17 October 2021

FC Bayern Romania

Fan Club FC Bayern Munchen

Avancronica FC Barcelona – FC Bayern

Maine, începând cu ora 22:00, echipa noastră de suflet va auzi din nou imnul UEFA Champions League, debutând în această nouă campanie în ipostaza de oaspeți, împotriva Barcelonei. Cele două echipe se întâlnesc pentru a doisprezecea oară în acestă competiție, iar în majoritatea confruntărilor bavarezii au ieșit învingători (șapte victorii pentru Bayern, două rezultate de egalitate și două victorii pentru Barcelona). Cu siguranță ultimul meci jucat împotriva Barçei va rămâne memorabil în istoria clubului, după un zdrobitor 8-2, care ne-a asigurat calificarea în semifinalele UCL, și câștigarea trofeului mai târziu.

Bayern este neînvinsă în 18 meciuri în deplasare din UCL (14 victorii și 4 egaluri), stabilind un record în această competiție. Ultima înfrângere suferită de bavarezi datează din septembrie 2017, când au pierdut cu 3-0 pe Parc des Princes, împotriva lui PSG.

O altă performanță remarcabilă înregistrată de bavarezi, este cea a victoriilor în meciurile de deschidere din Champions League. Bayern a câștigat toate cele 17 deschideri (începând din sezonul 2003/2004), deținând bineînțeles recodul la această categorie. În aceste meciuri, echipa noastră a înscris 42 de goluri și a încasat doar două. Însă, la acest capitol stau foarte bine și adversarii noștri de mâine: aceștia nu au pierdut niciunul din cele 22 de meciuri de deschidere (17 victorii și 5 egaluri).

Barcelona este adversarul preferat al lui Thomas Müller. Acesta a înscris 6 goluri în 5 partide, mai mult decât împotriva oricărui alt adversar și mai mult decât orice alt jucător împotriva catalanilor din istoria competiției. Müller este, de asemenea, la doar două goluri distanță de a deveni al optulea jucător cu 50 de goluri în Liga Campionilor.

Începând cu sezonul 2018/2019, Robert Lewandowski a înscris 28 de goluri în Champions League – cu 8 mai multe decât orice alt jucător din competiție. Polonezul nu a apărut pe lista marcatorilor în doar 3 din cele 17 meciuri din faza grupelor UCL, reușind să inscrie de 23 de ori în aceste 17 meciuri.

Julian Nagelsmann va scrie istorie, deoarece alături de Felix Magath și Thomas Tuchel, acesta va fi al treilea antrenor german ce va coordona 3 echipe diferite în UCL.

 

Istoricul meciurilor cu Barcelona:

Sezonul 1995/1996, semifinale Cupa Uefa: Bayern 4-3 Barcelona (tur: Bayern 2-2 Barcelona, retur Barcelona 1-2 Bayern)

Sezonul 1998/1999, faza grupelor: Tur: Bayern 1-0 Barcelona Retur: Barcelona 1-2 Bayern

Sezonul 2008/2009, sferturi de finală: Bayern 1-5 Barcelona (tur Barcelona 4-0 Bayern, retur Bayern 1-1 Barcelona)

Sezonul 2012/2013, semifinale: Bayern 7-0 Barcelona (tur Bayern 4-0 Barcelona, retur Barcelona 0-3 Bayern)

Sezonul 2014/2015, semifinale: Bayern 3-5 Barcelona (tur Barcelona 3-0 Bayern, retur Bayern 3-2 Barcelona)

Sezonul 2019/2020, sferturi de finală: Bayern 8-2 Barcelona (un singur meci)

Cu siguranță va fi un meci complicat pentru Bayern, deoarece Barcelona dispune de mai multe zile de odihnă și de antrenament, în timp ce Julian Nagelsmann este nevoit să se descurce cu un lot obosit, care este și afectat de câteva accidentări. Pe lângă Coman și Tolisso, Gnabry s-a accidentat în meciul cu Leipzig și va lipsi din lotul pentru meciul de mâine. Barcelona are un lot și mai fragmentat, lipsind nume importante precum: Aguero, Dembele, Dest, Fati si Roberto.

Echipa probabilă: Neuer – Pavard, Upamecano, Lucas, Davies – Kimmich, Goretzka – Sane, Muller, Musiala – Lewandowski.

 

MIA SAN MIA!

Distribuie pe:
6 Comments
Inline Feedbacks
Vezi toate comentariile
6
0
Posteaza un comentariux
()
x