18 April 2021

FC Bayern – Borussia Dortmund 4-2

Bayern Munchen s-a impus cu 4-2 în partida cu Borussia Dortmund, într-un nou episod palpitant din Der Klassiker.

A fost un adevărat thriller derby-ul etapei cu numărul 24 din Bundesliga – Erling Haaland i-a aruncat mănușa lui Robert Lewandowski cu o ”dublă” în primele 10 minute.

Bavarezii și-au revenit după startul blitz al adversarilor, iar Lewandowski a acceptat provocarea norvegianului dând două goluri până la pauză, ultimul din penalty.

Haaland a ieșit accidentat după o oră de joc și Dortmund nu a mai contat în atac. Iar pe final, Bayern a răsturnat situația prin Leon Goretzka și același Robert Lewandowski.

Polonezul a marcat 31 de goluri în 23 de apariții și atacă din nou recordul lui Gerd Muller de 40 de goluri într-un sezon.

Bayern revine astfel pe primul loc în Bundesliga, cu 2 puncte peste RB Leipzig.

sursa: digisport.ro