Agentul lui Vidal, Fernando Felicevich, a declarat ca, clientul sau doreste sa se transfere la Bayern Munchen.

vidal

Inca de acum cateva luni s-a scris ca jucatorul chilian vrea sa ajunga la formatia bavareza si abia azi, agentul sau a confirmat dorinta jucatorului.
“Desigur ca Arturo vrea să meargă la Bayern, toata lumea vrea asta. Vom face totul pentru a-i indeplini dorinta”, a declarat Felicevich pentru Bild.

Mijlocasul defensiv este sub contract cu Leverkusen până în iunie 2012, dar Felicevich a declarat că Leverkusen risca sa-l piarda gratis peste 12 luni în cazul în care va bloca transferul chilianului la Bayern.

“Dacă nu va fi lasat sa plece, el va juca inca un an la Leverkusen şi apoi se va transfera gratis in alta parte”, a concluzionat agentul.

0 0 vote
Article Rating
26 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
thomas007
1 June 2011 21:21

Sunt constient ca Van Buyten trebuie urgent inlocuit in aparare, iar Badstuber ar fi o solutie buna.Eu nu inteleg de ce nu vor cei de la Bayern sa ia crema din Germania, de ce naiba nu il iau pe Gotze, pe Sahin, pe Barnetta, pe Hummels care a fost in curtea lor.Tinand cont ca se va juca pe Allianz arena, cel putin doua stele ar mai trebui, pe langa Neuer…Ar trebui si un atacant de top, Klose e pe terminate, iar Gomez are perioade si perioade, desi toata echipa trage pentru el.Prefer 3 jucatori buni decat 7 de umplutura…iar Bayern mai mereu face asa, sta 2, 3 ani si nu prea transfera, si dupa cheltuie 100 de milioane…sper cu folos!

gery76
1 June 2011 13:05


Daca Bayern nu-l aduce pe Neuer si macar un fundas central de clasa mondiala toate acuzele tale devin 100%fondate ,iar cuplul Hoennes -Rummenigge isi va pierde iremediabil credibilitatea.Sper totusi ca marele Kaiser Franz sa ia atitudine cum a facut si in cazul lui Neuer pentru care a insistat si sa impulsioneze cuplul H-R sa desfaca baierele pungii.

fcdm3
fcdm3
1 June 2011 12:55

In vara lui 2007, dupa ce Bayern a terminat campionatul pe locul 4 (jucand in Europa League), sefii lui Bayern l-au transferat pe Ribery iar in toamna lui 2009, dupa ce bavarezii terminasera campionatul pe locul 2 si se jucasera vreo 3 etape din noul campionat iar Bayern “scartaia” zdravan, a fost transferat Robben. Acestea sunt cele mai bune exemple ca Bayern are bani dar nu-i investeste in jucatori de top decat cand simte ca i-a ajuns cutitul la os.
In timp ce noi ne “intarim” cu Petersen si Rafinha, Barca vrea sa-i ia pe Fabregas (Arsenal), Rossi (Villareal) si Alexis (Udinese) iar Inter ii vrea pe Tevez (City), Robben (Bayern), Sanchez (Udinese) si exemplele pot continua. Iar noi nu suntem in stare sa aducem un fundas central de top…

gery76
1 June 2011 11:52

Real ,Barca dar si marile cluburi italiene nu numai ca nu-si platesc ratele la timp, dar guvernele spaniol si italian au sters de nenumarate ori datoriile marilor echipe,real fiind un caz notoriu de interventie guvernamentala in stergerea datoriilor catre institutiile fiscale spaniole.Ne mai miram ca tarile latine Spania ,Italia si Portugalia sunt marile gauri negre ale economiei europene?
Romania nu poate fi decat un asemenea exemplu de coruptie si prabusire economica si in plan sportiv caci avem aceleasi trasaturi in ceea ce priveste aplicarea legii-taraganarea si celebra expresie ”las’ ca merge si asa”

