Astazi ne asteapta primul meci din “Misiunea Lisabona” si anume sfertul de finala din UCL impotriva Barcelonei, jucat intr-o singura mansa. 

Dupa dubla reusita pe plan intern, echipa tinteste a 2-a tripla din istorie, sub conducerea lui Hansi Flick.

Hansi a reusit niste rezultate extraordinare de la preluarea echipei, 30 de victorii in 33 de partide disputate si un golaveraj de 104-24. Flick are o rata de victorii de 88% in campionat, cea mai buna din istoria Bundesligii, iar in toate competitiile are o medie de 2.76 puncte castigate/ meci, depasind chiar si media lui Jupp din sezonul triplei, o medie de 2.65.

Din punct de vedere al defensivei, Barcelona a terminat campionatul intern avand a 5-a cea mai buna defensiva si reusind sa nu ia gol in doar 35% din meciurile disputate in toate competitiile, in vreme ce Bayern a avut cea mai buna defensiva din campionat si a reusit sa pastreze poarta intacta in 40% din meciurile acestui sezon.

Din punct de vedere ofensiv, trio-ul lui Bayern – Lewandowski, Müller si Gnabry – a fost implicat direct in acest sezon in marcarea a 130 de goluri, in vreme ce trio-ul Barcelonei – Messi, Suarez si Griezmann – are un total mai mic, de 109 goluri in care au fost implicati direct. O si mai mare diferenta apare in randul mijlocasilor unde e nevoie de 9 jucatori de la Barcelona care sa egaleze cifra de 62 de goluri influentate direct de Kimmich, Goretzka, Coutinho si Perisic.

Cei doi jucatori care ies in evidenta prin cifrele reusite in acest sezon sunt desigur, Lewandowski si Messi:

  • Lewy are 44 de meciuri- 53 de goluri si 8 assist-uri, implicat in marcarea unui gol la fiecare 63 de minute;
  • Messi are 43 de meciuri- 31 de goluri si 25 de assist-uri, implicat in marcarea unui gol la fiecare 66 de minute.

In acest sezon de UCL, Bayern a reusit 8 victorii din 8 partide disputate si a marcat 31 de goluri, reusind un nou record pentru cele mai multe goluri marcate in primele 8 partide si devenind prima echipa din istorie care reuseste sa castige primele 8 meciuri in actualul format (din sezonul 2003/04), iar Lewa este si golgeterul competitiei cu 13 goluri.

In ultimele 20 de partide disputate, Bayern a reusit 19 victorii si un egal, reusind sa marcheze 63 de goluri. In acelasi timp bilantul Barcelonei este de 13 victorii, 4 egaluri si 3 infrangeri si un total de 40 de goluri marcate. In 2020, Bayern nu a pierdut nici un meci din cele 23 de partide disputate, iar in ultimele 27 de jocuri disputate, echipa are 26 de victorii si un singur egal, un 0-0 cu Leipzig.

Din punct de vedere al rezultatelor directe, Bayern sta mai bine: in 10 intalniri am reusit sa castigam 6 partide, 2 s-au terminat la egalitate si de 2 ori am pierdut. Din cele 10 meciuri disputate, 2 au fost in cadrul grupelor, iar restul de 8 au fost duble in fazele eliminatorii, cele 2 echipe alternandu-si accederea mai departe in competitie pana acum, Bayern fiind prima care a reusit sa mearga mai departe, asadar deseara ar fi din nou randul nostru sa avansam in semifinale.

Un detaliu interesant este ca, de fiecare data cand cele 2 echipe s-au intalnit in fazele eliminatorii pana acum, echipa care a mers mai departe a reusit sa castige si trofeul. Cele 2 echipe se vor afla deseara fiecare pentru a 18-a oara in faza sferturilor de finala a UCL, un record al competitiei.

In concluzie, ne asteapta un meci dificil, impotriva uneia dintre cele mai bune echipe din lume, dar forma echipei noastre ne da sperante ca la finalul partidei ne vom bucura si vom putea continua drumul spre realizarea triplei in acest sezon.

Meciul este transmis in direct de catre Digisport 1, TelekomSport 1 si Look Sport incepand cu ora 22:00.

