Internaționalul francez a declarat că este foarte fericit la clubul bavarez unde speră să joace și când va avea 35 de ani.

Franck Ribery nu are nicio intentie să plece de la Bayern Munchen în viitorul apropiat, ba chiar ar fi tentat să rămână la această echipă tot restul carierei. ”Conditiile de aici sunt perfecte pentru mine. Mi-ar plăcea să pot juca la Bayern până mă retrag din fotbal. Dacă organismul îmi permite, as evolua la această echipă si la 35 de ani”, a mărturisit francezul, adus în 2007 de la Olympique Marseille.

Ribery, 28 de ani (foto), are contract cu lidera din Bundesliga până în vara lui 2015, dar nu ar mira pe nimeni dacă si-ar prelungi curând întelegerea cu conducerea clubului de pe Allianz Arena. Conform Build, fotbalistul francez are cel mai mare salariu din Bundesliga, fiind plătit cu 833.000 euro pe lună, fată de 600.000 de euro cât primeste lunar starul lui Schalke, Raul.

Supranumit ”Corsarul”, pentru cicatricea de pe fată în urma unui accident rutier suferit în perioada copilăriei, Ribery a fost într-o formă teribilă în ultimele luni, înscriind de cinci ori pentru bavarezi plus sase pase de gol în 11 meciuri. El s-a aflat pe lista marcatorilor si în victoria de sâmbătă împotriva lui Nurnberg (4-0), declarând că a fost o verificare excelentă înaintea confruntării cu Napoli, meci programat miercuri în grupa A a Ligii Campionilor.

sursa: tv.eurosport.ro

0 0 vote
Article Rating
20 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Florin
Florin
10 November 2011 11:48

@fcdm3: Era un articol pe sport.ro, cauta-l daca vrei, eu imi aduc foarte bine aminte. Iar treaba cu echipa ca tine de mic era doar ceva metaforic, in sensul ca isi cam schimba preferintele dupa cum bate vantul, si nu poti sa-mi spui ca Ribery nu ar fi dat orice atunci sa ajunga la Real Madrid, mai ales ca se saturase de Van Gaal. Daca nu castiga Bayern campionatul si cupa si nu juca in finala Ligii Campionilor era ca si plecat.

gery76
3 November 2011 14:10

Extrem de toleranti cu italienii sunt arbitrii in CH.League,am vazut si la Milan ca sunt lasati sa loveasca cu coatele mai ales Ibra,la Napoli arbitrul a fost ”gazdar”pe fata,iar acum intransigenta si-a manifestat-o doar impotriva lui Bayern.
Este incredibil cat noroc pot sa aiba ”degustatorii de broaste”,cu Bayern in dubla mansa din 2 ocazii si jumatate au inscris 3 goluri si acelea cu largul concurs al fundasilor nostrii.
Accidentarea lui Schweini este o pierdere importanta pentru Bayern,cred ca sunt sanse pentru titularizarea lui Alaba.

fcdm3
fcdm3
3 November 2011 12:43

Pentru ca nu a aparut articolul dedicat meciului Bayern – Napoli, o sa sintetizez eu: A fost Bayern – Napoli 3-2, intr-o nebunie de meci! – Bayern obtine prima victorie in fata napoletanilor in 4 meciuri oficiale! – Ai nostri au castigat mult mai clar decat arata scorul facand spectacol in fata macaronarilor care si-au aratat neputinta de multe ori pri intrari f. dure si, bineinteles, simulari! – Gomez, cu un hattrik in 25 de min. si o ratare incredibila (in min. 94 a tras un sut de la cca. 80 m spre poarta goala, mingea fiind ajunsa si respinsa la un metru de poarta de portarul italian care venise in careul nostru la centrare) a fost one-man-show! – Ribery a fost din nou cel mai faultat jucator al meciului (de 7 ori) ajungand in 4 meciuri sa fie faultat de 22 de ori, de departe cel mai faultat jucator din C.L.! – Soc pt. Schweini care a fost faultat grav la umar si a iesit pe targa in min. 53. Se va opera la umar si va lipsi 6… Citeste mai mult

Peter
Peter
2 November 2011 18:12

@fcdm: Nu am zis nimic, numai am sintetizat ceea ce scrie in germana sub poza. Nu cunosc detaliile, dar Bayern nu cred sa aibe legatura, sponsorul lor fiind rivalul celor de la Nike, adidas.

