Bayern Munchen a câştigat, sâmbătă seară, Cupa Germaniei, după ce a învins-o pe Borussia Dortmund, scor 4-3, după executarea loviturilor de departajare, în finala disputată pe stadionul din Berlin, acesta fiind ultimul trofeu pentru antrenorul Pep Guardiola la conducerea campioanei Germaniei.

Partida dintre Bayern Munchen şi Borussia Dortmund s-a terminat la egalitate după 90 de minute, scor 0-0 şi câştigătoarea s-a decis la loviturile de departajare. Sokratis şi Bender au ratat pentru Borussia Dortmund, în timp ce Bayern a ratat prin Kimmich, iar formaţia lui Pep Guardiola s-a impus cu scorul de 4-3. Este a doua Cupă a Germaniei pentru Pep Guardiola şi a treia pentru formaţia bavareză în ultimii patru ani. Totodată, Bayern Munchen are în palmares 18 Cupe ale Germaniei, un alt record doborât sub conducerea tehnicianului spaniol.