27 November 2021

FC Bayern – Hertha BSC 5-0

Bayern – Hertha Berlin 5-0. Robert Lewandowski a reușit un hattrick, iar jocul bavarezilor sub comanda lui Nagelsmann prinde contur.

Bayern a reușit să câștige fără nicio emoție meciul din cadrul etapei a treia în Bundesliga,

Thomas Muller reușind să deschidă scorul după doar șase minute, în urma unei execuții cu latul, din unghi.

În minutul 35, Lewandowski a trimis o lovitură de cap în bara transversală, apoi a urmărit mingea și a băgat-o în poartă, stabilind un record personal de treisprezece meciuri consecutive cu gol marcat.

Tânărul Musiala și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în minutul 49, cu o execuție în plasa laterală. Lewandowski a reușit dubla în minutul 70, pentru ca 14 minute mai târziu să izbutească hattrick-ul, stabilind scorul final.

Astfel, campioana Germaniei urcă pe locul al doilea în Bundesliga, cu 7 puncte după primele trei etape. De partea cealaltă, cei de la Hertha Berlin continuă începutul dezastruos de campionat și rămân pe ultimul loc, fiind singura echipă cu niciun punct.

sursa: digisport.ro