Fostul jucător, antrenor si presedinte al bavarezilor a dezvăluit că tehnicianul lui Dortmund se află pe lista scurtă a înlocuitorilor lui Heynckes.

Jurgen Klopp va fi tentat la un moment dat să facă pact cu dusmanul, devenind antrenor la Bayern Munchen, după ce Jupp Heynckes va decide să se retragă. Ipoteza a fost lansată de însusi Franz Beckenbauer, legenda vie a fotbalului german, care si-a legat mare parte din carieră de clubul de pe Allianz Arena. ”Nu stiu dacă Heynckes va dori jobul pentru următorii zece ani, să zicem, desi nimeni nu exclude varianta în care el rămâne la Bayern până la finalul carierei. Însă, dacă postul va deveni liber, conducerea clubului are în minte un succesor, iar Jurgen Klopp se va afla pe lista scurtă a candidatilor”, a spus Kaiserul, care mai detine doar o functie onorifică la ”Die Roten”.

În vârstă de 66 de ani, Heynckes a revenit la Bayern în vară, după un mandat de succes la Leverkusen, cu care a ocupat locul secund în campionatul trecut. El are contract cu bavarezii până în vara lui 2013 si nu se stie dacă îsi va prelungi întelegerea.

În schimb, Jurgen Klopp (44 de ani) lucrează la Borussia din 2008, devenind unul dintre cei mai bine cotati antrenori pe plan international după ce i-a condus pe galben-negri la câstigarea titlului în Bundesliga în sezonul precedent.

sursa: tv.eurosport.

0 0 vote
Article Rating
9 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
17 December 2011 1:56

@fcdm3:
Ce fotbalist superb,Mehmet Scholl,la un moment dat facea un cuplu la mijloc extrem de spectaculos impreuna cu alt fotbalist foarte talentat ,rebel e adevarat,Mario Basler ,care la randu-i a dat mult mai putin fotbalului decat i-ar fi dat dreptul harul cu care a fost inzestrat !

fcdm3
fcdm3
16 December 2011 9:24

Pentru cei care il vad pe Mehmet Scholl (39 ani) viitor antrenor la Bayern ii informez urmatoarele…
Acesta a pus capat unei cariere de 18 ani la gruparea bavareza in vara lui 2010. El a antrenat doar la echipa a 2-a a clubului in editia 2009-2010, echipa ce activa atunci in liga a 3-a. Dupa mai putin de un an a renuntat devenind consultat pe teme fotbalistice pe postul TV ARD. Rezultatele echipei antrenate de el au fost modeste, Bayern II retrogradand in liga a 4-a la sfarsitul acelei editii de campionat.
Ca jucator activ la Bayern as putea spune ca a fost un super-jucator, totul culminand cu castigarea CL in mai 2001.

bavarezu13
bavarezu13
15 December 2011 17:58

@lesas: exact la el m-as fi gandit si eu.Oricum nu klopp care a spus dupa ce bayern a redevenit lider in bundesliga cu un ton acuzator ca toata lumea poate sta linistita acum ca bayern e din nou pe primul loc.

gery76
14 December 2011 0:10

@Petraru Vlad:
Este un tactician destul de bun ,foarte,foarte ,informat ,dar niciodata nu va face fata la o echipa cu pretentii foarte mari ,datorita proastei gestionari a relatiei cu jucatori cu o pronuntata personalitate ,deci niciodata nu l-as vedea in fotoliul de antrenor al lui Bayern Munchen ,pentru ca Bayern la valoarea si pretentiile pe care le are nu-si va permite sa aiba in lot fotbalisti fara personalitate!

lesas
lesas
13 December 2011 17:42

Mehmet Scholl

Petraru Vlad
Petraru Vlad
13 December 2011 14:51

Nici mie nu mi-ar placea sa vina Klopp la noi pentru ca nu-l consider un tactician foarte bun ci mai degraba un moralizator genul Klinsmann si intr-o echipa plina de vedete ca ale noastre ne trebuie cineva care sa mai puna batul din cand in cand pe ei. As prefera sa se aduca ca antrenor niste foste glorii. Oliver Kahn mi-ar placea foarte mult dar nu stiu daca el ar vrea sa se faca antrenor. @fcdm3: Nu l-as numi chiar asa pe Klopp, fiecare traieste meciul in felul sau si nu cred ca ar trebui sa-l judecam pentru asta.

lesas
lesas
13 December 2011 11:36

personal mi-ar placea sa revina Hitzfeld sau cineva care cunoaste spiritul bavarez, nu orice mare antrenor dar care vine fara pasiune

fcdm3
fcdm3
13 December 2011 10:23

Intr-adevar, “Kaiser” Franz, aceasta legenda vie a fotbalului german si nu numai, are un cuvant greu in orice spune vis-a-vis de fotbal. Nu mai stiu ce fost mare fotbalist era disperat ca indiferent ce declara “Kaiser” Franz nemtii iau de bun. “Daca Beckenbauer spune ca mingea e patrata toata lumea crede asta!” declara el disperat. Numai ca unele declaratii ale sale sunt facute si la alibi. Ca si aceasta.
Personal, nu mi l-as dori antrenor la Bayern pe acest clovn al Bundesligii. Nu contest valoarea lui ca antrenor doar caracterul si exteriorizarea sa exagerata in timpul meciurilor.

gery76
13 December 2011 3:02

Pentru mine Franz Beckenbauer prin charisma,valoarea senzationala a sa si prin influenta si rezultatele pe care nimeni nu le-a avut in istoria clubului Bayern Munchen si ale fotbalului german in general,nu poate avea decat dreptate in opiniile sale ,dar asta nu implica si faptul ca ,”Kaiser”Franz Beckenbauer ,pe langa parerile absolut pertinente nu plateste si niste polite meritate pentru declaratiile mai mult decat triumfatoare de la inceputul sezonului,cand spuneam ca n-avem nevoie de transferuri si ca Bayern este mare favorita!
-Trebuie pastrata o anumita decenta in declaratii,iar parerea lui ”Kaiser” Franz din punctul meu de vedere este mai mult o atentionare a actualei conduceri,decat o optiune ferma pentru postul de antrenor pentru Kloop!!!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x