Bayer Leverkusen – FC Bayern 2-6

Bayern Munchen este prima finalistă a Cupei Germaniei. Campioana visează la un nou event, după ce a spulberat-o pe Leverkusen, scor 6-2.

Heynckes n-a făcut pic de rabat la vedete în deplasarea de la Leverkusen, din semifinalele Cupei Germaniei. Iar asta s-a văzut încă din start: în minutul 9, Bayern avea deja 2-0, după reuşitele lui Javi Martinez şi Lewandowski. Tot în primul sfert de oră a venit şi golul gazdelor, semnat Lars Bender.
Bavarezii au început la fel de furibund şi repriza secundă: în nici 20 de minute s-au mai marcat alte trei goluri. Thomas Muller, cu o “dublă”, şi Alcantara au sigilat victoria şi, implicit, calificarea în finală.
Leverkusen a mai avut o tresărire de orgoliu: jamaicanul Bailey a redus diferenţa la doar trei goluri, însă doar pentru câteva minute.
Ultimul cuvânt l-a avut tot Thomas Muller: atacantul a reuşit hat-trick-ul – au fost primele sale goluri din acest sezon al Cupei. S-a terminat cu scor de tenis: 6-2. Doar 6-2, pentru că ocazii au mai fost.Bavarezii ţintesc să-şi îmbunătăţească recordul competiţiei, cucerind al 19-lea trofeu. Pe ultimul l-au câştigat în urmă cu doi ani.

Bayer Leverkusen – Bayern Munchen 2-6
Au marcat: L. Bender ’16, Bailey ’72 /
Martinez ‘3, Lewandowski ‘9, Alcantara ’61, Muller ’52, ’64, ’79

Echipele de start:

Bayer Leverkusen: Leno – Bender, Tah, Bender, Retsos – Baumgartlinger, Aranguiz – Havertz, Brandt, Bellarabi – Volland
Bayern Munchen: Ulreich – Kimmich, Boateng, Hummels, Alaba – Martinez – Muller, Alcantara – Robben, Lewandowski, Ribery
sursa: telekomsport.ro
Poti lasa un comentariu, sau urmari comentariile.

Claudiu

Stie cine ceva despre Alaba ? Va juca maine ?

fcdm3
Moderator

Alaba si Tolisso s-au intors la antrenamente. Teoretic, pot juca maine. Ramane de vazut ce va hotari Heynckes.

Andrei_Fcbm
Membru
Andrei_Fcbm

Un jurnalist neamț a reușit să vadă ultima formulă pregătită de Heynckes. 🙂
Ulreich – Kimmich, Boateng, Hummels, Rafinha – Martinez – Robben, Muller, James, Ribery – Lewandowski.

fcdm3
Moderator

Azi s-a anuntat ca Alaba nu va juca.

Andrei_Fcbm
Membru
Andrei_Fcbm

Olandezul Bjorn Kuipers va arbitra meciul de mâine seară.

ZEITGEIST
Membru
ZEITGEIST

Am auzit si eu mi se pare cam ciudat sa fiu sincer!

palcenina
Membru
palcenina

Astea sunt meciurile care conteaza, cand arati cine esti. Am vazut destule meciuri intre ele incepand din anii ‘80 si pot sa va spun un lucru: cand ne-au eliminat, a fost din greselile noastre sau cu arbitrii. Intr-un singur an, 2002 parca a fost 2-0 la Madrid urmat de un 2-1 pt noi la Munchen in care am pierdut pe teren. Si asta intr-un an in care in a doua faza a grupelor ii macinaseram cu 4-2 la Madrid si 4-1 acasa. Daca nu ne eliminam singuri, din propriile greseli, acum ii scoatem. Nu cred ca vor mai fi impinsi de arbitri atat de evident, dupa episodul Juventus.

Andrei_Fcbm
Membru
Andrei_Fcbm

La Munchen poate nu, dar la Madrid, dacă sunt la ananghie, se trezește vreunul să-i ajute. :)) Viktor Kassai după ce a făcut praf meciul de anul trecut, a rămas pe lista Uefa, chiar a arbitrat sezonul asta în Grupe.
E Real Madrid, sunt bine vazuti, nu se ia nimeni de ei. A fost o speță, cu transferurile unor juniori, Atletico pe aceiași chestie primește o vară interzis la transferuri, iar Real nu. :))))) Până și Barcelona a avut interzis la transferuri, îți dai seama ce influenți sunt.

palcenina
Membru
palcenina

Am zis ca nu “atat de evident”??! Asta inseamna au totusi voie sa ne elimine un singur jucator, sa ne dea un singur gol din offside, etc?! Sper totusi sa nu.