Eu cred ca astazi Bayern va spulbera pe Napoli, datorita modului cum s-au purtat napoletanii in tur. Bayern le va da cate va putea, nu cred ca se vor opri, iar diferenta de valoare cred ca este evidenta.

gery76
2 November 2011 17:09

Va fi un meci al dracului de dificil cu Napoli ,care daca pierde azi si City castiga si-ar periclita serios sansele de a evolua in optimile Ligii,iar ceea ce mi se pare cel mai periculos este faptul ca Napoli este croita ca o echipa de contraatac cu jucatori in fata extrem de rapizi si tehnici,iar aparatorii nostrii sunt putin cam rigizi,in special Badstuber!

fcdm3
fcdm3
2 November 2011 16:25

: fara indoiala ca Ribery este dator Bayernului, nu invers. Mai ales la cat au facut pentru el Rummenigge & Hoeness si la ce salariu urias are. Dar eu spuneam ca, dupa ce am aflat ce fel de om era Van Gaal, mi-am explicat si evolutiile slabe ale lui Ribery. Dar nicidecum nu are un caracter urat sau mai stiu eu ce trasaturi negative. Iar iesirile publice nu au fost ale lui. El nu mai suporta atmsofera creata de Van Gaal si mai rabufnea in cadru restrans cu apropiatii (mai ales agentului sau, Miglaccio) iar de aici vorbele ajungeau f. usor la urechile ziaristilor. Mai ales datorita acestui agent dubios, un fel de Giovanni Becali al lor. Repet, era batut la cap in permanenta de acesta plus de Zidane, plus de alti binevoitori care “simteau” ca ar putea castiga si ei ceva la o astfel de tranzactie.
Atat am avut de spus.
Si hai sa uram bafta echipei noastre in meciul de diseara cu Napoli!

FCB 4EVER!

fcdm3
fcdm3
2 November 2011 16:12

: ce vrei sa spui, ca firma NIKE ar mai fi putut sa-i ridice statuie chiar daca sefii lui Bayern impreuna cu conducerea orasului Munchen nu ar fi fost de acord? Sa fim seriosi! Nu are absolut nici o relevanta faptul ca firma NIKE, cu care Ribery are contract, i-a ridicat statuia.
Ce jucatori de la Bayern au mai avut statuie in Marienplatz?

gery76
2 November 2011 13:59

@fcdm3:
Ma refeream in primul rand la iesirile publice din media din perioada in care olandezul inca era antrenorul echipei in care declara ca ba nu-i convine sistemul de joc aplicat de van Gaal,ba ca este prea autoritar+ce m-a durut pe mine cel mai mult irascibilitatea si lipsa de implicare in joc,ce au culminat cu evolutiile slabe din CH.League si cu eliminarea din semifinala cu Lyon ce ne-a privat de un plaman important in finala cu ”broscarii”de la Inter,ceea ce tot un fel de subminare reflecta.
De aceea eu continui sa cred ca Ribery este mult mai dator fata de Bayern decat este Bayern fata de Ribery.

Peter
Peter
2 November 2011 13:13

http://www.tz-online.de/sport/fc-bayern/fotostrecke-franck-ribery-statue-marienplatz-781815.html

Statuia a fost ridicata de catre Nike si a stat acolo doar pentru un timp scurt. Ribery este fara indoiala un jucator foarte bun, dar se vad urmele vietii de cartier.

fcdm3
fcdm3
2 November 2011 10:01

@gery76: ce vrei sa spui cu “a subminat constant autoritatea lui Van Gaal”? Eu credeam ca stii ca olandezul obisnuia sa-si umileasca jucatorii (un fel de Sorin Cartu mai elegant in manifestari). Iar Ribery fiind si o fire mai razboinica, avand si o copilarie grea, nu prea accepta aceste umilinte. Singurul lucru pentru care poate fi acuzat francezul este ca nu dadea totul pe teren. El nefiind neamt si nefacand parte din nici o “bisericuta” nu avea cum sa comploteze contra olandezului. Iar faptul ca i-a sarit in brate la golul acela splendid din lovitura libera din meciul Dortmund – Bayern 1-5 din sezonul 2009-2010 demonstreaza ca nu-l ura catusi de putin pe Van Gaal! Am mai spus-o: si eu am avut un sef-dicator la serviciu timp de vreo 2 ani (nu mai dormeam noaptea, efectiv) si-l inteleg pe Ribery. Dupa ce m-am mutat la alt serviciu parca am inceput o noua viata! Iar ceea ce s-a intamplat in nationala Frantei nu cred ca ne putem da cu parerea atata timp cat nu avem toate datele! Mass-media romaneasca, in cautarea… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
2 November 2011 9:56

