5 December 2021

SC Freiburg – FC Bayern 1-1

Bayern s-a încurcat pe terenul lui Freiburg și a terminat indecis, 1-1.

Gazdele au deschis scorul după doar trei minute de la începerea partidei prin Holler. Bavarezii puteau să egaleze imediat, însă Goretzka nu a găsit ţinta. A făcut-o în schimb Lewandowski, în minutul 22, cu o superexecuţie.
În repriza secundă, oamenii lui Niko Kovac s-au întrecut în ratări. La ultima fază, Goretzka a nimerit bara, iar Lewandowski a şutat imprecis. În urma acestei, remize, Bayern a cedat poziția întâi din clasamentul Bundesligii Borussiei Dortmund, care a invins acasa pe Wolfsburg cu 2-0, golurile fiind marcate in min. 91 si 94!
(sursa: digisport.ro)

Notele de la TZ: Ulreich 3 – Rafinha 4, Hummels 3, Boateng 3 (73. Sule), Kimmich 4 – Goretzka 2, Thiago 3, James 3 – Coman 4 (73. Ribery), Lewandowski 3, Muller 4 (55. Gnabry 2).