26 September 2022

FC Bayern 1-1 Villarreal CF

Calificare memorabilă pentru spanioli în semifinalele UEFA Champions League.

Villarreal a avut un singur șut pe poartă la München însă în ciuda acestui fapt, ajunge în semifinalele Ligii Campionilor doar pentru a doua oară în istoria clubului. Precedenta performanță a fost reușită în sezonul 2005-2006, când echipa spaniolă a fost eliminată de Arsenal Londra în penultimul act al competiției (0-0, 0-1).

Villarreal s-a calificat în semifinalele UEFA Champions League, după egalul din deplasare cu Bayern München, scor 1-1. În manșa tur, echipa spaniolă s-a impus cu 1-0.

A fost o partidă dominată de Bayern. Raportul ocaziilor de gol a fost 24-4, iar cel al șuturilor pe poartă a fost 4-1 pentru gazde.

În prima repriză, Jamal Musiala a avut cea mai mare ocazie de gol, dar lovitura sa de cap a fost reținută de către portarul Geronimo Rulli.

Bavarezii au revenit mai motivați după pauză, iar Robert Lewandowski a deschis scorul în minutul 52, cu un șut de la marginea careului. Mingea a lovit rădăcina barei, înainte de a intra în poartă.

Thomas Müller putea să dubleze avantajul gazdelor, în minutul 71, dar a trimis mingea pe lângă poartă, cu capul, din plonjon.

Villarreal n-a avut șut pe poartă până în minutul 88, dar execuția lui Samuel Chukwueze a fost decisivă. Introdus pe teren în repriza a doua, atacantul nigerian a înscris după un contraatac-blitz, din pasa lui Gerard Moreno.

În semifinalele Ligii Campionilor, Villarreal va juca împotriva învingătoarei din “dubla” Liverpool – Benfica Lisabona (3-1 în tur).

Pentru al doilea sezon la rând, Bayern se oprește în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. În 2021, PSG a eliminat echipa germană.

Bayern Munchen a câștigat Liga Campionilor de șase ori, ultima dată în 2020 chiar contra lui PSG.

sursa: digisport.ro