E clar: Bayern e in criza. Trebuie cautat adanc in statistici ca sa gasim doua infrangeri la rand ale bavarezilor pe teren propriu.  S-a intamplat acum. Tocmai in fata celor doua mari rivale, Dortmund si Schalke.

bayern

Dortmund ne-a amintit, daca mai era cazul, ca in Bundesliga mai luptam doar pentru locul 2. Schalke, profitand de un joc pe care multi nu il mai inteleg al  “inca detinatoarei titlului de campioana a Germaniei”, ne-a eliminat din Cupa si, probabil, a pus mana pe trofeu (pentru ca joaca finala cu Duisburg).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daca Bayern a impresionat in Champions League, in meciul cu Inter, meciurile cu Dortmund si Schalke au fost dezastruoase. Aceeasi jucatori parca prea obositi pentru a lupta pe 3 fronturi, ocazii putine, rezultat negativ. Schweinsteiger, pentru al doilea meci la rand, a fost trompeta. Gomez inca n-a invatat sa preia, Muller n-a putut singur, iar Breno si Tymoschuck au fost batuti la cap de marele Raul (in niciun caz inaltul Raul). Cand Robben n-a stralucit, Bayern a pierdut. Ribery nu mai e ce-a fost, iar mijlocul lui Bayern nu mai domina Germania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A mai ramas doar Champions League. Inter nu va castiga pe Allianz. Dar cine va urma dupa italieni?

http://www.youtube.com/watch?v=lJzhLPyEEJI

0 0 vote
Article Rating
15 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DevilMayCry
Admin
6 March 2011 10:23

@bavarezu13: Robben si Ribery nu joaca nimic in ultimul, si asta nu ca nu au cu cine juca 🙂

bavarezu13
bavarezu13
6 March 2011 9:48

@lordi211: pai robbery nu au cu cine juca…vrei sa-i dea mingea lui gomez sa se mai si impiedice sa rada lumea de noi k avem jucatori impiedicati?sa-i dea mingea lui muller k s-o preia la 15metri?sau lui schweini sau pranjic,care nu au niciodata nicio solutie ofensiva si dau pase doar de 5metri?macar astia 2 sunt buni chiar daca ofensiv am putea baga 2scaune pe teren in locul lor

lordi211
lordi211
3 March 2011 17:42

de acord,nici nu am stiut ca demichelis s-a transferat,pacat dar poate e mai bine pt el asa.
“robbery”este un cuplu mult prea cunoscut si mult prea pazit cum ai zis si tu,sa nu mai zicem ca nu sunt altruisti,e adevarat cateodata ingeniozitatea celor doi poate face diferenta dar se pare ca nu mai au chef de jucat…

Peter
Peter
3 March 2011 14:23

:Demichelis nu mai este de mult, s-a transferat in iarna la Malaga. Si eu sunt de parere ca trebuie rotata echipa, dar nu eu decid. Si se vede ca nu exista jucatori de care sa depinda Bayern, cum ziceau multi. Jucatorii astia considerati de exceptie pot fi scosi din joc printr-un joc de echipa. Ribery si Robben au fost anihilati si cu Dortmund, si cu Schalke. Eu demult zic ca prefer echipa cu jucatori tip Altintop, deoarece sunt mult mai altruisti si nici nu sunt paziti asa de tare.

lordi211
lordi211
3 March 2011 14:19

@Peter:
iute sunt si eu suparat de greseliile pe care le tot face lvg,un meci relativ usor e pierdut chiar cu “mariile vedete” ale lui bayern.Lvg trebua sa-l foloseasca si pe altintop si pe klose ca sa se mai adihneasca si ceilalti,acum nu mai sunt accidentati ca sa zica ca nu are cu cine schimba,foarte suparat,chiar nu m-am asteptat sa pierdem cu o ochipa mediocra.
Cat despre portar EU AM INCREDERE IN KRAFT,nu e el vinovat pr goluri si fundasii care si ei nu sunt la locul lor,sunt obositi mai sunt si bvb si demicheilis,a uitat ghal de ei?mai este si ottl care eu cred ca este un jucator cu potential,din nou klose,ollt,altintop,dvb,demichelis mai sunt si alti oameni decat cei titulari care dupa parerea mea(si a multor de aici) unii nu ar avea ce cauta pe teren.
dezamagit ghal nu siu ce vrea sa faca dar nu se descurca deloc bine acum,doua meciuri importane pierdute,ma cam indoiesc de ce vom face cu inter.:(

Peter
Peter
3 March 2011 14:07

@Claudia: Echipa este obosita, de aceea nu joaca bine. A spus si Felix Magath, care a recunoscut ca Bayern este in continuare cea mai buna echipa din Germania. Ceea ce ii imput lui van Gaal este lipsa rotatiei. In ceea ce-l priveste pe Neuer, este cel mai bun portar din lume la momentul de fata, dupa parerea mea. Dar, si Kraft poate deveni unul foarte bun. Nici Neuer si nici Buffon nu au devenit portari de clasa mondiala intr-o secunda. Prefer jucatorii crescuti de Bayern, decat un ultras al lui Schalke, cum este Neuer. N-am nimic cu el, imi place enorm cum apara si se comporta pe teren, dar fanii lui Bayern au ceva cu el din doua motive: este ultras al lui Schalke si se pare ca a scandat impotriva lui Bayern, si in al doilea rand ca sa-si arate increderea in Kraft, bavarez crescut de Bayern. Pentru ca si asta conteaza la Bayern, sa fii bavarez, adica copilul Bavariei. Si stim cu totii ce mandri sunt bavarezii de ei insisi. Si eu doresc o echipa formata numai din… Citeste mai mult

