FC Bayern – AEK Atena 2-0

Dubla lui Robert Lewandovski i-a adus lui Bayern a treia victorie în grupa E din UEFA Champions League. După 2-0 cu AEK Atena, bavarezii speră să învingă şi sâmbătă, în derby-ul cu Borussia Dortmund.
La Munchen, Bayern a avut nevoie de 30 de minute şi un penalty pentru a deschide scorul împotriva lui AEK Atena. Bavarezii au primit o lovitură de pedeapsă după ce arbitrul adiţional i-a semnalizat centralului că Lewandowski a fost ţinut de tricou în careu.Tot polonezul a fost cel care a transformat de la 11 metri. La 10 minute după pauză, Goretzka a fost aproape de gol, dar portarul Barkas a parat incredibil.
Cu 20 de minute înainte de final, Lewandowski a majorat avantajul lui Bayern. S-a incheiat 2-0 pentru campioana Germaniei, care este lider în grupa E şi aşteaptă acum derby-ul cu Borussia Dortmund, sâmbătă de la ora 19.30, în direct la Digi Sport 2.
Echipa: Neuer – Kimmich, Hummels, Boateng, Alaba – Javi Martínez, Goretzka – Gnabry, Muller, Ribery – Lewandowski

cartonase galbene: 0-3

Poti lasa un comentariu, sau urmari comentariile.

Autor

Meci superb. Am condus de 2 ori, si era sa egalam pe final cu un gol anulat corect pt offside. Per total insa, Dortmund ne-a dominat, avand 4! ocazii enorme pe langa goluri. Dortmund a meritat pe deplin victoria si ca sa fiu siner, ma bucur ca am pierdut. Competitia ii va tine pe jucatori in priza, si ii va forta pe cei din conducere sa faca niste schimbari. Nu e normal ca Ribery sa joace 95 de minute la 35 de ani si sa fie cel mai ambitios/ bataios bavarez de pe teren. Au jucat binisor Neuer, Ribery, Gnabry, Lewandowski insa au fost sub orice critica Hummels, Goretzka si Muller. Sa-mi fie cu iertare, dar Goretzka asta chiar nu e de Bayern. Nu e stabil pe picioare, nu alearga mult, nu stie cu piciorul stang, nu este puternic, nu este creativ. Nu aduce absolut nimic in jocul lui Bayern. Prin comparatie Witsel, care e venit din vacanta in China si a jucat o gramada de meciuri la Mondial avea fruntea inundata de transpiratie. Apoi Gnabry e bun, dar sa… Citeste mai mult

Ribery7
Autor

PS: cred ca daca mai vad o singura centrare de-a lui Boateng o sa-mi scot ochii din cap.

Andrei_Fcbm
Membru
Andrei_Fcbm

Cam asta voiam să spun și eu, doar că așteptam articolul. L-aș fi adăugat și pe Javi în lista celor care nu au jucat nimic. Iar pe Goretzka l-am văzut prin minutul 84, nu știam ce-i cu el. Uitasem că-i pe teren. :)))))) Totuși, la începutul sezonului se mișca bine Goretzka, pare că s-a pierdut de tot pe parcurs.

cristigotz
Membru
cristigotz

Sigur nu e asa slab Goretzka, e peste Sanches. Ideea e ca jucatorii nu sunt slabi, doar ca nu sunt pusi in valoare sau sunt plafonati si au alte filme si atunci cand cor sa plece teebuie lasati. Is tare curios ce ar fi facut Boateng la PSG mai ales ca e recunoscut ca nu prea il ajuta capu in afara terenului.

cristigotz
Membru
cristigotz

Cat mai dureaza pana se trezesc mai marii? Ca nu ii mai suport. Si ca sa fie totu bine, la 3 2 il baga pe Sanches sa salveze situatia

Andrei_Fcbm
Membru
Andrei_Fcbm

Ei sunt cu Kovac până la capăt, așa au declarat în nenumărate rânduri. Eu cred că nici acum nu se va schimba antrenorul.

Andrei_Fcbm
Membru
Andrei_Fcbm

Echipa probabilă a lui Bayern diseară:
Neuer – Kimmich, Sule, Hummels, Alaba – Martinez – Gnabry, Muller, James, Ribery – Lewandowski.

Cred că cel mai rău rezultat ar fi egalul. Atunci nu s-ar schimba nimic. O victorie ar aduce ceva speranță, ca Bayern încă poate câștiga meciurile importante. Iar o înfrângere, în mod normal ar aduce o schimbare de antrenor.

Eu cred că Bayern va câștiga. Merg pe un 0-2. 🙂

Andrei_Fcbm
Membru
Andrei_Fcbm

Prima repriză a fost execrabilă și ca joc și ca arbitraj. Bayern nu are nevoie de asemenea penalty-uri. Oricum, îl dăm noi înapoi când o să conteze, din păcate.

Am văzut că pentru Hoeness nu-i mare lucru nici dacă se pierde titlul. Nu-i mai înțeleg pe oamenii ăștia, nu știu care-i treabă cu Niko Kovac, pentru că pare de neatins, deși echipa se prezintă deplorabil.

N-am vorbit niciodată de Thomas Muller, dar trebuie să-i dau dreptate ușerului Ribery7. Pe Muller e greu să-l cataloghezi drept fotbalist.