Peter
Peter
1 June 2011 11:29

: Situatia nu e chiar asa de neagra, si Bayern are jucatori foarte valorosi, cum ar fi Robben, Ribery, Schweinsteiger, Muller, Gomez, Lahm si Klose pe banca, jucatori care au demonstrat deja cateceva, si jucatori tineri, cum ar fi Badstuber, Contento sau Kroos. Problema la Bayern este una singura, instabilitatea liniei de fund, dar in rest suntem la aproape acelasi nivel cu Barcelona si Real, si suntem clar peste United la mijlocasi si atac.
In ceea ce priveste banii, nu sunt chiar asa de multi, pentru ca din acei 320 de milioane, o treime merge numai pe taxe si impozite, o foarte mare parte merge pe salarii si prime, si din ce mai ramane trebuie platite utilitatile, investitiile si transferurile. Bayern in ultimii ani a facut profit, dar de 2-3 milioane de Euro, asa ca nu sunt chiar atat de multi bani, se stie ca majoritatea transferurilor se face din imprumut bancar, la fel se face si la Real sau Barcelona, numai ca Bayern isi plateste ratele la timp, iar Real si Barca beneficiaza de legislatie diferita.

bMw
bMw
1 June 2011 10:21

ce-mi place ca voi scrieti romane :))

PS: nu ma luati cu suferinte , va rog :))

Florin
Florin
1 June 2011 8:24

Eu ma intreb daca Heynckes se implica in politica de transferuri a lui Bayern sau ramane retras pana ii va intra in vigoare contractul pentru ca daca Rummenige si Hoeness fac echipa innainte de venirea antrenorului si dupa i-o baga pe gat nu poate iesi nimic bun. Este destul de frustrant ca desi Bayern are bani de n-are ce face cu ei prefera sa faca transferuri de genul Rafinha sau Petersen. L-au vazut pe Rafinha si are anumite calitati de clasa dar este neserios iar Nils este ce-i drept un bun marcator dar sta cam prost cu jocul la firul ierbii. Ramane de vazut daca cei doi se vor adapta la Bayern si la pretentiile bavarezilor. Dar totusi cred ca si venirea lui Vidal ar fi benefica deoarece nu avem prea multe solutii in cazul accidentarii unuia dintre Schweinsteiger sau Toni Kroos, cel putin la nivelul celor doi. Este frustrant ca nu ne ies marile transferuri precum Van der Wiel sau Coentrao ceea ce inseamna ca prestigiul clubului bavarez a scazut foarte mult in Europa si ca doar noi mai… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
1 June 2011 7:34

In legatura cu Neuer, nu stiu daca ati citit ca sefii lui Schalke 04 se orientasera catre portarul lui K’lautern, Trapp (20 ani) sau portarul lui Hannover, Zieler (22 ani). Pe primul se cer 9 mil. iar pe al doilea 10 mil. euro!!! Iar sefii lui Schalke 04 nu vor sa dea banii astia. Din acest motiv cred ca se incearca pastrarea cu orice pret a lui Neuer, cu orice risc…Desi batuse palma cu Rummenigge pentru Neuer, Tonnies (bossul lui Schalke) arata ca nu are cuvant si caracter.

fcdm3
fcdm3
1 June 2011 7:23

Cititi aceasta stire http://www.sport.ro/anglia/la-arabi-totul-e-pe-bani-multi-cum-le-au-inchis-gura-seicul-lui-city-celor-de-la-bayern-veniti-sa-negocieze.html Asadar, seicii il tin pe Rummenigge in “joc de glezne” care se cramponeaza in Boateng si nu mai vrea alt fundas central…

gery76
1 June 2011 0:55


Thomas Muller, daca ai intrat si pe forum este jucatorul pentru care eu m-am duelat principial cu toti cei care au incercat sa-i caute defecte unui jucator Thomas Muller care pentru mine reprezinta exact tipologia fotbalistului german de succes,tehnica buna ,altruism,determinare incredibila si o foame de performanta ce poate fi luata drept model de toti tinerii fotbalisti.De la Matthaus incoace si slava domnului urmaresc cu mare atentie fenomenul fotbal de peste 25 de ani,nu am mai simpatizat atat de mult un fotbalist german,iar demonstratia de forta si valoare facuta de Muller la worldcup2010 cand a devenit golgheterul mondialului desi era un tanar de 20 de ani cvasi-debutant a aratat ca scoala bavareza de fotbal nu se dezminte si este in continuare o pepiniera de mare calitate a fotbalului german.

