Vesti bune pentru Bayern. Arjen Robben incepe sa scape de problemele musculare. “Uite, Robben alearga!“, a fost reactia de bucurie a lui Thomas Muller cand l-a vazut pe starul olandez complet echipat ca pentru un antrenament normal. Deocamdata, Robben nu face decat alergari usoare. “A dat cateva ture de teren si totul merge perfect”, a spus preparatorul fizic Thomas Wilhelmi.

Presedintele de onoare de la Bayern, Franz Beckenbauer, recunoaste ca lipsa lui Robben si a lui Ribery a contat mult in jocul echipei. “Nu pot sa spun ca nu am avut o echipa buna chiar si fara cei doi, dar nu am avut o echipa excelenta. Echipa nu e stabila, nu avem o armonie intre jucatori“, a spus Kaiser-ul Beckenbauer.

Robben nu are nicio sansa sa prinda vreun meci oficial in 2010. Preparatorii fizici spera sa-l recupereze total pana in iarna, cand ar urma sa mearga cu echipa in turneul de pregatire de la Doha. Acolo, la caldurica, Robben trebuie sa-si revina si sa ajute echipa sa castige un titlu la care multi nu mai spera. “Am pierdut prea multe puncte si nu ne mai permitem sa pierdem altele. Totusi, echipa joaca bine si vom ajunge din nou in top“, promite capitanul Philipp Lahm.

0 0 vote
Article Rating
11 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
catalin
catalin
12 November 2010 15:23

deabea astept sa revina robben sa creasca valoarea lu bayern in joc

gery76
11 November 2010 4:28

@rappeter13
Sunt de acord ca e mare nevoie de Badstuber si Contento ,sunt de acord ca Robben este de multe ori egoist ,dar nu avem voie sa omitem senzationalele goluri marcate de Robben la Florenta si Manchester,goluri care ne-au reinvatat sa speram si sa constientizam valoarea marelui si adevaratului BAYERN.

mscholl
mscholl
10 November 2010 18:52

sunt sigur ca o sa se simte pe jocul echipei revenirea lui robben si ribery,insanatosire grabnica!

Claudia
Claudia
10 November 2010 16:56

@DevilMayCry:

Eu am crezut ca va reveni. Oricum, apararea este punctul slab, nu atacul.
Eu as fi scapat de mult de Van Buyten si de Demichelis. Eu am incredere in baieti si sunt sigura ca vor lua cele trei puncte vitale de la Nurnberg.

rappeter13
rappeter13
9 November 2010 20:51

Eu cred ca Bayern are nevoie mai mare de Badstuber si Contento pentru a stabiliza defensiva, decat de Robben si Ribery. Amandoi, Franck si Arjen, sunt jucatori de exceptie, cu executii fabuloase si viteza impresionanta, dar Robben dauneaza mult jocului de echipa. El incearca sa finalizeze mai mereu, nu prea paseaza. Multi au fost innebuniti dupa golul cu Schalke, dar daca nu era egoist, Bayern castiga in 90 de minute, nu avea nevoie de prelungiri. Eu cred ca Robben ar trebui sa joace mai mult pentru echipa, si daca din fazele create pe flanc ar pasa sau centra mai mult, Bayern ar inscrie mult mai multe goluri. Cu toate astea, sper ca va reveni in forta, dar sunt de parere ca odata cu rezolvarea problemelor din aparare, prin revenirea lui Badstuber, Contento si van Bommel, Bayern nu va avea probleme in Bundesliga si in Champions League va avea iarasi un cuvant de spus.

DevilMayCry
Admin
9 November 2010 18:36

@Claudia: Nu va juca Robben. El abia a revenit la antrenamente, dar va putea sa joace abia in 2011 🙂

Claudia
Claudia
9 November 2010 17:42

Ma bucura vestea revenirii lui Robben la echipa pentru ca echipa are nevoie de el ca de aer. Personal, mi se pare un jucator destul de individualist dar cata vreme inscrie decisiv, nu-i pot cere mai mult. Sa speram ca va fi in forma buna la meciul de duminica.

Florin
Florin
9 November 2010 8:04

ca si anul trecut, avem nevoie de Robben ca de aer, sa nu uitam ca el practic a adus acel suflu la Bayern care ne-a readus in top-urile europene si in finala Ligii Campionilor,tot jocul lui Bayern s-a rupt dupa accidentarea lui Robben, ceea ce ar trebui sa fie un semnal de alarma pentru Van Gaal daca Bayern nu poate avea constanta in joc decat legat de acest jucator sau de Ribery

gery76