16 October 2021

RB Leipzig – FC Bayern 1-4

Bavarezii au făcut spectacol în Bundesliga. Bayern München s-a impus cu scorul de 4-1 în deplasare, în fața celor de la RB Leipzig, în etapa cu numărul patru din Bundesliga.

Bayern München a deschis scorul devreme, în minutul 12, după ce Kampl a comis un henț în interiorul careului, iar arbitrul a dictat lovitură de la unsprezece metri. Robert Lewandowski a fost cel care și-a pus primul numele pe lista marcatorilor.Gazdele au irosit șanse importante în prima repriză. În minutul 37, Laimer putea restabili egalitatea atunci când a trimis foarte bine cu capul, dar intervenția lui Neuer a păstrat scorul neschimbat. În minutul 45, Dani Olmo a avut la rândul lui o ocazie imensă. Acesta a primit o pasă foarte bună în fața porții, a șutat, dar mingea a trecut puțin peste poartă.

Bavarezii au început în forță ce-a de-a doua parte a jocului. În minutul 47, Davies a centrat foarte bine, iar Musiala a finalizat cu un șut în stânga portarului.

Câteva minute mai târziu, Bayern Munchen a înscris din nou. Musiala a trimis spre poartă, iar Leroy Sane a marcat cu ușurință, trimițând cu latul în poarta goală.

Leipzig a redus din diferență în minutul 58, prin Laimer, cu un șut superb expediat cu mult din afara careului.

În prelungirile partidei, Choupo-Moting și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor după ce a profitat de pasa trimisă de Kimmich.

sursa: digisport.ro