18 May 2024

FC Bayern 6-2 FSV Mainz

Scor de tenis pentru bavarezi, care veneau după 3-0 cu Barcelona.

După acel 3-0 cu Barcelona, din UEFA Champions League, FC Bayern München își continuă forma perfectă și în Bundesliga. Au spulberat-o pe Mainz cu 6-2 în etapa a 12-a.

Bavarezii au 6 victorii la rând în toate competițiile. Gnabry a deshis scorul după nici 5 minute de joc, după o combinație rapidă, iar Musiala a făcut 2-0 în minutul 28, după o nouă “țesătură” de pase perfecte.

Bayern a avut apoi și un penalty, ratat în primă fază de Mane, care a împins însă mingea în poartă, din a doua încercare. FSV Mainz a ratat și ea un penalty.

Scorul pauzei, 3-1, a fost stabilit e Widmer, care a redus diferența, în urma unei centrări din corner.

Bavarezii sunt lideri provizoriu având în vedere că Union Berlin are de jucat mâine cu Borussia Mönchengladbach.

Oaspeții nu și-au revenit nici în repriza a doua și au luat gol după gol. Tot 4 goluri s-au marcat și în actul secund, iar Goretzka l-a reușit pe primul, din centrarea lui Mane.

În minutul 79, Tel, în vâsrtă de doar 17 ani, a marcat și el după o acțiune personală și a demonstrat încă o dată superioritatea valorică a bavarezilor.

Pe final, portarul lui Bayern a gafat și a pasat la adversar, iar Ingvartsen a marcat al doilea gol al lui Mainz.

Scorul final, 6-2, l-a stabilit unul dintre cei mai în formă oameni ai trupei lui Nagelsmann, Choupo-Moting după o combinație cu Coman.

sursa: digisport.ro