Bayern Munchen a ajuns la un acord cu Genoa pentru transferul brazilianului Rafinha, informează Bild.de.

rafinha

Márcio Rafael Ferreira de Souza(Rafinha) este aproape de o nouă experienţă în Bundesliga după 5 sezoane petrecute la Schalke în perioada 2005-2010, şi se pare că afacerea îi va costa pe bavarezi aproximativ 7 milioane de euro.

Fundaşul dreapta s-a alăturat formaţiei italiene în vara anului trecut când a fost adus pentru 9 milioane de euro de la Schalke, şi a bifat pentru Genoa 34 de meciuri în care a marcat două goluri, însă nu a convins.

Potrivit sursei citate, Rafinha ar urma să semneze cu Bayern pentru trei sezoane.

Revenirea în Bundesliga a fost dezvăluită de preşedintele grupării din Serie A, Enrico Preziosi: “Jucătorul preferă campionatul german şi nu cel italian. Vrea în Bundesliga şi cred că a ajuns la un acord cu o echipă mare”.

Bavarezii sunt în căutarea unui apărător după ce transferul portughezului Fabio Coentrao de la Benfica a picat din cauza sumei prea mari cerută de conducerea clubului lusitan: 30 de milioane de euro.

sursa: bundesliga.ro

0 0 vote
Article Rating
16 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
fcdm3
fcdm3
29 May 2011 21:13

BILD vad ca zice ca Rafinha ar costa 5,3 mil. si va semna maine…

fcdm3
fcdm3
29 May 2011 21:06

Conform celor scrise de TZ, Rafinha (25 ani, 1,72 m) va costa 5,8 mil. euro, desi cota lui de piata ar fi de 10 mil. euro (zice http://www.transfermarkt.de). O suma relativ mica pentru “banca” Bayern. Totusi, asteptam si un fundas de top…

gery76
28 May 2011 14:02


Foarte interesanta remarca suporterului cu banca -aici insa trebuie sa-i recunoastem toti lui Hoennes capacitatea manageriala de a face din Bayern Munchen cea mai sanatoasa echipa din punct de vedere financiar din Europa,iar cand noile reglementari U.E,F,A vor intra in vigoare Bayern va deveni oficial cel mai corect si puternic financiar club european.Dar asta nu inseamna ca Bayern sa inceapa sa se comporte ca o echipa mica fericita ca pe plan national este mereu favorita si de cele mai multe ori campioana ,ci trebuie sa confirme faptul ca este in primele 4-5 cluburi din lume ,palmareul si istoria fiind cele care obliga la investitii pe masura renumelui.

fcdm3
fcdm3
28 May 2011 8:42

@gery76, intr-adevar, cum sa dai pe Luiz Gustavo – 17 mil., cand el nu a spart gura targului nici la Hoffenheim? A vrut conducerea lui Bayern sa-i imbogateasca pe cei din Hoffenheim? Comparatia lui Gustravo cu Sahin e deplasata. Lasand la o parte faptul ca au posturi diferite, de ce Sahin a costat asa putin iar Bayern nu a fost in stare sa-l ia, daca tot vroia un mijlcas? Iar Sahin e decisiv (cum ziceai) da goluri, da assituri, bate lovituri, are tehnica f. buna, viteza, este mult “peste” Gustavo al nostru. Iar cu Boateng nu va grabiti sa-l dati ca si transferat ca Man City inca nu e de acord cu plecarea lui. Iar valoarea lui e in scadere… Eu consider ca aceasta politica de transferari (exceptand transferul lui Neuer) este gresita. De ce duo-ul H&R, care decide tot ce misca la club, nu tine cont de doleantele jucatorilor si a marii majoritati a fanilor? Si inchei parafrazandu-l pe un fan neamt: “eu sunt fanul unei banci (avand in vedere ce club bogat avem) sau al unei echipe de… Citeste mai mult

marian
marian
28 May 2011 0:23

Eu inca sper sa fie o gluma cu tot acesti fotbalisti care nici in LigaI nu s-ar descurca. Eu inca sper ca adevaratele transferuri sa vina de-acum inainte. Oare nu au invatat nimic din greseala de anul trecut?? Cat mai trebuie sa vedem de-alea de-astia pe la un club atat de mare cum e Bayern?.

