4 December 2021

FC Bayern – SC Freiburg 1-1

Dupa victoria fara stralucire cu Rodinghausen (liga a 4-a) din cupa Germaniei (2-1), etapa a 10 din Bundesliga a insemnat o noua dezamagire pentru fanii lui Bayern. Echipa bavareza a dezamagit nu numai prin scor, facand egal cu modesta Freiburg (echipa pe care o spulbera anii anteriori pe unde o prindea), ci si prin jocul prestat: fara nicio idee de joc, fara personalitate, cu greseli de tot felul. Golul gazdelor a venit tarziu, in min. 80, cand Gnabry a luat o minge pe cont propriu si l-a invins pe portarul oaspetilor printr-un sut din interiorul careului. Freiburg a egalat in min. 89 la o centare de pe stanga in interiorul careului, acolo unde Hoeler a reluat din fata adormitului Sule pe langa Neuer. A fost un nou meci in care Neuer a luat gol la singurul sut pe poarta al oaspetilor! Bavarezii au facut o prima repriza foarte slaba din punctul de vedere al duelurilor in doi (”zweikampfe”) castigate: a fost al 9-lea meci din cele 10, in care Bayern a avut in prima repriza mai putine dueluri in doi castigate decat adversarul! Kimmich a fost folosit de Kovac pe postul lui Thiago, de nr. 6. De asemenea, Bayern a ajuns la 4 meciuri consecutive fara victorie pe teren propriu (1-1 cu Augsburg, 1-1 cu Ajax, 0-3 cu Gladbach si meciul de azi) iar Freiburg scoate un nou egal pe terenul lui Bayern dupa 21 de ani!
In clasament, Bayern este tot pe locul 2, la 4 puncte de Dortmund, care a invins azi cu 1-0 la Wolfsburg. Sambata viitoare, este derby-ul campionatului! Bayern va joaca la Borussia Dortmund si, la cum joaca echipa antrenata de Kovac, chiar mi-e frica de o infrangere drastica!