4.5 2 votes
Article Rating
24 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
16 August 2020 8:31

Interesant e că sunt trei antrenori din aceeași țară în semifinale, lucru nemaiîntâlnit în actualul format al competiției. 😀

Ribery7
16 August 2020 0:23

Foarte mult talent expus pe la vitrine in sferturi.

L-am mentionat deja pe Upamecano, si spuneam ca este cel mai bun fundas central din lume. M-am uitat la meciul ala cu o incredere defensiva pe care nu am mai simtit-o vreodata. Efectiv eram convins ca Upamecano nu va pune un pas gresit. Trebuie sa spun ca senzatia aia de siguranta creaza dependenta, si vreau s-o retraiesc si la meciurile lui Bayern. Cu alte cuvinte, sa vina Upamecano!

In seara asta l-am regasit pe de Bruyne in Aouar. Stilul de a lovi mingea este foarte similar si are aceeasi viziune pentru pase curajoase. Unde mai pui ca Aouar e mai bun pe defensiva, e mai rapid, si are si dribling mai bun?! Inca un jucator must-buy si e infiorator gandul ca Franta a castigat campionatul mondial en-fanfare fara acesti doi jucatori.

Ribery7
16 August 2020 0:33
Reply to  Ribery7

Dar cata satisfactie aduce eliminarea lui Guardiola din UCL! Si-a tradat stilul de joc, iar elevii sai l-au tradat la randul lor. Mai intai Walker care sta si se uita la Cornet cum alearga spre minge, apoi Laporte care isi da cu stangul in dreptul, iar cireasa de pe tort a pus-o Sterling cu ratarea deceniului. Si suntem abia in 2020! In momentul asta Leipzig ar fi cel mai dificil adversar in calea noastra, apoi Lyon, iar cu PSG ar fi cel mai usor de abordat meci. Lyon a jucat excelent, au jucat mai ofensiv decat Leipzig sau Atalanta. Au foarte multa calitate individuala in lot iar antrenorul lor stie meserie. Dar fac o analiza rapida si spun ca primele 2 goluri au fost ciudate, oportuniste, iar pe langa asta unde mai pui ca mingea abia a intrat in poarta. Pe cornet de 10 ori daca-l pui sa mai suteze de acolo nu mai plaseaza mingea atat de aproape de interiorul barei, iar la golul 2 nu i-a lipsit mult lui Ederson ca sa devieze mingea in corner. Iar golul… Citeste mai mult

Vaida_VDA
Vaida_VDA
16 August 2020 1:59
Reply to  Ribery7

Sincer, eu n-am crezut că Guardiola e atât de pr0st. Când am văzut formula aia de start a lui City, din prima mi-am spus că e sinucidere curată. Cum să începi cu formula aia?? Parcă ar fi fost un antrenor amator! Să joci cu 2 mijlocași de închidere împotriva lui Lyon, și cu un fundaș central care n-a mai jucat deloc la acest nivel (Garcia), și cu Cancelo ca fundaș stânga când îl ai pe bancă pe Mendy, mi se pare total aiurea și greșit, o prostie grosolană. Uneori îți este greu să-l înțelegi pe Guardiola, pare un nebun care trăiește în lumea lui. Când te uiți la formula aia, zici că nici n-a vrut să câștige meciul. Iar și jucătorii jucau de parcă erau cu gândul la vacanță, și nu la calificare. Pe de altă parte, nu cred că, cu PSG ar fi cel mai ușor de abordat meci. Au jucători foarte rapizi în atac și buni la dribling, precum Neymar, Mbappe, Di Maria, care oricând pot să treacă cu ușurință de apărătorii noștri. Păi Suarez l-a făcut cu… Citeste mai mult

Last edited 1 Luna ago by Vaida_VDA
Vaida_VDA
Vaida_VDA
16 August 2020 2:02
Reply to  Ribery7

