Bayern Munchen a fost la un pas să rateze întreg sezonul, însă la finalul ediţiei 2010-2011 din Bundesliga s-a clasat pe poziţia a treia a clasamentului în mare parte datorită reuşitelor lui Mario Gomez, golgheterul campionatului Germaniei.

gomez

Folosit în 32 de partide în acest sezon, Gomez a reuşit să înscrie 28 de goluri care i-au oferit titlul de cel mai bun marcator din această ediţie de campionat, la 6 reuşite distanţă de Papiss Demba Cisse, atacantul revelaţiei SC Freiburg.

Campioana Borussia Dortmund are şi ea un reprezentant în top 10, Lucas Barrios a înscris de 16 ori, la egalitate cu Theofanis Gekas(Eintracht Frankfurt) şi Srdjan Lakic(Kaiserslautern), însă în spatele lui Milivoje Novakovic(FC Koln) care a punctat de 17 ori.

Bayern Munchen este campioană şi la goluri marcate, 81, fiind urmată de Borussia Dortmund(67), Bayer Leverkusen(64), VfB Stuttgart(60) şi FSV Mainz(52), în timp ce în coada clasamentului se află Schalke(38), St.Pauli(35) şi Eintracht Frankfurt(31).

sursa: bundesliga.ro

0 0 vote
Article Rating
17 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Peter
Peter
18 May 2011 20:36

: Sunt de aceeasi parere cu tine, si eu sunt de parerea ca Mario este cel mai bun atacant de careu pe care il are Germania la momentul actual, si care se pliaza aproape perfect pe sistemul pe care il joaca Bayern. Sunt de parere ca, daca nu se va accidenta, sezonul viitor va fi aproape de cele 40 de goluri magice atinse de G.Muller intr-un sezon de Bundesliga, si va fi un candidat serios pentru Gheata de Aur. Chiar daca asta nu ajuta cu nimic echipa si nu-mi plac titlurile individuale intr-un sport de echipa, Mario chiar a fost atacantul nr. 1 din acest sezon in Bundesliga.

Florin
Florin
18 May 2011 20:28

Gomez dupa parerea mea si-a facut treaba in acest sezon, a avut si meciuri cu adevarat slabe, in care am crezut ca asta nu e atacant, dar au venit si meciurile in care a marcat un sac de goluri, hattrick-uri si duble care au insemnat victorii. Nu-mi pasa sincer cu ce echipe a dat golurile, important este ca le-a dat si ca a adus victorii si implicit puncte. El isi merita acel tun. Analizand postul sau am putea observa ca el tot ce trebuie sa faca este sa impinga mingea poarta. Sa fie la momentul potrivit in locul potrivit. Daca ar juca undeva in spatele altui atacant atunci inexactitatile sale in jocul la firul ierbii ar trebui sa-l scoata din echipa. In final, iti multumim Mario pentru toate golurile si eforturile depuse in acest sezon.

fcdm3
fcdm3
18 May 2011 8:32

@gery76, imi place mult atitudinea ta si mi-as dori ca si altii sa gandeasca la fel. In discutiile cu ceilalti se vede in mod clar diferenta de varsta, aceasta lasandu-si amprenta asupra modului diferit de a pune problema, de a vedea lucrurile. Eu unul sunt trecut prin viata si am facut si vazut multe, inclusiv nenorocirile comuniste, am o familie, am nenumarate raspunderi si responsabilitati si poate si asta m-a facut sa vad viata cu alti ochi. Stiu ca multi din tinerii de azi sunt destul de agresivi, unii chiar violenti iar unele forumuri sunt vulgare, chiar scarboase de-a dreptul. Eu unul nu asa inteleg democratia, pentru ca unde nu te opreste legea, te opreste bunul simt. Bun simt pe care, din pacate, unii nu-l au. Vorbesc la modul general, nu ma refer la cineva anume de pe acest forum. Vreau ca aici, toti fanii bavarezi sa-si spuna punctul de vedere, chiar patimas, cu argumente si sa fie echilibrati, fara rautate si agresivitate. Mai ales ca toti iubim aceasta echipa minunata si avem cu totii acelasi idealuri si credinte! Si… Citeste mai mult

gery76
17 May 2011 20:40



Din opinii divergente de foarte multe ori ies progrese evidente,de aceea polemica dintre voi este o dovada ca fiecare tine la Bayern in felul lui ,dar cel mai important este ca amandoi sunteti FANI BAYERN MUNCHEN si acesta este lucrul cel mai important.
BAYERN UBER ALLES !!!!!!!!!!!

