Werder Bremen – FC Bayern 2-3

Bayern Munchen a câştigat pentru a 13-a oară la rând la Bremen şi s-a calificat în finala Cupei Germaniei, acolo unde o va întâlni pe Leipzig.

Finalul a fost însă cu emoţii pentru bavarezi. În minutul 74, echipa lui Niko Kovac conducea cu scorul de 2-0 după reuşita din prima repriză a lui Lewandowski şi după cea a lui Muller din actul secund. A fost momentul în care gazdele au avut o răbufnire şi au restabilit egalitatea în decurs de un minut. Mai întâi, Osako l-a învins pe Ulreich. A urmat apoi golul marcat de Rashica, iar meciul se îndrepta spre prelungiri. Gebre Selassie l-a faultat însă în careu pe Coman şi oaspeţii au primit penalty. Lewandowski a făcut dubla de la punctul cu var. Polonezul putea realiza hattrickul, dar bara l-a salvat pe Pavlenka. Werder Bremen – Bayern Munchen s-a încheiat 2-3. Finala Cupei Germaniei se va juca pe 25 mai, la Berlin.

sursa: telekomsport.ro

Poti lasa un comentariu, sau urmari comentariile.

Autor

A fost un Derby bavarez extrem de dramatic la Nurnberg. Bayern a fost condusa, Gnabry a egalat, gazdele au primit un penalti comis de Davies, insa au si ratat. In minutul 95 Coman a scapat din jumatatea proprie cu mingea la picior, insa sutul a lasat de dorit, astfel ca Bayern a ratat ocazia de a se distanta la 4 puncte. Din nou o spun, nu inteleg ce cauta acest Coman la Bayern. In 4 ani nu a invatat nimic, nu si-a dezvoltat nici o idee de joc. Primeste mingea, se opreste, accelereaza cat mai repede posibil si spera sa-si depaseasca adversarul direct in acest fel. Este un jucator foarte previzibil si la fel de ineficient. E drept ca el a dat centrarea, insa n-a fost grozava si doar norocul a facut ca fundasul advers stanga, care a atins mingea, sa nu o devieze mai mult. Senzatia este ca Bayern se chinuie sa piarda acest titlu si nu reuseste, nu-l vrea nimeni. In liga interna ne merge, dar in UCL nu vad bine echipa cu acest atrenor. Si-a cam aratat… Citeste mai mult

Andrei_Fcbm
Membru
Andrei_Fcbm

Alphonso Davies e un diamant, ne spunea Salihamidzic. S-a văzut în seara asta ce prețios e. Amuzant e faptul că cel care comenta meciul la Digisport nu observă schimbarea James – Davies din minutul 70, urmând ca la penalty să spună că “noul intrat Davies…”, desi era pe teren de 20 de minute. Mai apoi tot comentatorul spune că nu a observat când a intrat Davies. :))))) De aici îți dai seama ce a jucat băiatul ăsta. Cu experți precum actualul manager și transferuri de genul, pare că vom avea un regres puternic.
Despre ratarea lui Coman, dacă dădea tare cu șiretul îl înțelegeam, dar așa cu latul, să dai în portar… Concluzionând, pare că lupta la titlu continuă. Dar atât Bayern, cât și Bosrussia Dortmund par două echipe care nu vor să ajungă la el.

lesas
Membru
lesas

Astazi la ora 19:00 se va disputa meciul FC Nurnberg – Bayern Munchen. Partida va fi transmisa de Digi Sport 2 si de Telekom Sport 4. La Bayern nu vor juca Neuer, Ribery, Boateng si Früchtl. Robben a facut deplasarea cu echipa dupa multe luni in care a fost accidentat. Bayern are al doilea cel mai bun retur de campionat din istorie cu 34 puncte din 39 posibile. Singurul retur mai bun a fost cel din sezonul 2012-13, cand au fost castigate toate punctele in perioada similara. Astazi va fi al 62-lea meci intre cele doua echipe. Pana acum Bayern a reusit 38 victorii, 12 egaluri si 11 infrangeri, cu 112 goluri marcate si 62 primite. Ultima victorie a rivalilor a fost in sezonul 2006-07 cand s-a terminat cu 3-0 . De atunci au mai fost 4 egaluri si 10 victorii ale Bayern-ului. Bayern nu a mai pierdut: – cu o echipa nou promovata din 2010-11 cand au suferit o infrangere din partea celor de la Kaiserslautern (scor 2-0) – cu o echipa din ultimele trei a clasamentului tot din… Citeste mai mult

Ribery7
Autor

Victoria surprinzatoare a celor de la Schalke in reveierderby i-a inmanat in mare parte titlul lui Bayern. Cu 9 oameni pe teren, Dortmund a reusit in min 84 sa reduca diferenta de la 3-1 la 3-2, insa Schalke a aratat mult profesionalim si a recplicat imediat prin Embolo.

palcenina
Membru
palcenina

Imi doresc sa il revad pe Arjen. Ma bucur ca avem sansa eventului, dar Arjen si Franck vor lasa un gol mare. Amandoi insa au fost cel mai productivi fotbalistic dupa maturizare. Sper sa evolueze Coman si/sau Gnabry, pentru ca nu prea vad transferuri pe bani multi la noi. Sper sa fi facut bine calculele “dinozaurii” nostri. Am incredere ca au regandit bine linia de fund, dar ne trebuie si “condimente” gen Robbery.

palcenina
Membru
palcenina

Un meci ca si sezonul actual. Mai avem 5 meciuri de castigat. Greu…
Mi-as dori sa il mai vad pe Arjen in tricoul nostru. Fotbalist cat un deceniu. Tot ma uit si caut in lotul actual un inlocuitor si inca nu vad. Dar si el a avut cea mai productiva perioada ca jucator matur, sper sa progreseze Coman/Gnabry. Ca nu prea sper la jucatori in plina forma transferati la noi.
Daca noua linie de fund a fost regandita bine, avem sanse sa revenim in CL. Ne trebuie insa si “condimente” gen Robbery, pentru ca fotbalul se joaca pe goluri.