: daca te-ai fi documentat mai bine ai fi inteles ca atat agentul sau
Miglaccio cat si Zidane (unul din sefii lui Real) efectiv l-au innebunit de
cap cu sume de bani si scenarii care mai de care mai ametitoare iar Ribery nu a declarat NICIODATA ca pentru el exista Real Madrid si restul! A spus-o clar si raspicat intr-un interviu in BILD! Si cu ce echipe a mai spus ca tine de mic? Asta de unde ai mai scos-o??? Te rog, informeaza-te mai bine inainte de lansa niste acuze…

gery76
1 November 2011 14:59

@Florin:
Sa nu uitam ca a fost si capul revoltei din nationala Frantei ,alaturi de Evra si unul din cei care a subminat constant autoritatea lui Van Gaal cat timp acesta a fost pe banca tehnica a lui Bayern,bine nici olandezul nefiind o mostra de diplomatie dar totusi antecedentele lui Franck intr-adevar ar trebui sa ne faca mai circumspecti!
Forma aratata anul acesta de Ribery ,poate fi si inceputul maturizarii depline sper eu ,iar evolutiile sale pot cantari decisiv in parcursul lui Bayern.

Alex31
Alex31
1 November 2011 14:40

Dupa parerea mea nu ar avea motive sa plece: este platit bine, este titular si joaca in UCL , deobicei pana in fazele finale.

Florin
Florin
1 November 2011 10:48

Parca mi-l amintesc pe Ribery cum acum doi ani, cand era vorba de un transfer la Real Madrid a spus ca pentru el exista Real si restul si atunci nu vroia sa mai auda de Bayern Munchen. Acum cand totul merge foarte bine este cel mai indragostit de Bayern, nu stiu ce concluzie sa trag, dar mi se pare ca se cam contrazice singur si ca defapt el este genul de jucator ca spune despre fiecare echipa ca tine de mic cu ea. Cu tot respectul pentru ce face la Bayern acum, dar nu i-ar stricat sa fie putin mai vertical.

fcdm3
fcdm3
1 November 2011 9:55

@Serban, BAYERN MUNCHEN nu este Bayer Leverkusen!
Eu sunt optimist. Lotul este foarte valoros si la ce concurenta e pe posturi, nu poate interveni plafonarea!

Serban
Serban
31 October 2011 22:21

Totusi sa ramanem cu picioarele pe pamant. Se stie ca echipele lui Heynckes incep bine dar apoi incep sa se plafoneze. Totusi sper sa nu fie cazul nostru.

gery76
31 October 2011 19:01

Raportat la salariul colosal[conform cu valoarea-i unanim recunoscuta]numai primii doi ani pot fi multumitori,editia 2009-2010 fiind o mare dezamagire,anul trecut a fost in nota echipei adica oscilant,anul acesta cred si sper sa-si doboare toate recordurile de eficienta si venirea lui Heynkes cred ca a contribuit decisiv la saltul calitativ evident al prestatiilor lui Ribery.

fcdm3
fcdm3
31 October 2011 16:28

Ma multumesc doar cu cifre, fara alte comentarii.
Iata-l pe Ribery in cifre in cele 4 sezoane si ceva de Bundesliga, de cand este la Bayern:

2007-08: 28 jocuri, 11 goluri, 8 assists, TOTAL: 19 pct.
2008-09: 25 jocuri, 9 goluri, 11 assists, TOTAL: 20 pct.
2009-10: 19 jocuri, 4 goluri, 5 assists, TOTAL: 9 pct.
2010-11: 25 jocuri, 7 goluri, 17 assists, TOTAL: 24 pct.
2011-12: 11 jocuri, 5 goluri, 8 assists, TOTAL: 13 pct. – pana acum!

gery76
31 October 2011 15:02


Cu Muller in spatele lui Gomez am vrut sa zic.Scuze!

gery76
31 October 2011 15:00

Este intr-o forma excelenta Ribery si aceasta forma cred ca se datoreaza si absentei lui Robben,nu stiu de ce ,dar mi s-a parut de multe ori ca Ribery de multe ori devine oarecum complexat de prezenta olandezului in teren,mai ales cand Arjen prinde o zi de exceptie sau are o executie de efect sau marcheaza goluri spectaculoase Robben,Ribery de multe ori pare cuprins de un oarecare blocaj psihic.
M-as bucura enorm daca Ribery si-ar pastra aceasta forma exceptionala si dupa revenirea olandezului,dati-va seama ce-ar insemna Bayern Munchen cu ambii intr-o forma maxima,cu Muller in spatele lor,cu Schweini si Kroos la mijloc,cu Neuer in buna dispozitie si cu Boateng mai putin irascibil,cred ca ne-am bate cu sanse reale pentru ajungerea in finala Ligii!!!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
20
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x