Bayern Munchen a anunţat pe site-ul oficial demiterea antrenorului Louis Van Gaal cu efect imediat, după remiza de ieri, 1-1 cu FC Nurnberg, rezultat care compromite şansele bavarezilor de a ocupa un loc calificant pentru Liga Campionilor, a anunţat Kicker.

van gaal

“După remiza cu FC Nurnberg şi trecerea noastră de pe locul 3 pe locul 4, am luat decizia de a pune capăt contractului lui Louis van Gaal, deoarece obiectivul minin al sezonului nostru, calificarea pentru Liga Campionilor, este în pericol”, se arată în comunicatul dat publicităţii de Bayern Munchen.

Echipa va fi antrenată până la finalul sezonului de secundul lui Van Gaal, Andries Jonker, alături de antrenorul echipei de tineret, Hermann Gerland.

0 0 vote
Article Rating
10 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
lordi211
lordi211
12 April 2011 16:31

Chiar imi pare rau ce Gaal a trebuit sa plece asa,dar in ultima vreme(adica de mut timp incoace)a facut multe greseli.
ITI MULTUMIM GAAL.RESPECT

bavarezu13
bavarezu13
11 April 2011 17:43

@Christiy: parerea ta:P

Claudia
Claudia
11 April 2011 14:50

Finally…desi o decizie venita mult prea tarziu. Inca sper ca nu e totul pierdut si vom prinde, totusi, locul 3 care sa ne permita accesul in CL sezonul viitor.

fcdm3
fcdm3
11 April 2011 10:31

Intr-o postura ingrata este pus viitorul antrenor al bavarezilor, Heynckes care, daca o va invinge pe Bayern cu actuala sa echipa, aproape ca ii va pune sentinta viitoarei sale echipe: NU VA MAI JUCA IN CH. LEAGUE, tocmai la anul cand finala va avea loc pe Allianz Arena! Iar nemtii nu stiu sa se dea la o parte, ca in Romania. Incredibil, in ce situatie e pus Heynckes!!!

fcdm3
fcdm3
11 April 2011 9:26

Este cea mai buna veste pe 2011 despre Bayern! Van Gaal a reusit sa nauceasca pe toata lumea cu deciziile sale, nimeni nu mai intelegea nimic, nici fanii, nici conducatorii! A facut greseli peste greseli: sistemul de joc a fost deseori schimbat, pe jucatori i-a mutat de pe un post pe alatul pana cand nici ei nu au mai inteles nimic, a insistat cu anumiti jucatori (chiar daca ei jucau prost si f. prost), acelasi stil de joc cu posesie dar batranesc si fara explozie sa surprinda adversarul, nu a vrut sa cumpere jucatori noi (asa a sustinut Hoeness), a fost un antrenor prea autoritar cu jucatorii etc etc. Anul asta a fost un sezon horror pentru Bayern si in cea mai mare masura i se datoreaza lui Van Gaal! Beckenbauer a declarat ca aceasta masura a venit cam tarziu…Oare Joncker va reusi sa duca echipa pe locul 3, un loc de C.L.? Greu sa spus.

Christiy
Christiy
10 April 2011 20:58


vorbesti prostii…:-j

Florin
Florin
10 April 2011 20:49

Asta este poate cea mai mare greseala pe care o puteau face cei de la carma lui Bayern. Sper din tot sufletul sa ma insel dar nu cred ca mai facem ceva sezonul acesta, este o sansa uriasa sa pierdem Liga la anul in acest moment iar demiterea imediata a lui Van Gaal nu poate aduce nimic bun. Acum aveam nevoie de un antrenor cu nervi tari care sa fie capabil sa reziste presiunii acestei situatii. Nu stiu daca un secund va fi in stare de asa ceva. In ca o data, sper sa ma insel.

bavarezu13
bavarezu13
10 April 2011 13:57

bun..akum poate avem noroc sa se imbolnaveasca heynckes si sa se retraga(stiu ca e cam cinic ce spun)…sa aducem si noi un antrenor cat de cat..pe asta il cauta moartea acasa si el vine antrenor la bayern:-j

gery76
10 April 2011 13:55

Indiscutabil van Gaal este principalul vinovat pentru sezonul acesta dezastruos,dar trebuie sa spunem ca o mare parte din vina apartine lui Hoennes si Rummenigge ,care au avut de a alege dintre lasarea lui van Gaal pana in 2012 ceea ce era o varianta onorabila avand in vedere sezonul anterior foarte bun 2010 sau demiterea lui imediata dupa ratarea finalei cupei si sferturilor Ligii.Hoennes a ales cea mai proasta varianta si anume aceea a lasarii olandezului doar pana la sfarsitul sezonului si anuntarea noului antrenor din sezonul viitor ceea ce a dus automat la pierderea oricarei autoritati a olandezului asupra jucatoreilor din lot si astfel haosul total din echipa.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x