gery76
1 June 2011 0:40


Visul tau este categoric si visul meu si al multor suporteri ai lui Bayern acela de a castiga Liga chiar pe Allianz in vara lui 2012.Neuer vreau neaparat sa vina si trebuie sa vina pentru ca inca un esec in campania de transferuri nu cred ca ar mai fi digerat.
Despre Barca ,chiar daca am o mare aversiune fata de italieni,spanioli si englezi si cu toate simularile si teatrul jucat deseori de ei ,vreau sa spun ca fotbalul jucat de Barcelona a fost un fotbal pozitiv,spectaculos si bazat pe posesie ceea ce caracterizeaza si filozofia despre fotbal a clubului Bayern Munchen,club pe care-l vad singurul capabil de a juca un fotbal pozitiv si placut ochiului ca al Barcelonei singurul lucru ce ne incomodeaza de cele mai multe ori fiind chiar lipsa unor fundasi centrali de valoarea lui Pique si Puyol.Prin aducerea lui Neuer si a cel putin unui fundas central de clasa mondiala aceste minusuri pot fi reduse foarte mult si Bayern chiar ar putea aborda cu real succes editia 2012 a Ligii Campionilor.

Peter
Peter
1 June 2011 0:15

@fcdm: Cum am zis, lipsa de valoare a arbitrilor strica fotbalul. Chiar nu cred ca toti sunt corupti, dar cred ca nu prea sunt arbitrii valorosi. Eu am obsesia castigarii Ligii, finale pierdute nu mai vreau, ca m-am saturat cu finala CM 2002, CE 2008, semifinalele CM2006 si CE2010, precum si finala CL 2010. Vreau trofeul suprem, dar fara aparare beton nu se poate. Cineva cu certa valoare trebuie sa vina, si acel cineva costa bani. Puteam sa ne lipsim foarte bine de Rafinha si cu o suma dubla sau tripla aduceam un fundas care si-a demonstrat valoarea: Rolando, Naldo, Hummels, Subotic, sau cineva din campionatul Frantei ori Italiei, mai ales ca echipele italiene stau cam prost financiar. Bayern are nevoie de un jucator cu cetatenie germana, ca 12 e numarul obligatoriu. Deci, daca nu vine Boateng(ce bine ar fi), poate se orienteaza spre Hummels, si atunci totul va fi bine. @gery: da, am vazut meciul, si chiar vroiam sa zic ca Schurrle este un jucator de rasa, cel putin asa mi s-a parut mie. Daca Ribery nu-si revine, ar… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
31 May 2011 23:54

@Peter si Jery76, aveti dreptate baieti…dar sunt dezamagit ca nu facem si noi transferuri tari. Poate este o obsesie a mea, dar imi doresc f. mult ca la anul sa jucam macar finala pe Allianz. Daca de la mijloc in sus stam f. bine, cum ati zis si voi, in aparare e deranj mare… Asa, cu transferuri de 5,3 si 2,8 mil. euro nu facem mare lucru. Si Neuer asta tot trage de timp, nu inteleg de ce…iar timpul trece si mai sunt 3 saptamani in care trebuie sa mai transferam cel putin 2 jucatori (asa a zis R & H). Asta e, n-avem ce face. Stau si ma lamentez ca prostu pe forum crezand ca imi voi revedea visul cu ochii, castigarea CL. Cred ca e cazul sa ma linistesc, n-are sens sa mai visez. Si da, Peter, am revazut cateva faze din Barcelona-Inter si ai dreptate. Barcelona a fost dezavantajata dar in mult mai multe faze a fost avantajata clar, chiar si in CL. Nu pot uita intrarea criminala a lui Valdez la N’Doye (Copenhaga) iar Balaj (ce… Citeste mai mult

gery76
31 May 2011 23:38

Peter
Nu stiu daca ai vazut amicalul cu Uruguay,un jucator s-a evidentiat in mod deosebit ,este vorba de Andre Schurrle ,fotbalist ce l-am urmarit cu mare atentie si in Bundesliga alaturi de Holtby la revelatia Mainz.In meciul cu Uruguay in colaborare cu Ozil au facut o faza de kinograma din care Schurrle a marcat extrem de elegant dupa o pasa de efect a lui Ozil.Am subliniat acest aspect pentru a arata ca sunt fotbalisti exceptionali in Bundesliga care nu sunt cu nimic inferiori unui Aguero care costa o caruta de bani si exemplele ar fi Schurrle,Holtby sau Marco Reus fotbalisti care oricum nu pot sa coste cat argentinianul si sunt din punctul meu de vedere cam la fel de valorosi.

