Bayern a reusit inca 2 achizitii pentru sezonul viitor.

rafinha

Brazilianul Rafinha a semnat un contract valabil pe 3 sezoane in timp ce Manuel Neuer a semnat un contract valabil pe 5 sezoane.

“Clubul FC Bayern este foarte bucuros pentru transferul lui Manuel Neuer, nu numai portarul numărul 1 al naţionalei Germaniei, ci şi cel mai bun portar din lume la ora actuală”, a declarat Karl-Heinz Rumenigge, citat de site-ul oficial al bavarezilor.

Goalkeeper-ul de 25 de ani va deveni bavarez după data de 1 iulie şi va purta numărul 1 pe tricou.

“Aştept cu nerăbdare marea şi incitanta provocare cu Bayern. Mulţi dintre colegii de la naţională îmi vor fi acum coechipieri acolo. Deci nu voi intra pe un teritoriu străin şi mă voi acomoda repede”, a spus Neuer pentru fcbayern.de

0 0 vote
Article Rating
10 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
vladt
vladt
6 June 2011 18:00

In sfarsit nu o sa mai luam o caruta de goluri.

Alex31
Alex31
2 June 2011 13:45

O veste foarte buna cu aducerea lui Neuer, dar sa nu fie singura.

Robben
Robben
2 June 2011 8:43

o veste foarte buna::)

fcdm3
fcdm3
2 June 2011 8:26

– Am uitat sa spun ca Manuel Neuer are o cota de piata (transfermarkt.de) de 24 mil. euro.
– PROSPORT scrie ca Bayern vrea sa-l transfere pe danezul Bendter (Arsenal, 23 ani) in locul lui Klose!
– Brazilianul Thiago Silva (Milan, 26 ani) este fundas central, costa 25 mil. euro si ar putea fi o optiune pt. Bayern. Insa Barcelona a pus ochii pe el si vrea sa-l transfere.
– Higuain (Real, 23 ani) este pus pe lista de transferari si costa doar 15 mil. euro. desi cota lui de piata este de 38 mil.! R & H ce parere au? Daca tot vor un atacant…

fcdm3
fcdm3
2 June 2011 7:55

Achizitionarea lui Boateng a devenit o problema pt. ca seicii lui City vor 20 de mil. pe el, in conditiile in care l-au luat anul trecut cu 12 de la Hamburger! Si nu vor sa scada din pret! Iar Rummenigge a zis ca asteapta pana in august, poate se hotarasc sa mai lase din suma, macar pana la 12 mil.!

fcdm3
fcdm3
2 June 2011 7:53

In sfarsit, Neuer a semnat cu Bayern! Este cea mai buna veste din aceasta vara!
Eu ca economist statistician vin cu niste date statistice in ceea ce-l priveste pe Neuer, cifre care vorbesc de la sine de valoarea lui:
– a primit 154 goluri in 156 meciuri de cand joaca in Budesliga, ceea ce inseamna o medie de 0,99 goluri/meci, cea mai buna din istoria Bundesligii pt. portarii cu minim 100 de meciuri! In comparatie, Oliver Kahn are o medie de 1,04.
– in CL a primi 21 de goluri in 22 de meciuri, iarasi cu o medie f. buna!
– de la debutul sau in Bundesliga (din 2006) a avut 62 de meciuri in care nu a primit gol!
– in sezonul incheiat in Germania a avut 127 de parade, pe locul 1 dintre portari.
Nici un alt portar din Bundesliga nu are aceste cifre!
Iata ca si din punct de vedere statistic am luat cel mai bun portar din Germania!
Nu putem sa-i uram, asa cum zic nemtii:
Herzlich willkommen in München Manuel Neuer!

Omul
Omul
1 June 2011 22:54

Cu siguranta va fi adus un jucator mare in defensiva. Vara e lunga si am incredere.

gery76
1 June 2011 21:12

O veste excelenta transferul oficial al lui Neuer !!!
Mai trebuie certitudinea aducerii unui fundas central de clasa mondiala si putem spune ca noul sezon poate fi abordat cu optimism si incredere.

ZsoltFCB
ZsoltFCB
1 June 2011 21:06

Dupa Kahn are insfarsit un portar de valoare.

Serban
Serban
1 June 2011 20:30

In sfarsit. Acum avem mai multa siguranta in defensiva.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x