Claudia
Claudia
3 March 2011 13:50

Van Gaal a facut din nou aceleasi greseli. Si echipa a pierdut. Nu-mi vine sa cred ca am ratat doua obiective importante in 5 zile.
Mi se pare doar mie sau in prima repriza jucatorii au dat impresia ca nu joaca cu tragere de inima ? Ma asteptam sa-i vad extrem de motivati, mai ales ca veneau dupa o infrangere pe Allianz si jucau tot in fata propriilor fani. Sau, poate, nu-l mai vor nici ei pe Van Gaal ?
Cat despre Neuer, e nedrept mesajul pe care i l-au adresat fanii dar a dovedit ca este imbatabil. Eu il vreau si maine la Bayern.

Peter
Peter
3 March 2011 12:06

Am uitat sa mentionez ceea ce a zis Felix Magath dupa meci. A spus ca nici o echipa din lume n-ar fi reusit sa joace bine intr-un interval asa de scurt meciuri asa de importante cum a jucat Bayern. Si ca a speculat ca Bayern va fi obosita si cu mintea la Inter, cum s-a si intamplat. Dar ca Bayern este cea mai buna echipa din Germania.
Asta de la un om care a plecat pe usa din dos din Munchen, chiar daca nu merita. Dupa doua sezoane f bune, la al treilea, mai nereusit a fost demis. Nu mi-a placut nici atunci demiterea lui, cum nu mi-a placut nici demiterea lui Klinsmann inainte de terminarea sezonului. Fara continuitate nu faci nimic, dar majoritatea oamenilor actioneaza la cald, ceea ce nu prea conduce la lucruri bune.

Peter
Peter
3 March 2011 11:52

Doar atat ii imput si eu lui van Gaal, ca nu roteaza echipa. Dar acesta este stilul lui, el va plati pentru asta, daca se considera ca este vina lui.Si Ottl este un jucator exact si inimos, nu stiu ce are lumea cu el. Ca nu are calitati exceptionale e un lucru, dar ca mijlocas defensiv nici nu are nevoie. Si se vede ceea ce am zis eu mai demult, Bayern de multe ori joaca mai bine fara Robbery, deoarece ceilalti sunt jucatori de echipa si nici nu sunt paziti de 2-3 jucatori.Atitudinea fanilor fata de Neuer se datoreaza zvonului cum ca ar fi scandat odata impotriva lui Bayern si pt a arata ca suporterii au incredere in Kraft. Si eu am, dar nu trebuie sa-l provoci pe Neuer, care apara mult mai bine atunci cand este provocat.De altfel, el este un nou Kahn, care se simte bine daca este urat de ceilalti. Adica are un caracter de mare campion. Totusi, daca Kraft confirma, il prefer pe el in poarta lui Bayern.

DarkMac
DarkMac
3 March 2011 11:18

@Robben:
Pe restul echipei. Tocmai din acest motiv are o echipa titulari si rezerve. Nu doar pentru accidentari ci si pentru ROTATIE. Nu stiu cine a spus mai sus de rotatie dar a spus foarte bine. LVG a uitat ca mai are si alti jucatori. Nici nu stiu de cand nu l-am mai vazut pe Altintop in teren.

Andra
Andra
3 March 2011 11:03

Am fost dezamagita de banerele afisate de fanii bavarezi. Au fost nedrepti cu Manuel Neuer. Koan Neuer? Foarte bine, el le-a dat cel mai bun raspuns aseara. A facut cu meci de exceptie si a demonstrat inca o data ca este portarul de care Bayern are nevoie. Se pare ca anul acesta este unul groaznic. Mai ramane CL, dar si acolo lucrurile nu sunt tocmai roz…nu fiti asa de siguri ca Inter va pierde pe Allianz…

Robben
Robben
3 March 2011 10:28

si pe cn vroiai ma sa trimita pe dalde ottl?

FanBayern
3 March 2011 7:16

Dupa parerea mea vina este numai asupra lui van Gal…De ce nu face si el o rotatie normala? sa mai joace Klose Altintop Van Buyten…Echipa parea foarte obososita si cred ca aseara trebuia sa trimita altii 11 pentru a kistiga acest jok!

gery76
3 March 2011 2:39

Foarte buna analiza autorului articolului,cu o mica mentiune aceea ca Ribery nu mai este acelasi de peste un an si jumatate fiind departe de ce se astepta de la el in toata aceasta perioada.
Infrangerea este cu atat mai dureroasa cu cat a fost in fata unei echipe mediocre bazata doar pe experienta enorma a lui Raul[de care nu se loveste mingea ca de stalp cm se intampla cu un anume varf G de la echipa noastra],multa vointa si un portar Manuel Neuer cu o prestatie si o prestanta care nu poate starni decat admiratie!!!

Emilian
Emilian
3 March 2011 1:52

2001 a pierdut bayern ultima data doua meciuri acasa la rand!
muller nu trebuia scos, gomez nu are ce cauta in atac, tymoschuckh in centrul apararii e prea mic (propriu si figurat) ca sa faca fata!
van gaal trebuie sa recunoasca greseala de la inceputul meciului! gustavo (pe pozitia de mijlocas), tymoschuckh + gomez adaugand muller(scos in min 75) au fost greseli fatale!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x