochum a fost cu siguranta meciul anului ,in acest joc de Cupa Germaniei,sansele lui V.F.L de a reveni in Bundesliga anul acesta fiind practic nule!
-Robben chiar daca n-a facut un meci extraordinar a fost din nou decisiv in Cupa cum a fost si in 2010 la Gelserckinchen,cand a marcat golul decisiv dupa o faza individuala de exceptie,sa speram ca si anul acesta vom face eventul si vom juca finala CH.League!
-Muller chiar daca a fost criticat in ultimul timp,prin absenta sa in aceasta seara ,a lasat contestatarilor sai ocazia sa observe cat de multe spatii putea sa ofere coechipierilor prin mobilitatea sa fantastica ,care astazi din pacate a lipsit jocului ofensiv al lui Bayern!

fcdm3
fcdm3
20 December 2011 9:54

Am uitat sa precizez ca meciul Bochum – Bayern se va transmite in direct pe postul de televiziune DOLCESPORT 2. Cine nu prinde acest post il poate vedea pe internet.

fcdm3
fcdm3
20 December 2011 9:42

Alte stiri: – Astazi la ora 20.00, Bayern isi incheie meciurile oficiale in acest an deplasandu-se la Bochum, intr-un meci contand pentru Cupa Germaniei. Echipa probabila este super-ofensiva cu Ribery (suspendat doar pentru campionat), Olic, Robben si Gomez. Bochum se afla pe locul 9 in liga a 2-a si in meciurile de acasa are 4 victorii, 1 egal si 5 infrangeri. Antrenorul lui Bochum, Bergmann:”daca jucam fotbal (deschis) vom pierde cu 0-5 asa ca nu vom juca fotbal!”. – Nils Petersen a fost ales de fanii lui Energie Cottbus, pentru a 2-a oara consecutiv, “fotbalistul anului”. – Mehmet Scholl, cel care va prelua din vara echipa a 2-a a clubului, a avut in primul sau mandat urmatoarea linie de clasament: 43 meciuri, 17 victorii, 12 egaluri si 14 infrangeri. Acum, Bayern II se afla pe un rusinos loc 12 (avand in vedere ca la echipa au jucat in unele etape si jucatori de la prima echipa + Usami + Can + Jennings) si este la 18 puncte de Stuttgart Kickers, liderul clasamentului, fara sanse de promovare in liga a 3-a.… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
19 December 2011 9:42

Bayern a castigat mai greu decat arata scorul meciul cu modesta FC Koln, golurile fiind venite pe niste mari greseli ale echipei oaspete.
Ribery are o explicatie pentru nervozitatea sa excesiva in timpul meciului cu Koln si apoi eliminarea stupida din min.33. El a fost condamnat de un tribunal din Luxemburg la o plata de cca. 3 mil. euro, acuzat fiind de fostul sau impresar ca nu a primit anumite comisioane plus rezilierea contractului in 2005, atunci cand s-a transferat de la Galatasaray la Marseille.
Sefii sai l-au iertat repede avand in vedere ca echipa a castigat cu 3-0 si, mai ales, venirea sarbatorile de iarna!
Iata notele celor de la BILD (mie mi se par cam mari!) si caseta tehinca:
Neuer 3, Rafinha 3, Van Buyten 2, Badstuber 2, Lahm 2, Tymo 3, Robben 3, Kroos 2, Ribery 6 (nota acordata urmare a cartonasului rosu primit), Muller 3 (Alaba 2), Gomez 2. Au mai jucat L.Gustavo si Olic.
Ocazii:17-4
Posesia mingii:62%-38%
Cornere:10-2
Faulturi:15-18

Schweinsteiger_31
17 December 2011 23:39

Meciuri amicale cu Elveția și Israel pentru Germania Trupa lui Joachim Löw va disputa două meciuri de pregătire în săptămânile premergătoare ale turneului final Euro 2012 din Polonia și Ucraina, după ce în preliminarii Mannschaft-ul a înregistrat victorii pe linie Federația Germană de Fotbal (DFB) a anunțat vineri că prima reprezentativă a Germaniei va disputa meciuri amicale cu Elveția, respectiv Israel, ca parte a pregătirilor pentru Campionatul European din 2012. Meciul de încălzire pentru Mannschaft va fi împotriva Țării Cantoanelor, pe 26 mai, la Basel (Elveția). Elevii lui Joachim Löw se vor deplasa apoi în Leipzig (Germania) pentru a primi replica Israelului, pe 1 iunie, cu exact o săptămână înainte de fluierul de start al Euro 2012. “Elveția este în mod tradițional o echipă cu spirit de luptă și joc de calitate, astfel că va fi un test bun. Un alt aspect pozitiv este faptul că vom veni de la cantonamentul din sudul Franței în ziua meciului și vom putea să plecăm din Basel în aceeași seară” , a declarat Löw într-un comunicat de presă emis de DFB. Joachim Löw… Citeste mai mult

17 December 2011 23:35

*Revenirea lui Schweinsteiger se amână

Revenirea lui Schweinsteiger se amân

Mijlocașul lui Bayern München nu-și va face apariția pe teren în acest an, după ce doctorii clubului l-au sfătuit să nu joace în meciurile de campionat, respectiv Cupa Germaniei, din această lună

Bastian Schweinsteiger (27 de ani), care a fost operat la umărul său fracturat la începutul lunii noiembrie, spera să bifeze mai multe minute de joc înaintea pauzei de iarnă, însă personalul medical al echipei l-a avertizat că este prea devreme.

“Riscul este încă prea mare. Mie mi-ar fi plăcut să-l am la dispoziție, iar el este un pic dezamăgit, dar cel puțin acum poate fi complet refăcut pentru 2 ianuarie [data primului antrenament – n.r.]” , a declarat antrenorul lui Bayern München, Jupp Heynckes.

SURSA:EUROSPORT.RO

Serban
Serban
17 December 2011 15:57

Am intalnit o echipa care nu prea a avut nicio initiativa. Koln parea ca se multumeste cu orice rezultat la Munchen. Din punctul meu de vedere este bine ca vine pauza de iarna, pt ca echipa e in scadere de turatie. Dar nu cred ca exista niciun fel de problema cu jucatorii, acestia fiind doar obositi.

Petraru Vlad
17 December 2011 12:53

Henyckes cred eu ca a facut o mutare foarte buna cand l-a scos pe Muller care si l-a introdus pe Alaba care a adus un suflu nou echipei.

gery76
17 December 2011 0:18

Foarte importanta,foarte importanta aceasta victorie,chiar daca aceasta izbanda pare prin prisma adversarului,destul de facila ,poate fi extrem de valoroasa la sfarsitul campionatului,mai ales ca Dortmund ,ca si Monchengladbach s-au impiedicat in etapa trecuta in fata adeversarelor mult mai putin titrate,ma refer aici la Augsburg respectiv ‘Lautern!
-Gestul lui Ribery a fost nesabuit si nu este primul,francezul ,din punctul meu de vedere ne-a vaduvit inclusiv de Liga Campionilor in 2010,cu el in echipa eu sunt convins ca Inter nu ne batea niciodata,chiar daca nu ar fi prins un meci memorabil, Ribery putea tine in permanenta 2-3 oameni in jurul sau si astfel Inter devenea o echipa mult mai putin increzatoare in fortele proprii!