Peter
Peter
17 May 2011 13:29

@fcdm: Cum ai zis si tu, vedem lucrurile in mod diferit. Poate tu crezi ca am ceva cu tine, dar tin sa te informez ca nu am. Nu sunt deloc un om agresiv, si nici violent, sunt numai o fire emotiva si nu sunt deloc diplomat. Asta sunt caracteristici pe care mi le asum, si nu prea cred ca o sa se schimbe vreodata. Daca tu crezi ca nu exista fani de ocazie(=”Erfolgsfan”) si fani adevarati(care sunt cu echipa pana in panzele albe), e dreptul tau, eu vad altcumva lucrurile. Poate esti si tu ca si mine, numai ne exprimam diferit, dar sa nu crezi ca am ceva cu tine. Tot ce pot sa fac eu pentru echipa este sa o pun pe pozitia intai in viata, si las totul balta cand vine vorba de echipa, indiferent de consecinte. Sigur, din punct de vedere economic, nu sunt un fan bun, pentru ca nu cumpar tricouri si alte articole promotionale, dar asta o vad ca pe un lucru “comercial”, ceva care nu are legatura cu sentimentele. Sigur, daca voi avea bani… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
17 May 2011 10:42

@Peter, daca nu ma insel, esti mai tanar ca mine. Cum spuneam in postarile anterioare, am 39 de ani si sunt Bayern fan din 1982, cand nu stiu daca tu te nascusei si, cu toate astea, imi tii mie discursuri despre ce inseamna sa fi un “fan adevarat”. Din cate inteleg numai tu esti “fan adevarat” iar noi, ceilalti, nu suntem “adevarati” (prin excludere, suntem “falsi”, nu?). Intr-o postare anterioara eu intrebam in ce limba/dialect este sloganul MIA SAN MIA (care a aparut de curand) iar tu, ca un “fan adevarat” ce te pretinzi, ai inceput sa ma ataci si-mi spuneai ca un “fan adevarat” (probabil este o obsesie a ta) ar fi trebuit sa stie si celelalte sloganuri ale lui Bayern. Din cate am citit dialectul bavarez este cel care se vorbeste in Austria (si datorita acestui fapt sunt transferati multi pusti austrieci la tineret) si nu am auzit pana acum de cuvantul “mia” care sa insemne “noi” sau “san” sa insemne “suntem”. Iar dialectul bavarez seamana mult cu limba germana, ceea ce nu e vorba aici. La inceput… Citeste mai mult

gery76
16 May 2011 22:48

@fcdm3 Si acum sa mai descretim fruntile trebuie sa spun ca Barca este acum indiferent de scorul finalei cea mai valoroasa echipa a momentului,insa foarte multi ani s-au uitat cu jind la performantele lui Bayern Munchen ,iar Barca desi a cumparat zeci de ani tot ce era mai scump ca si Real de altfel,Bayern cu jucatori din propria-i academie castiga Cupa dupa Cupa a Campionilor,iar osatura lui Bayern,Beckenbauer,Maier,Breitner,Schwerzenbeck,Hoennes si Gerd Muller castigau titlul mondial si european pentru cea mai puternica natiune a Europei GERMANIA. La un moment dat ne-ai sugerat amandoura sa mai terminam putin cu melancolia ,dar eu zic ca noi suporterii lui Bayern si ai Germaniei avem un mare privilegiu si anume acela ca ne putem hrani din propria-ne istorie si din propriul palmares ,pe cand foarte multi altii incearca abia acum sa-si fabrice o istorie. Cei mai tineri ca noi si sunt cativa aici foarte pertinenti nu au de ce sa fie impotriva daca mai aducem aminte performantele exceptionale din trecut chiar daca nu au avut sansa pe care am avut-o noi de a prinde marile performante… Citeste mai mult