Sincer, eu n-am crezut că Guardiola e atât de batut in cap. Când am văzut formula aia de start a lui City, din prima mi-am spus că e sinucidere curată. Cum să începi cu formula aia?? Parcă ar fi fost un antrenor amator! Să joci cu 2 mijlocași de închidere împotriva lui Lyon, și cu un fundaș central care n-a mai jucat deloc la acest nivel (Garcia), și cu Cancelo ca fundaș stânga când îl ai pe bancă pe Mendy, mi se pare total aiurea și greșit, o pr0stie grosolană. Uneori îți este greu să-l înțelegi pe Guardiola, pare un nəbun care trăiește în lumea lui. Când te uiți la formula aia, zici că nici n-a vrut să câștige meciul. Iar și jucătorii jucau de parcă erau cu gândul la vacanță, și nu la calificare. Pe de altă parte, nu cred că, cu PSG ar fi cel mai ușor de abordat meci. Au jucători foarte rapizi în atac și buni la dribling, precum Neymar, Mbappe, Di Maria, care oricând pot să treacă cu ușurință de apărătorii noștri. Păi Suarez l-a… Citeste mai mult

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
15 August 2020 22:58

Pe Lyon i-am eliminat acum zece ani tot în semifinale. Aveau o echipa mult mai bună decât au acum,iar noi eram mult mai slabi decât acum, nici se pot compara echipele. În mod normal suntem în finală. Doamne ferește să se întâmple ceva, pentru că s-ar ruina tot sezonul ăsta superb.

fcdm3
Moderator
15 August 2020 16:06

FA-BU-LOS! GRAN-DI-OS! MI-NU-NAT!
ĂSTA E BAYERNUL MEU!
SUNT CEL MAI FERICIT OM DIN LUME!

Last edited 1 Luna ago by fcdm3
Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
15 August 2020 14:53

Cât a costat primul 11 al lui Bayern de aseară.
Neuer 30 m – Kimmich 8,5 m, Boateng 13,5 m, Alaba 150 de mii de euro, Davies 10 m – Thiago 20 m, Goretzka gratis – Gnabry 8 m, Muller crescut de club, Perisic 5 m – Lewandowski gratis.

Să ne uităm la “vedetele” De Jong și Griezmann? Vreo 200 de milioane au dat pe ei, nu? Ați văzut ceva special la băiatul ăsta, De Jong? Eu am spus de când a jucat Ajax semifinala că vor țepui multe cluburi cu jucătorii lor. Mă bucur că Bayern a stat deoparte. Și cu Dest ăla, sper să găsim altceva. Eu n-as lua nici gratis de la Ajax.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
16 August 2020 1:35
Reply to  Andrei_Fcbm

Cred că, pt ca De Jong să joace bine, Barca are nevoie de Erik ten Hag sau Koeman, nu de petarda asta de Setien. Cei 2 olandezi au lucrat cu De Jong, iar jucătorul a jucat bine. Ca un jucător să joace bine, este nevoie să existe chimie între el și antrenor, și de asemenea trebuie să există compatibilitate între jucător și sistemul folosit de antrenor.
Ca drept dovadă, uită-te la cum a jucat Muller cu Kovac, și cum joacă acum cu Flick. Sau cum juca Griezmann cu Simeone și cum joacă acum la Barca. Sau cum juca Coutinho cu Klopp și cum juca la Barca. Și lista poate continua…

Last edited 1 Luna ago by Vaida_VDA
Ribery7
15 August 2020 11:04

Ce seara magica!
Am spus-o si dupa meciul cu Tottenham, pentru seri ca aceasta sunt fanul lui Bayern, nu pentru trofee. Bucata de metal sa o ia acasa cine da mai mult, eu nu-mi doresc decat ca echipa mea sa zdrobeasca gigantii fotbalului. Titlurile care vin in consecinta sunt un bonus.

Cat de mult ma bucur ca a trecut Barca de Napoli asa cum mi-am dorit, altfel nu am fi avut acest moment etern sculptat in amintirile noastre!

Fara cuvinte. Mia san mia!

palcenina
palcenina
15 August 2020 17:03
Reply to  fcb1900

Frumos spus. Dar ma declar trofeist! Vreau cupa! 😂

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
15 August 2020 7:55

Mie mi se pare mult mai puternică echipa de acum, față de cea din 2013 și combinațiile care au urmat după. Indiferent dacă luăm trofeul sau nu. E o competiție inedită, un singur meci. Dacă jucam doua, nu aveam nicio emoție. Nu scoate nimeni în dublă manșă pe Bayern.