gery76
27 May 2011 23:16

Enorma a fost suma data pe Gustavo,ganditi-va ca Sahin a avut o clauza in jur de 9 milioane de euro pentru a pleca la Real,iar Gustavo nu este un jucator decisiv ,un fotbalist care sa faca diferenta,are o oarecare versatilitate dar pe nici un post pe care a fost folosit nu a impresionat in mod deosebit ,ba pot sa spun ca in primele 5-6 meciuri la Bayern a fost total aerian deci mi se pare o afacere cost-valoare din care Bayern a iesit in pierdere mai ales ca l-a dat imprumut si pe Alaba care era dezordonat dar foarte mobil si cu o tehnica buna+ca avea potential foarte mare de a progresa.Referitor la Boateng ,DevilMayCry ai dreptate cand spui ca a fost titular la C.E sub 21 am vazut si eu turneul dar de atunci mi se pare in regres,la nationala nu a rupt gura targului dar sa zicem ca tineretea este un atuu-desi pentru bataliile din Liga mai indicat ar fi un Hummels,Howedes sau chiar Mertesacker.

Peter
Peter
27 May 2011 19:22

@fcdm:Macar van Buyten si Pranjic sunt caractere deosebite, care dau totul pe teren si sunt adevarati jucatori de echipa. Ca sunt limitati, este o alta treaba, dar macar sunt constiinciosi si seriosi. In schimb, Rafinha nu are aceste trasaturi, pe el il doare in cot de echipele la care evolueaza, de contractul semnat sau de performantele echipei. A venit ca un mare talent in Bundesliga, dar si-a batut joc de talentul sau, la fel cum au facut numerosi sud-americani, si a devenit un jucator normal, fara nu stiu ce calitati, pentru ca nu si le-a dezvoltat, si nici nu poate fi numit jucator de echipa unul care nu se prezinta la reunirea lotului in data stabilita, desi are contract ferm si salariu urias. Dar trebuie sa ne obisnuim cu el, caci venirea lui este iminenta, el va semna in proportie de 99,99% saptamana viitoare. Chiar nu stiam ca Pereira are o cota asa de inalta, dar sincer merita, ca a demonstrat si la mondiale si la Porto ca este un super jucator, acest lucru fiind vizibil si in perioada CFR.… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
27 May 2011 18:30

@Peter, si eu sunt de acord ca talentele proprii se risipesc prea repede (spuneam acum cateva saptamani ca pleaca multi jucatori de 17-18 ani care pot ajunge “valori”) si, mai ales, gratis. Cum de nu au reusit sa ia nici un ban pe Kraft, considerat de aproape toata lumea un portar de viitor? Cum de ne pleaca jucatorii numai la final de contract fara sa se ia vreun ban sau pe sume modice (Demichelis doar 3 mil.!) iar noi dam bani pe “starurile” Pranjic – 7 mil., Braafheid – 5 (nu are nici o treaba cu fotbalul!) si mai ales Luiz Gustavo – 17 mil. (credeti ca merita banii astia? Eu nu cred!). Asta ca sa ma refer doar la 3 jucatori recent adusi. Si se pare ca aceasta politica de transferuri nu s-a sfarsit! Cum sa faca fata Neuer cand il are in fata pe gafeurul van Buyten sau anemicii Rafinha, Pranjic sau cine o mai veni? Chiar nu se poate aduce un fundas central valoros? Ca doar bani sunt, slava Domnului! Pe Alvaro Pereira cere Porto 20 mil… Citeste mai mult

Peter
Peter
27 May 2011 18:04

Inca odata se adevereste ce am zis eu, ca talentelor proprii nu se acorda sansa, acestia plecand pe sume modice sau gratis, si se aduc pe bani mai multi alti jucatori tineri, care inca nu au confirmat(gen Petersen, despre care nu am nici o parere inca, nu l-am vazut jucand), si jucatori normali, fara a fi adevarate valori(gen Boateng, care nu mi se pare mai bun nici ca fundasii centrali avuti, nici ca fundasii stanga), sau Rafinha, care desi are talent, si-a batut joc de acesta fiind foarte neserios, nefiind nici o vacanta pana acum pe care nu si-a prelungit-o dupa bunul plac, odata parca intorcandu-se dupa ce vreo dupa etape au trecut deja. Am auzit si ca se vrea aducerea lui Jefferson Farfan(altul care nu stie cand se termina vacanta), sau Bendtner de la Arsenal( care ar fi al patrulea atacant de careu si care la valoare nu ajunge nici la genunchii lui Gomez sau Klose). Nici nu as vrea prea multe transferuri, dar ele sa fie facute punctual, acolo unde sunt mari probleme, si as dori jucatori care… Citeste mai mult

