Clubul german de fotbal Bayern Munchen negociază cu Manchester City transferul fundaşului internaţional german Jerome Boateng, a anunţat noul antrenor al echipei bavareze, Jupp Heynckes, pentru cotidianul Bild.

boateng

“Negocierile sunt în curs”, a declarat Heynckes.

Conform cotidianului Bild, Boateng (22 ani) îşi doreşte să joace pentru Bayern şi a ajuns la un acord cu oficialii bavarezi pentru a semna un contract pe patru ani.

Clubul englez solicită 12,5 milioane euro, sumă pe care a cheltuit-o vara trecută pentru a-l aduce de la Hamburg pe jucător, adesea accidentat în acest sezon. Însă Bayern Munchen nu este dispusă să ofere mai mult de 8 milioane de euro.

sursa: bundesliga.ro

0 0 vote
Article Rating
8 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
fcdm3
fcdm3
20 May 2011 21:02

Din cate stiu, sefii lui Bayern au incercat subtil sa-i propuna lui Hummels sa vina acasa (el avand o clauza de intoarcere la Bayern pentru vreo 8 mil. euro in 2012, daca imi amintesc exact) dar el a zis ca se simte f. bine la Dortmund si nu vrea sa plece iar sefii lui Dortmund au spus ca vor face tot posibilul sa nu plece. Cum spuneam… “keine chance!”

Peter
Peter
20 May 2011 12:27

@fcdm: Sper ca totusi sa te inseli, si Hummels sa se intoarca acasa, caci cu greu poti sa-i rezisti lui Bayern, mai ales daca ai fost crescut acolo. Totul ar fi ca Bayernul sa-l vrea, si , cred ca ar fi transferul anului in Bundesliga ca Mats Hummels sa intoarca la Bayern. Dar din pacate, kicker il da transferat pe Boateng, ceea ce exclude un transfer al lui Hummels la Bayern. In alta ordine de idei, cred ca anul viitor Bayern va avea cel mai bun centru din lume, perechea Schweinsteiger-Kroos are potentialul de a deveni unul asemanator cu cuplul Xavi-Iniesta, cei mai buni mijlocasi din lume dupa parerea mea. Stim cu totii cum a jucat Kroos sub comanda lui Heynckes, si stim cu totii ca Schweinsteiger este unul dintre cei mai valorosi mijlocasi centrali din lume. Si mai sper ca Bayern ii va gasi alta functie lui Nerlinger, care pare mai mult un fel de “mascarici”, tot Uli face legea la Bayern si il vor aduce pe Oliver Kahn, care poate sta la Bayern ca si manager sau orice… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
20 May 2011 7:12

, Hummels (cel mai bun jucator din Bundesliga, conform KICKER) si Subotic nu au nici o sansa sa ajunga la Bayern. Nu stiu care e situatia lui Vidic la M.U. Despre Contento (cred ca va mai putea creste in valoare) pot sa spun ca si mie imi place iar sefii lui Bayern ar putea sa mai aiba rabdare cu el, asa cum au avut cu atatia altii.

Peter
Peter
19 May 2011 14:15

@fcdm: E atitudinea tipica pentru sefii lui Bayern, care renunta usor la jucatorii din propria academie, si aduc in locul lor tot tineri care au facut un sezon sau jumatate de sezon bun pe sume mari si dupa aceea ii vand si pe acestia. Exemple sunt destule, cum ar fi Tobias Rau, Alexander Baumjohann sau Jan Schlaudraff dintre tineri, Hashemian sau Karimi dintre cei mai in varsta. Eu nu ma astept la niste lucruri formidabile, totusi sper ca se va aduce careva dintre Hummels, Subotic ori Vidic(despre care Olic a declarat acum ceva timp ca se poate convinge sa vina). Decat sa-l ia pe Boateng sau Rafinha, mai bine sa-i dea credit lui Contento, care are stofa de fundas stanga, numai ca are nevoie de un sezon fara accidentari.

fcdm3
fcdm3
19 May 2011 8:20

, si eu consider ca atat Boateng cat si Rafinha (f. indisciplinat, intr-adevar) nu sunt niste solutii viabile pentru Bayern. Cu Sagna e altceva, e super-fotbalist. Totusi, nu inteleg de ce sefii lui Bayern nu se orienteaza mai repede spre unu-doi fundasi consacrati si lasa loc presei de tot felul de speculatii. Iar unele campionate din Europa s-au terminat. Ce se asteapta?

Peter
Peter
18 May 2011 20:30

@fcdm: Sper ca transferul lui Rafinha sa fie o inventie a presei, el este unul dintre cei mai indisciplinati jucatori din istoria Bundesligii, care nu a revenit niciodata la timp dupa vacante, parca a si ratat primele meciuri de cateva ori. Este un fundas dreapta bun, dar l-as prefera pe Sagna, daca tot se va aduce pe cineva. Nu-l privesc nici pe Boateng cu ochi buni, nu cred ca este o solutie pentru Bayern. Ar fi bine sa aduca fundasi de la Dortmund, pe Hummels, care conform notelor de la Kicker este omul sezonului in Bundesliga, si cred ca si Schmelzer ar fi o afacere foarte buna. Ce parere ai?

fcdm3
fcdm3
18 May 2011 19:33

Sport Bild spune ca daca nu se reuseste transferul lui Bacary Sagna (Arsenal) se incearca aducerea lui Rafinha (Genoa, ex-Schalke04) care costa circa 10 mil. euro.

Serban
Serban
17 May 2011 12:59

Ar fi util echipei, zic eu. Poate juca toate posturile in aparare.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x