5 December 2021

FC Augsburg 2-1 FC Bayern

Ce surpriză! Lewandowski a înscris și are mai multe goluri decât toată echipa gazdelor în acest sezon însă cu toate acestea Bayern s-a făcut de râs cu modesta Augsburg, în etapa a 12-a din Bundesliga. FC Bayern a suferit al doilea eșec al sezonului în Bundesliga.

Gazdele au deschis scorul în minutul 23, prin Mads Pedersen, iar în minutul 35 aveau deja 2-0, după reușita lui Hahn, din pasa lui Iago.

După o deviere cu călcâiul a lui Muller, super golgheterul Robert Lewandowski a redus din diferență după 3 minute și a ajuns la 14 reușite în acest sezon, cu 3 peste toate golurile celor de la Augsburg.

Cei de la Bayern au fost mai periculoși, iar diferența de valoare s-a văzut, însă nu au putut să mai înscrie, chiar dacă Alphonso Davies a tras razant cu bara, iar portarul Gikiewicz a avut un reflex superb la șutul lui Lewandowski.

sursa: digisport.ro