18 May 2024

TSG Hoffenheim 0-2 FC Bayern

Pe lângă victoria la scor cu SC Freiburg în campionat sau victoria din cupă împotriva lui Augsburg, vine un nou succes pentru FC Bayern München. În deplasare la Hoffenheim, Campioana Record a Germaniei nu ratează șansa de a se apropia de Union Berlin și câștigă cu 2-0. Cu toate acestea, Bayern crește presiunea asupra liderilor. Bayern se află la doar un punct în spatele celor de la Union care urmează să joace duminică cu VfL Bochum.

Meciul se termină 0-2. Bayern o învinge pe Hoffenheim! Repriza secundă nu schimbă rezultatul stabilit în prima repriză, deoarece ambele echipe ajung rar în suprafața de pedeapsă. Asta însemnând că reușitele lui Jamal Musiala si Eric Maxim Choupo-Moting din prima parte a jocului au fost îndeajuns pentru înșfăcarea celor 3 puncte. Campioana Germaniei nu prea a avut probleme în ceea ce privește puținele șanse de gol ale gazdelor, care rareori au avut șansa să se aproprie de poarta lui Bayern.