Peter
Peter
31 May 2011 23:14

@gery: Sunt de acord cu tine, dar transferurile astea facute nu cred ca ajuta prea mult echipa. Trebuie adus un fundas central macar, unul de valoare certa, unul care sa dirijeze toata apararea. Mijlocul si atacul sunt asigurate, acolo nu prea e nevoie de transferuri, maxim jucatori pentru banca de rezerve. Cu toate ca n-am incredere in Rafinha sau Boateng, ar fi foarte bine sa ma insel. Dar cred in continuare ca o investitie de 20-30 de milioane in fundasi este necesara, si apoi 2-3 ani se pot face economii. Cei care comenteaza pe siteurile germane, saluta afacerea facuta cu Rafinha, ei zicand ca raportul pret-valoare este de superclasa. Stiu ca Rafinha a fost foarte apreciat in primele 2-3 sezoane in Bundesliga, dupa care a inceput sa-si dea in petec.Elber a declarat ca daca va fi cuminte, va fi unul dintre cei mai buni fundasi dreapta din lume. Sa vedem ce va fi. In schimb, nu vad nevoia de a-l transfera pe Kun Aguero sau alt jucator ofensiv, deoarece Ribery-Robben-Muller-Gomez nu prea pot fi scosi din prima echipa, iar sa… Citeste mai mult

gery76
31 May 2011 23:04


Pai ma acuzai pe mine ca sunt cam prea pesimist si chiar melancolic si in acelasi timp ca m-as hrani prea mult din trecutul foarte glorios si mai putin din prezentul care nu-i atat de negru ,dar vad in postarile tale ultime o nota de pesimism mai pronuntata decat a mea.Eu zic ca stam mai bine ca Manchester ca lot de la mijloc in sus si ca potential si varsta a jucatorilor exponentiali.
Eu cred ca osatura lui Bayern Munchen formata din Robben,Ribery,Muller,Schweinsteiger si Lahm ,ordinea este aleatorie,este mai solida decat osatura lui Manchester din care singurii care -i vad cu adevarat foarte valorosi sunt Vidic,Rooney si Nani,Giggs simbolul lor este cam gata,Scholes s-a retras,van der Saar la fel,Berbatov este ca si plecat,mai au cativa tineri talentati ,Valencia,Hernandez,Andersson dar s-a vazut ca nu sunt extraordinari-ei fiind utili mai mult in campionatul Angliei.

Peter
Peter
31 May 2011 22:49

@fcdm: Nu stiu ca se vor retrage, dar pot oricand s-o faca. Eu n-as putea sa tin cu o echipa care este in mana unui singur om, caci acea echipa isi pierde identitatea, nu mai reprezinta un oras, un grup de oameni, o regiune sau o filozofie, ci este jucaria unui om care poate sa faca ce doreste. Stiu ca echipele germane nu prea au beneficiul unor arbitraje partinitoare, dar cred ca asta se datoreaza mai ales faptului ca ei nu se lamenteaza si rareori dau vina pe arbitru. In schimb, echipele spaniole si italiene se lamenteaza mai intotdeauna,(cazul lui Mourinho sau Fiorentina anul trecut, cand a primit gol din offside de la Klose, dar in retur ei au marcat doua din offside si tot s-au lamentat). Clar, UEFA si FIFA n-au cum sa nu fie corupte, pentru unde sunt bani, sunt interese si exista coruptie, iar la UEFA si FIFA se invart sume exorbitante. In Spania echipele au datorii imense, inclusiv granzii Barcelona si Real, dar acolo nu exista legile din Germania.(Unde echipe ca Dynamo Dresden sau Bielefeld au… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
31 May 2011 22:10

Uitati-va aici http://www.prosport.ro/fotbal-extern/campionate-externe/in-25-de-ani-ferguson-nu-a-cheltuit-niciodata-atat-urmeaza-cea-mai-scumpa-vara-pentru-manchester-8299823 cati bani vrea sa inveasteasca o finalista de CL. Bayern nu vrea sa investeasca. Conform spuselor lui Peter, Rumenigge & Hoeness prefera sa se uite la televizor sa-i vada pe Messi si Rooney cum se lupta cu cupa pe masa. Si asteapta ani de zile sa vada cum o sa ramana fara bani echipe care acum castiga campionate si cupe. Penibil, zau asa! Cu ce ma fericeste pe mine faptul ca Bayern este o echipa f. sanatoasa financiar daca ea nu mai castiga nimic si nici nu da semne ca vrea acest lucru? Peter, de unde stii ca se vor retrage curand patronii arabi sau rusi? Stii ca Barcelona sau Real sunt ajutate de autoritaile locale si guvernamentale spaniole cu bani si au tot felul de avantaje? Crezi ca se va schimba ceva acolo in urmatorii ani? Fac pariu cu tine ca si peste 5 ani Barcelona, Real sau o echipa condusa de vreun seic/oligarh rus tot isi va permite sa cumpere aproape ce jucator vrea pe sume fabuloase si sa le dea salarii la fel de… Citeste mai mult