Toader Ionut-Tudor
Toader Ionut-Tudor
15 August 2020 23:05
Reply to  Andrei_Fcbm

Nicidecum. Am aratat intr-adevar fabulos in a doua parte a acestui sezon, echipa e buna, dar in 2013…pana in finala striveam Arsenal, Juve si Barca (o Barca de 100x mai buna decat asta de ieri) si aveam ca benzi Ribery si Robben, poate cel mai bun do de wingeri din istoria fotbalului. Nu mai zic de Schweini, Lahm, Muller si Boateng tineri, Martinez bun. si el, doar Dante era mai slabut in echipa aia fabuloasa si care juca dupa cum dicta Jupp, un monstru sacru al fotbalului!

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
16 August 2020 8:17

Am strivit acum pe Chelsea, nicidecum atunci pe Arsenal care ne-a bătut cu 2-0 acasă, plus că au ratat o ocazie mare pe final. Am fost pe aproape să fim eliminați atunci. Echipa de acum are 9 victorii la rând în Liga Campionilor, a strivit cu adevărat pe Tottenham, Chelsea, Barcelona. Avem golgheterul competiției pe Lewandowski, atât la goluri, cât și la assisturi. 🙂 Avem cele mai multe goluri marcate până acum în competiție. M-am bucurat în 2013, logic, îi vedeam ca pe cel mai bun Bayern, dar acum îi văd mult mai bine. Dar fiecare cu părerea lui! 😀 Eu urmăresc de prin 2010 cam tot ce apare pe la Bayern, mă refer zilnic, și în presă. Rummenigge a tunat și a fulgerat după acea înfrângere de acasă cu Arsenal. Jupp nu avea postul asigurat. După echipa și-a revenit și a trecut de Juventus și Barcelona. Plus că Jupp a mai avut vreo jumătate de mandat, în care nu a gestionat chiar perfect lucrurile, ba chiar a intrat în conflict cu Lewandowski. Nu zic că Heynckes nu a fost… Citeste mai mult

Vaida_VDA
Vaida_VDA
15 August 2020 2:29

Bravo!!!
Am zis la un articol precedent că vreau să picăm cu Barca și să-i măcelarim, ca în 2013, și asta s-a și întâmplat până la urmă… A fost masacru! 😀😀😀
Ne-am revanșat pt eliminarea din 2015.
Iar puștiul ăsta minune, Davies, este fenomenal! 👍👍
Într-un fel îmi pare rău că Perisic nu va mai fi transferat, pt că, își face treaba bine, mai bine decât Coman zic eu… Titulari pe benzi vor fi Sane și Gnabry, iar Perisic și Coman puteau fi rezervele lor. Croatul ar fi putut fi o rezervă bună pt sezonul viitor.
Am crezut încă dinainte de meci că, Hansi va începe cu Perisic și nu cu Coman, așa cum prezentau ăștia de la Digi echipa probabilă.
Atât Hansi cât și toată echipa merită felicitări. Mia San Mia!!!

Last edited 1 Luna ago by Vaida_VDA
palcenina
palcenina
15 August 2020 17:01
Reply to  Vaida_VDA

Da, ai zis! Mi-i parut cam prea optimist! 😂

palcenina
palcenina
15 August 2020 2:08

Extraordinar! Toti! Iubesc fotbalul, care este jucat de fotbalisti. Dar in seara asta imi exprim admiratia, recunostinta si tot ce vreti fata de Flick si il declar genial! Messi al antrenorilor! (Nu cel de azi…)

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
14 August 2020 22:52

Mâine pe la televizor vor fi numai fani Bayern, toți știind și anticipând tot. Iar când băteam pe Werder cu câte 6 goluri, a, Bundesliga e campionat slab. 😁
Barcelona să zică mersi, pentru că Bayern nu a fost la turație maximă, că ar fi luat vreo 12.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
15 August 2020 2:44
Reply to  fcb1900

Cred că vom juca cu City… nu-i văd pe ăștia de la Lyon capabili să o scoate pe City, numai în cazul în care englezi vor juca în inferioritate numerică multe minute.
Aștept meciul cu City, cred că va fi un meci frumos.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
15 August 2020 7:47
Reply to  Vaida_VDA

Cu City va fi foarte greu. Au jucători rapizi de la mijloc in sus. Dar sunt modești în apărare.

Toader Ionut-Tudor
Toader Ionut-Tudor
15 August 2020 23:07
Reply to  Andrei_Fcbm

Noroc ca e Lyon, nu City 😀 😀 😀

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
24
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x