17 October 2021

FC Bayern 1-2 Eintracht Frankfurt

Bavarezii au pierdut primul meci acasă, în Bundesliga, după 674 de zile!

FC Bayern München a fost învinsă de Eintracht Frankfurt, scor 1-2, în etapa cu numărul 7 din Bundesliga.

Este primul eșec suferit de campioana Germaniei în Bundesliga după 163 de zile, de la înfrângerea suferită pe 24 aprilie, la Mainz, scor 2-1. Mai mult decât atât, este primul eșec suferit de Bayern pe teren propriu, în campionat, după 674 de zile! Bayer Leverkusen era ultima echipă care reușise să câștige la München, în Bundesliga, pe 30 noiembrie 2019, scor 2-1.

Eintracht Frankfurt și-a trecut în palmares prima victorie contra lui Bayern, în campionat, după 21 de ani! Până la acest meci, Eintracht avea zero victorii în actualul campionat, iar Nagelsmann a suferit prima înfrângere de când a preluat-o pe Bayern München.

Goretzka a deschis scorul în minutul 29, dar Hinteregger a egalat în minutul 32, după o lovitură de colț. Kostic a dat lovitura pentru oaspeți în minutul 83, cu un șut superb din marginea careului.

sursa: digisport.ro