Bayern a făcut eventul în Germania, după ce a învins-o pe Leipzig în finala Cupei. 3-0 a arătat tabela la final, iar bavarezii şi-au trecut în cont al 19-lea trofeu al Cupei şi al 12-lea event din istorie.
Meciul nu a fost lipsit de emoţii pentru elevii lui Niko Kovac. Leipzig a început excelent, iar Poulsen putea face 1-0. Neuer s-a opus incredibil. Deschiderea scorului a venit contrar cursului jocului. Lewandowski a fost marcator. Pe final de repriză se putea face chiar 2-0. Konate şi-a salvat incredibil echipa în faţa lui Kingsley Coman.
Leipzig a început mai bine şi după pauză. Forsberg a avut o şansă uriaşă pentru 1-1, dar Neuer a fost din nou salvator. La cealaltă poartă, Alcantara a ratat ca în curtea şcolii. Bayern a scăpat de emoţii abia pe final. Kingsley Coman s-a jucat cu apărătorii lui Leipzig şi a făcut 2-0. Scorul final, 3-0 pentru Bayern, l-a stabilit acelaşi Lewandowski, care a încheiat astfel sezonul cu 40 de goluri în toate competiţiile.
(sursa: telekomsport.ro)

Echipa aliniată de Kovac: Neuer – Kimmich, Süle, Hummels, Alaba – Javi Martínez, Thiago, Müller – Gnabry, Coman, Lewandowski. Au intrat in repriza a doua: Tolisso, Robben și Ribery.