4 December 2021

FC Bayern – FC Heidenheim 5-4

In sferturile de finala ale Cupei Germaniei, FC Bayern a invins-o foarte greu pe FC Heidenheim (locul 6 in liga a 2-a) cu 5-4, dupa un meci nebun!

Bayern a avut o prima repriza jenanta, cu un atac aproape inexistent si o aparare aeriana! Raportul suturilor din prima repriza spune totul: 3-5 (pe poarta 1-3)! Cu o echipa de liga a 2-a, acasa! Scorul dupa prima repriza arata 2-1 pentru Heidenheim! Repriza a doua incepe in forta pentru Bayern care marcheaza 3 goluri in 12 minute dar apararea este penibila si gafeaza permitandu-le oaspetilor sa egaleze la 4! Golul victoriei este marcat de Lewandowski din penalty! Dar iata cele mai importante faze ale meciului:
12’ – Goretzka deschide scorul cu o lovitura de cap, mingea fiind centrata din corner: 1-0;
15’- Thiago trimite catastrofal o minge inapoi facandu-l pe Sule sa faulteze in postura de ultim aparator, desi in apropiere se mai afla un coechipier! Arbitrul ii arata initial cartonas galben dar, dupa consultarea VAR, ii da direct rosu!
24’ – intra Boateng in locul lui Ribery;
26’ – Glatzel (1,93 m) egaleaza cu capul din apropiere, de langa Kimmich (1,76 m), care n-are nicio sansa: 1-1;
39’ – Schnatterer o aduce pe Heidenheim in avantaj pe contraatac: 1-2!
46’ – o data cu inceperea reprizei a doua, Kovac face si ultimele doua schimbari, Lewandowski in locul lui James si Coman in locul lui Rafinha!
53’ – Muller egaleaza dupa un vole din apropiere, mingea fiindu-i centrata de Lewandowski: 2-2;
56’ – Lewandowski marcheaza cu poarta goala din cadere, mingea sutata de Muller: 3-2;
65’ – Gnabry marcheaza din 2 m, mingea venind de la un coechipier in urma unui corner:4-2;
74’ – Glatzel marcheaza de langa Boateng si Kimmich, in urma unui atac rapid: 4-3;
77’ – Hummels face un fault penibil in careu (lovindu-si adversarul cu mana dupa ce acesta trecuse de el!) iar penalty-ul este transformat tot de Glatzel in stil „panenka”, umilindu-l pe Ulreich: 4-4!
84’ – Lewandowski marcheaza golul victoriei din penalty, dupa ce un adversar facuse hent in careu: 5-4!
Robert Glatzel (25 ani, atacant central), care azi a marcat un hattrik, se afla la cel mai bun sezon al sau. Pana la meciul cu Bayern avea 12 goluri din 19 meciuri in 2. Bundesliga. A jucat la 6 echipe din Bavaria (inclusiv 1860 Munchen), dar nu la Bayern!
Astazi, norocul lui Bayern s-a numit Lewandowski, care a schimbat total fata jocului, marcand doua goluri si oferind un assist la al 3-lea. Bayern e dependenta de polonez, care a impulsionat tot atacul, in repriza a doua.
Bayern se califica in semifinalele Cupei Germaniei insa, daca va juca la fel de slab in aparare in meciul de sambata, cu Borussia Dortmund, nu va avea nicio sansa!

Echipa aliniata de Kovac: Ulreich – Kimmich, Sule, Hummels, Rafinha (46. Coman) – Thiago, Goretzka – Ribery (24. Boateng), James (46. Lewandowski), Muller – Gnabry