Peter
Peter
16 May 2011 21:24

fcdm: Trebuie sa iti spun ca Bayern este o echipa legendara si datorita trecutului de pe teren si din cauza a tot ceea ce a reprezentat de-a lungul timpului. Cei care nu doresc sa afle despre trecut si nu-i intereseaza si ceea ce inconjoara echipa, filosofia echipei si spiritul caracteristic bavarezilor, nu pot fi considerati fani adevarati, maximum echipa lor preferata din strainatate este Bayern. Pentru mine Bayern reprezinta nonplusultra, cum spun nemtii si ma intereseaza tot ceea ce inseamna Bayern si trecutul ei. E adevarat, Barcelona joaca frumos de multe ori, dar poate fi invinsa, si sunt convins ca Bayern va avea o echipa care va domina Europa doar daca va juca in stilu-i caracteristic, iar echipa va fi alcatuita in majoritate de germani. De fiecare data cand echipa a fost o forta in Europa avea 7-8 titulari germani, si strainii aveau mai mult caracteristici germane: disciplina tactica, spirit de sacrificiu si au luptat pana in ultima secunda. Nu sunt individios pe Barcelona, ci o admir, pentru ca sunt fideli filosofiei proprii. Sper ca si Bayern va fi intotdeauna… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
16 May 2011 20:29

gery76: am gresit din graba, recunosc. Stiu ca tu nu ma certi 🙂
Sunt in asentimentul tau in aproape tot ce scrii despre Bayern. Insa, poate nu e bine sa fim asa nostalgici cum lasi tu impresia cateodata. Citeam in postarile mai vechi cand pomeneai de Nachtweich, de Aumann, de Koegl sau alti jucatori din anii ’80. Sunt unii fani actuali ai lui Bayern care nici nu au auzit de ei, d-apoi sa-i fi vazut. Ei sunt insa prea tineri si nu-i intereseaza decat prezentul. Asa ca poate e mai bine sa vorbim despre prezent si viitor, mai putin despre trecut. Nu mi-o lua in nume de rau dar cand vad cat de bine joaca Barcelona imi vine sa mor ca bavarezii nostri nu pot juca la fel. Poate o data cu noile transferuri sa se nasca o noua super-echipa, asa cum zicea si tu mai sus.

gery76
16 May 2011 15:30


Gerd Muller are 68 de goluri nu 65 cum lasi tu de inteles[ cel mai probabil te-ai grabit] la nationala in 62 de meciuri ,unicat in istoria unei nationale importante,adica mai mult de un gol pentru fiecare meci jucat,un record ce nu va putea fi egalat niciodata dupa parerea mea si ca fim corecti pana la capat [ desi l-am simpatizat mereu pe Klose] pe vremea marelui Gerd nu erau nici Feroe,nici Azerbaidjdan,nici republicile baltice singurele cu care -ti mai rotunjai usor golaverajul erau Luxemburg,Islanda si cateodata Albania desi nemtii au pierdut Euro’68 din cauza Albaniei.

fcdm3
fcdm3
16 May 2011 13:31

1. Van der Wiel a facut un meci f. bun ieri cand Ajax a invins-o pe Twente Enschede cu 3-1 acasa si a devenit campioana Olandei. Am remarcat la el ca centreaza excelent, doua din centrarile lui insemnand doua goluri pentru Ajax: unul marcat de de Jong (Ajax) si unul inscris de un fundas al lui Twente in propria poarta la vinclu! Speram sa ajunga cat mai repede la noi! 2.Petersen a marcat un nou gol pt. Cottbus, ajungand la cota 25 de goluri inscrise si a fost incununat ca golgheter in Zweite Bundesliga. Romanul Jula a inscris si el un gol la ultimul meci pentru Cottbus iar din vara se va transfera la Duisburg. Cum remarca cineva, in momentul de fata la Bayern activeaza numai golgheteri: – Gomez (Bundesliga) – Th. Muller (ultimul C.M.) – Klose (este jucatorul activ cu cele mai multe goluri la nationala – 61, cu 4 mai putine decat Gerd Muller, golgheterul nationalei all-time) – Petersen (noul jucator al lui Bayern, golgheter in 2.Bundesliga) Gomez a ratat titlul de golgheter in C.L., avand 8 goluri,… Citeste mai mult

ionut
ionut
16 May 2011 11:58

Nu cred ca el a fost jucatorul decisiv asa cum se scrie in articol. E adevarat ca a inscris multe goluri, dar avem novoie de el sa mai inscrie si in meciurile importante, sa se concentreze mult mai bine si sa nu mai rateze cu usurinta in meciurile decisive, unde fiecare ratare se plateste cu eliminarea(ma refer la UCL). Nu am fost niciodata si probabil nici nu voi fi fanul lui, dar este pe drumul cel bun.

