FC Augsburg 2-1 FC Bayern

Ce surpriză! Lewandowski a înscris și are mai multe goluri decât toată echipa gazdelor în acest sezon însă cu toate acestea Bayern s-a făcut de râs cu modesta Augsburg, în etapa a 12-a din Bundesliga. FC Bayern a suferit al doilea eșec al sezonului în Bundesliga.

Gazdele au deschis scorul în minutul 23, prin Mads Pedersen, iar în minutul 35 aveau deja 2-0, după reușita lui Hahn, din pasa lui Iago.

După o deviere cu călcâiul a lui Muller, super golgheterul Robert Lewandowski a redus din diferență după 3 minute și a ajuns la 14 reușite în acest sezon, cu 3 peste toate golurile celor de la Augsburg.

Cei de la Bayern au fost mai periculoși, iar diferența de valoare s-a văzut, însă nu au putut să mai înscrie, chiar dacă Alphonso Davies a tras razant cu bara, iar portarul Gikiewicz a avut un reflex superb la șutul lui Lewandowski.

sursa: digisport.ro

5 thoughts on “FC Augsburg 2-1 FC Bayern”

1. Bayern nu prea a avut chef de fotbal, aseară. Și-a luat de sus adversarul. Și eu, prin minutul 80 am început să am emoții. În rest, am crezut mereu că întoarcem. Totuși, nu am jucat nimic dar nici ei nu meritau victoria, au avut două ocazii și le-au fructificat. Golul doi, o centrare, îl depășește pe Hernandez, dar Richards ăsta ce face? Trebuia să-l inghesuie un pic pe Hahn acolo, altfel e când știi că ai un adversar in spate. Mă rog, noi am mai luat recent un gol, cu Furth, tot asa, centrare si da cu capul dintre doi fundasi. La Bayern în defensivă, de obicei se doarme. Asta o știm de ani de zile.

2. A fost un meci greu de privit, nu s-a legat mai nimic in jocul nostru. Atat de slab a jucat Pavard incat in repriza a 2-a Naggelsmann l-a mutat pe Upamecano fundas dreapta. Cam astea sunt compromisurile care se fac la favorita din Champions League. Situatia fundasului dreapta trebuie rectificata in iarna, altfel ne meritam soarta.

Schimbarile n-au fost deloc inspirate. Tanguy Nianzou a fost a 4-a si ultima schimbare, adica cea mai disperata, cea care trebuia sa ne aduca macar un punct. Cred ca s-au adunat vreo 10 meciuri in care l-am privit pe francez iar singurul moment memorabil reusit de el a fost cartonasul rosu.
    A ales sa-l umileasca pe Sabitzer cu o schimbare in minutul 50 in conditiile in care austriacul era dispus sa alerge si 120 de minute aseara.
    Musiala a strans si el vreo 10 meciuri de la ultima reusita. Ar fi cazul sa poarte cineva din staff o discutie cu el.
    Iar Tolisso, care chiar putea sa schimbe ceva cu suturile sale, a ramas rezerva neutilizata.

1. A, iar Coman a demonstrat inca o data ca nu merita salariul la care viseaza. Cand ai nevoie de el, nu e acolo.

S-au adunat prea multi jucatori pe banca care pur si simplu nu sunt de Bayern: Roca, Sarr, Cuisance, Nianzou. Astia sunt jucatori de imprumutat.

2. De la Sabitzer pleacă golul doi. Nu prea s-a integrat la Bayern. Până în momentul de față, e sub tot ce avem la mijlocul terenului. Tolisso e o soluție indiscutabil mai bună decât el.