gery76
27 May 2011 17:57

Foarte corect fcdm3 ,practic Bayern in momentul de fata la capitolul aparatori de valoare sta doar in Lahm,Badstuber si oarecum Contento,venirea lui Neuer ar fi minunata dar cu Pranijc,Breno si van Buyten in fata orice portar are dificultati.Daca in atac si la mijloc trebuie sa fim corecti si sa spunem ca avem solutii ,in aparare situatia este fara sa exagerez dramatica,iar timpul nu lucreaza deloc pentru Bayern mai ales cand vad ca marile echipe ale Europei fac achizitii pe banda.

fcdm3
fcdm3
27 May 2011 17:42

, iar se inmultesc acuzele fanilor nemti (ei simt cel mai bine “pulsul” echipei) la adresa marionetei Nerlinger si a lui Rummenigge. Au reaparut “Raus Nerlinger!”, “Raus Rummenigge!”. Chiar, cine l-o fi vrut pe piticul Rafinha (1,72 m)? Heynckes nu are nimic de zis? Oficial, a zis ca numai dupa 1 iulie (cand incepe contractul) declara ceva. Astfel, in aparare, va avea de ales intre scandalagiul Rafinha, gafeurul van Buyten, “vesnica speranta” Breno sau slabutul Pranjic. In alta ordine de idei, Heynckes il vrea pe Klose la echipa dar acesta tine mortis ca vrea contract pe 2 ani (5,5 mil euro/an!) iar conducerea vrea doar un an. Exceptand venirea lui Neuer (care inca nu e facuta), nu-mi place ce vad si aud…

gery76
27 May 2011 17:27

Eu inca mai sper ca acesti jucatori gen Rafinha nu sunt dorintele evidente ale lui Heynkes caci atunci situatia este dramatica,aici la Munchen nu este o echipa care sa faca sarbatoare ca a terminat pe locul 2 cum a fost la Leverkusen,Bayern-ul este echipa care dupa palmares este a patra echipa a tuturor timpurilor din lume inaintea unor trupe celebre ca Ajax,Barca,Manchester,Inter sau Juve,nu poti hrani mandria suporterilor bavarezi cu alde Rafinha sau Petersen.Sunt convins ca Hoennes ,asta daca nu a pierdut total controlul in favoarea lui Rummenigge se va implica si va aduce jucatori adevarati chiar daca asta ar insemna concedierea urgenta a marionetei Nerlinger .

fcdm3
fcdm3
27 May 2011 16:54

Rafinha nu este un “top spieler” (jucator de top), cum zic nemtii. El va costa intre 5 si 7 mil. euro. Cu exceptia lui Neuer se aduc jucatori mai ieftini fara vreo valoare prea mare. Adica se intampla exact invers de cum au zis sefii lui Bayern (“noi vrem calitate, nu cantitate”). Robben, Ribery si Schweini au cerut conducerii jucatori de top pentru ca Bayern sa aiba garantia unui drum pana in finala CL, dar sunt adusi alde Rafinha si altii ca el urmeaza iar fotbalistii bavarezi vor urmarii ca spectatori finala de pe stadionul lor, Allianz Arena. Ce poate fi mai trist? Si multi fani nemti sunt deceptionati de aducerea acestui Rahinha (“Bitte, bitte, nicht Rafinha!”), in loc de Sagna, Chiellini, Coentrao sau van der Wiel asa cum s-a declarat. Alti fani nemti vor cel putin un fundas de top (“bitte holt wenigsten einen top Verteidiger”) dar se pare ca nu vom avea parte de asa ceva. Altii il vor pe Pedro Germoel (fundas central brazilian, 25 ani, 1,90, Koln). Din cate am inteles Baoteng si Howedes nu vor… Citeste mai mult

ion
ion
27 May 2011 13:03

Excelent de cand mi-l doream la echipa…Sper ca nu astia sunt jucatorii cu care Bayern vrea un parcurs cat mai lung in UCL. Ratam jucatori de clasa pe banda rulanta, gen Coentrao, Van der Wiel…si ne reorientam catre noname-uri de-astea, chiar in halul asta s-a ajuns, citeam zilele trecute ceva si de Tamas, ca roman mi-as dori un compatriot pe Allianz Arena dar nu il vad ca pe o solutie.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x