fcdm3
fcdm3
16 May 2011 9:08

Cum spuneam, Gomez este al 6-lea bavarez care castiga titlul de golgheter. Nu am specificat de cate ori au castigat acest titlu ceilalti bavarezi:
– Gerd Muller (7 ori!)
– K.H.Rummenigge (3 ori)
– Roland Wohlfarth (2 ori)
– Giovane Elber (o data)
– Luca Toni ( o data).
Sa dea Domnu’ ca Gomez sa inscrie tot asa si in sezonul viitor. Oricum, a avut un final excelent (cu 9 goluri in ultimele 5 meciuri!), nu a mai ratat atat si s-a implicat mai mult in joc. Probabil si relatiile de joc s-au imbunatatit si deja “se simte” cu Robben, Muller, Ribery etc.

lordi211
lordi211
15 May 2011 17:52

@golgheter:
de acord,total de acord cu tine!

Peter
Peter
15 May 2011 16:47

Poate spune cine ce o vrea, cifrele nu mint, un atacant mediocru n-ar marca atatea goluri intr-un sezon, ca sa nu mai spunem ca are 101 goluri in Bundesliga in 182 meciuri, ceea ce inseamna ca a marcat intr-un mod constant. Cum si el a recunoscut, este un atacant care finalizeaza, si a evidentiat munca celorlalti jucatori, care l-au servit cu mingi bune.Chiar nu inteleg ce au multi cu el, daca el este ceea ce se asteapta de la el, adica un atacant de careu, care se mai si retrage in aparare si se demarca fantastic. Din cauza pozitionarii sale exceptionale si demarcarilor pe care le face poate sa inscrie asa numitele goluri simple. Adevarat, mai si rateaza, dar care atacant nu o face. Si sa nu uitam, de fiecare data cand portarii adversi au gresit, el i-a pedepsit.(Meciurile cu Inter, cu Stuttgart din campionat in tur, cu St. Pauli acum) la care se poate adauga si golul cu CFR din Munchen, el contrand degajarea lui Cadu. Ca pare inestetic, e cu totul alta, mie personal nu-mi pasa, pana marcheaza… Citeste mai mult

gery76
15 May 2011 15:17

Am terminat pe pozitia a treia datorita returului fantastic al celui mai valoros jucator al lui Bayern in acest moment Arjen Robben care pe langa valoarea individuala unanim recunoscuta a dovedit in acest retur ca poate fi si un excelent om de echipa pasele sale incredibile lasandu-i de multe ori de indeplinit lui Gomez o simpla formalitate. Apoi,deoc de neglijat a fost daruirea si spiritul de luptator ale lui Thomas Muller care ne-a salvat in momente grele cand jocul celorlalti scartaia din toate incheieturile si nu in ultimul rand constanta si echilibrul aduse de Philipp Lahm bravul capitan al lui Bayern Munchen.Da, Gomez merita si el toate felicitarile pentru golurile sale si in general pentru daruire mai ales ca spre meritul lui a incercat sa faca si faza de aparare desi asta ne-a costat vreo doua goluri din prea mult zel mascand portarul nostru mai ales la Frankfurt.Deziluziile pentru mine sunt Ribery[talent urias de la care insa Bayern merita mult mai multa ambitie]si Schweini dar la Bastian ma asteptam sa intervina si o eclipsa de forma la un moment dat… Citeste mai mult

golgheter
golgheter
15 May 2011 10:14

“s-a clasat pe poziţia a treia a clasamentului în mare parte datorită reuşitelor lui Mario Gomez”, fratilor pe ce lume traim??? Haideti sa ramanem cu picioarele pe pamant si sa nu aducem cuvinte mari unui jucator mediocru, pentru ca toti stim cum a marcat 90% din goluri.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x