27 November 2021

Hertha Berlin – FC Bayern 0-2

Hertha Berlin n-a fost în stare să oprească tăvălugul Bayern. Elevii lui Pep Guardiola au trecut cu 2-0, în deplasare, de echipa de pe locul 4 al campionatului.

Pentru bavarezi au marcat Arturo Vidal, în minutul 48, și Douglas Costa, în minutul 79, cu un șut fabulos în vinclu, de la circa 25 de metri.

Victoria nu le-a fost, însă, suficientă jucătorilor lui Guardiola, întrucât și Borussia Dortmund a câștigat meciul din această etapă a 31-a, din Bundesliga. Galben-negrii s-au impus cu 3-0 în deplasare, la Stuttgart.

După 31 de etape, Bayern are 81 de puncte, cu șapte mai multe decât Borussia Dortmund, care ține aproape, la distanță de peste 20 de puncte de locul 3, ocupat de Leverkusen. Dacă etapa viitoare Bayern câștigă cu Borussia Monchengladbach, echipa lui Guardiola se încoronează iar campioană.

sursa: digisport