Peter
Peter
31 May 2011 19:25

In loc sa se faca transferuri punctuale, se fac transferuri de dragul de a se face. Totusi, oamenii care comenteaza pe siteuri din Germania saluta transferul lui Rafinha sau al lui Jerome Boateng, desi eu ii vad pe ambii jucatori normali, fara a excela. Desigur, Rafinha are talent, dar datorita faptului ca este neserios, (ii place sa petreaca, sa-si prelungeasca vacantele si sa se bata,) a devenit un jucator mediocru. Nu degeaba il lasa Genoa pentru pretul de 5,3 milioane de Euro, daca era foarte bun cereau mai mult si Bayern avea contracandidate serioase pentru a-l cumpara. Cu acest transfer, se fac mai multe greseli: Flancul drept va fi mult mai slab decat flancul stang, unde va trece Lahm. Se bate joc de un talent propriu, care are 20 de ani si un potential imens(Contento), pentru a-i face loc unui scandalagiu mediocru, In ceea ce-l priveste pe Vidal, este foarte bun, dar nu cred ca avem nevoie de asa ceva, avem multe variante pe pozitia de mijlocas central, Schweinsteiger, Tymoschuk, Kroos, Gustavo sau Alaba daca se intoarce. Totusi, pentru ca… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
31 May 2011 17:43

: se pare ca noi suntem fanii unei banci (unul din cele mai bogate din lume) care nu vrea sa investeasca in jucatori. De neinteles de ce nu se cumpara un fundas de clasa sau un portar de clasa, in caz ca Neuer nu mai vrea (asa cum am citit). Daca nici acum cand finala CL din 2012 se diputa pe Allianz nu se vrea sa se cumpere super-juctori, atunci cand? Se asteapta intalnirea cu Real sau Barcelona de prin sferturi pentru a fi umiliti din nou? Cum jucatori ca Ozil sau Sahin se duc la Real pe sume modice iar noi dam aproape dublu pe unul mult mai slab??? Iarasi revin la politica de transferari care mi se pare jenanta…Si cica pana pe 20 iunie se vor face toate transferurile. Sa vezi ce jucatori aduce duo-ul K&H…

marian
marian
30 May 2011 22:26

@thomas007: Pentru ca Sergio Aguero costa bani, asa cum ar fi costat si Coentrao, Hazard si alti jucatori de clasa. Bayern vrea sa faca performanta cu de-alde Rafinha(lucru imposibil de altfel). Eu inca mai astept si mai sper ca Bayern sa aduca totusi jucatori nu nimeni de-astia(nu ma refer aici la Vidal), macar acum cand finala se joaca la Munchen, Bayern poate investi mai mult in jucatori pentru a spera la un parcurs cat mai lung si sa nu mai fim eliminati de echipe de mana a2a.

thomas007
30 May 2011 21:43

de ce nu si un jucator ofensiv precum sergio aguero?

gery76
29 May 2011 23:14

Ar putea face un cuplu reusit cu Schweinsteiger la mijloc mai ales ca Kroos si Tymosckiuc nu au avut un sezon prea reusit,cel putin Toni Kroos chiar daca a si fost accidentat o perioada lunga a dat un randament mult sub posibilitati.

fcdm3
fcdm3
29 May 2011 16:05

Am uitat sa spun ca-mi place acest chilian care are viteza, tehnica, sut, tinerete…Dar urgentele in acest moment sunt fundasii. Trebuie sa ne intarim apararea iar randamentul cel mai bun al chilianului este in linia de mijloc.

fcdm3
fcdm3
29 May 2011 16:02

Din cate stiu sefii lui Leverkusen cer vreo 20 mil. euro (conform http://www.transfermarkt.de Vidal este cotat la 17 mil.). Suma ceruta mi se pare absurda, atat datorita faptului ca Vidal mai are un an de contract iar la anul l-ar putea pierde gratis cat si datorita faptului ca Bayern e acoperita la mijloc iar transferul nu ar fi o urgenta.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
26
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x