Vaida_VDA
Vizitator
Vaida_VDA

Atletico si Barca au primit interdictie cate 2 perioade de transferuri. Pe cand cei de la Real o singura perioada (mercatoul din iarna).
Deci, haideti sa nu dezinformam publicul, pt ca din comentariul tau reiese ca, cei de la Real au fost iertati de sanctiuni… Si nu-i asa.
Daca pedeapsa lor a fost redusa de la 2 perioade de transferuri la una singura, asta nu inseamna ca nu au fost sanctionati deloc. Poate abateriile lor nu au fost atat de grave precum cele ale lui Atletico si Barca.
Pana la urma toate cele 3 cluburi au facut recurs la TAS, si cei de acolo au dat decizia finala.

Andrei_Fcbm
Membru
Andrei_Fcbm

Că Real Madrid transferă iarna de nu mai poate. 😀 Eu citesc și presa din Spania, cazul a fost similar cu a lui Atletico. Și chiar nu mai rețin dacă au fost opriți de la transferuri în iarnă, când oricum n-ar fi contat. Dar scuzele mele dacă au fost sancționați și n-am specificat. 🙂

ZEITGEIST
Membru
ZEITGEIST

Nu am nici un stres.
Castigam lejer cu 3-0 prima mansa.

Real Madrid?O echipa de 2 lei care a fost favorizata de arbitraj in meciuri cruciale cu Atletico,Bayern si Juventus.

Nu ma intereseaza ce se va intampla.Vreau sa vad un Bayern agresiv care nu va lasa in pace Realul 180 de minute.

Pariul meu:3-0 pentru Bayern.Robben va marca de cel putin doua ori.

fcdm3
Moderator

Ronaldo este, de departe, cel mai mare pericol pentru Bayern in meciul de miercuri. Acesta se afla intr-o forma fantastica, marcand in ultimele 12 meciuri nu mai putin de 22 de goluri in toate competitiile!!! Iar anul trecut i-a marcat lui Bayern, in sferturile UCL, 5 din cele 6 goluri!!! Reamintesc scorurile: 1-2 si 2-4 d.p. (2-1 dupa 90 min.). “Ne vom apara titlul luptând pana la moarte” a amenintat Zidane, antrenorul Realului.

fcdm3
Moderator

In etapa nr. 31, Bayern a castigat cu 3-0 la Hannover. Au marcat Muller (57.), Lewandowski (73.) si Rudy (89.). Ulreich, Boateng, Rudy si Muller au primit nota cea mai mare de la TZ, nota 2. La Bayern a debutat Lars Lukas Mai (fundas central, 18 ani, 1.90 m) care a lasat o buna impresie. Acesta a fost capitanul echipei Bayern U17, cu care a castigat campionatul anul trecut. Heynckes a odihnit mai multi jucatori iar pe unii i-a introdus in repriza a doua pentru “meciul anului” de miercuri cu Real. Spaniolii au fost liberi in acest weekend, primind acceptul Ligii spaniole sa nu joace meciul de campionat, pe când Liga germana nici nu vrea sa auda de asa ceva. O fi vreun dezavantaj pentru Bayern, care are 3 zile mai putin de odihna?

Andrei_Fcbm
Membru
Andrei_Fcbm

Real Madrid ar fi trebuit să joace în deplasare, la Sevilla. Sevilla a jucat sâmbătă finala cupei regelui. Nu i-a dat nimeni pauză Realului.
Nu cred că e un dezavantaj pentru Bayern, au mai jucat din trei în trei zile, sunt și “turați” la maxim, trebuie să fie numai de bine.
Real vine după o pauză de mai bine de o săptămână și după un meci prost făcut acasă, 1-1, cu Bilbao. Prost ca joc vreau să zic.
Eram pesimist, dar dacă Bayern e în formă și nu intervin alte lucruri, în mod normal s-ar califica.

fcdm3
Moderator

Ultimele rezultate din campionat sunt imbucuratoare avand in vedere ca urmeaza dubla cu Real. 5-1 cu Mochengladbach si 6-2 cu Leverkusen! Ma bucura forma excelenta aratata de Muller in ultimul timp. Daca Guardiola sau Ancelotti nu au reusit sa-l puna in valoare (vorbindu-se la un moment dat ca o sa plece de la Bayern), iata ca Heynckes a reusit sa-l faca pe Muller sa joace aproape ca pe vremuri. Astfel, in 28 de meciuri de Bundesliga, acesta a reusit sa contribuie la 27 de goluri: 14 goluri si 13 pase decisive. Dupa meciul cu Leverkusen, BILD titreaza: Real ar trebui sa se teama de acest Muller!

BlackEye
Membru
BlackEye

Uite că întîlnim în finală viitorul nostru antrenor. Nu rea performanță pentru o echipă mediocră + arată că Kovac poate pregăti echipa foarte bine pentru competiție de tip cupă.