1. Bayern este prima echipa care inscrie 8 goluri intr-un meci din faza eliminatorie a UCL, de cand aceasta e in noul format;

2. Dupa golul de 4-1 din minutul 31, Bayern a devenit echipa care a inscris cel mai rapid 4 goluri intr-un meci de UCL;

3. Barcelona nu a primit mai mult de 5 goluri intr-un meci de UCL, asta pana la meciul de vineri seara;

4. Bayern a inscris mai multe goluri, decat Barcelona suturi spre poarta bavarezilor;

5. Bayern si-a depasit numarul de goluri intr-o editie de UCL. Pana acum au 39, precedentul record fiind in editia 2014-15 cand au inscris de 33 de ori;

6. Robert Lewandowski si-a marit avantajul in topul golgheterilor din aceasta editie a UCL, ajungand la 14 goluri. Polonezul a adunat 50 de goluri in UCL in 60 de partide pentru Bayern;

7. In sezonul 2019-20, Bayern a reusit sa inscrie 155 de goluri in doar 50 de partide, depasind orice echipa din primele 5 ligi europene;

8. Bayern a ajuns la 28 de meciuri in care este neinvinsa, 27 de victorii si un egal, din care 19 victorii sunt consecutive, ceea ce reprezinta un record in Germania. In aceasta perioada a inscris de 94 de ori;

9. Muller a devenit jucatorul german cu cele mai multe prezente in UCL, record reusit intr-un meci in care a si fost declarat omul meciului;

10. Muller are 6 goluri impotriva Barcelonei in doar 5 meciuri, aceasta fiind echipa impotriva careia a inscris de cele mai multe ori in UCL. De altfel, Barcelona nu a mai primit atatea goluri in UCL de la un singur jucator;

11. Muller este pe locul 3 ca numar de goluri in fazele eliminatorii ale UCL, el avand 23 dupa ultima dubla;

12. Pentru prima oara din sezonul 1995-96, nicio echipa din Spania sau Anglia nu a ajuns în semifinalele Champions League.

5 2 votes
6 Comments
Ribery7
18 August 2020 0:18

Iata si un sir de meciuri istorice si cu scor mare facute de Bayern (sau de jucatorii sai la nationale) de cand sunt eu fanul acestui club. In 2009, in ultima etapa a fazei grupelor, Bayern mergea in deplasare pe noul stadion al lui Juventus intr-un meci de totul sau nimic. Bordeaux era deja calificata mai departe, astfel ca cei 2 giganti se bateau pe locul 2. Juventus se califica si in cazul unui egal, pe cand Bayern avea doar optiunea unei victorii. Torinezii au inceput meciul ideal, deschizand scorul prin Trezeguet. Cateva minute mai tarziu insa, portarul Has-Jorg Butt transforma un penalti optinut in minutul 30 de Ivica Olic! Tot Olic i-a dus in avantaj pe bavarezi imediat dupa pauza. Imi aduc aminte, aveam 13 ani, cum comentatorul roman era mirat de faptul ca tot Bayern ataca, desi Juventus era acum cea care avea nevoie de goluri. Imi amintesc si ca brazilianul Diego, unul dintre jucatorii mei favoriti, a fost scos dupa o prestatie slaba si nu era deloc suparat de situatia in care se afla echipa sa, contrast… Citeste mai mult

17 August 2020 23:49

Si pentru ca stiu ca va place mini-seria mea, revin in forta si cu vol. 4!

4 meciuri cu adevarat mari a facut Bayern in acest sezon:
7-2 cu Tottenham
4-0 cu Dortmund
3-0 cu Chelsea
8-2 cu Barcelona.

Kingsley Coman a jucat 293 de minute in aceste meciuri, fiind titluar in primele 3 iar contra Barcelonei a intrat pe teren la scorul de 5-2. Asadar s-au dat 17 goluri cu el pe teren, un total posibil de 34 contributii cu/la gol.
Kingsley Coman a contribuit cu… zero! Zero goluri, zero assisturi.

Ba mai mult! In meciul cu Tottenham el a cauzat un penalti stupid din care am luat golul 2, iar in meciul cu Barcelona a ratat cu poarta goala. In comparatie, Coutinho a intrat 7 minute mai tarziu, tot la scorul de 5-2 si a contribuit cu 2 goluri si un assist. Asadar nu a fost trimis de antrenor pe teren intr-o misiune imposibila.

Incredibil!

Ribery7
17 August 2020 23:41

Interesant!

Muller a marcat 6 goluri in 5 meciuri contra Barcelonei, pe cand Messi a marcat 4 goluri in 6 meciuri impotriva lui Bayern.

In afara de trofeu, baietii nostri mai urmaresc 4 recorduri in acest moment.

Cel mai mare numar de goluri inscrise de un jucator intr-un singur sezon de UCL: Lewandowski are 14 si trebuie sa mai inscrie de 4 ori ca sa doboare recordul.

Cel mai mare numar de goluri inscrise de o echipa intr-un sezon de UCL: Bayern are 39 in 9 partide, tintele ar fi Real Madrid si Liverpool cu 41 de goluri in 13 partide, iar Barcelona detine recordul absolut, stabilit in 16 partide.

Cel mai lung sir de victorii consecutive in toate competitiile. Din cate stiu Bayern are 19 victorii consecutive iar recordul de 22 de victorii ii apartine lui Real Madrid, dar nu sunt 100% sigur.

Si recordul pe care deja il detinem din 2013, cel mai lung sir de victorii consecutive in Champions league. In prezent avem 9 si ne mai trebuie 2 victorii pentru a-l dobori.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
18 August 2020 1:49

Da, Realul a realizat 22 de victorii consecutive în toate competițiile, în sezonul 2014-15. Însă recordul mondial este deținut de brazilienii de la Coritiba, cu 24 de victorii consecutive. Coritiba a reușit 24 de victorii la rând, între 3 februarie și 5 mai 2011.