5 December 2021

FC Bayern – Werder Bremen 2-0

Bayern Munchen s-a calificat în finala Cupei Germaniei, după ce a învins, marți, pe teren propriu, cu scorul 2-0, formația Werder Bremen.

Thomas Muller a marcat ambele goluri în meciul de aseară, cel de-al doilea fiind marcat dintr-un penalty în minutul 71. Arturo Vidal a căzut la o intrare neglijentă a lui Janek Sternberg, dar reluările video au arătat că mijlocașul chilian nu a fost atins de adversar.

“Din punctul meu de vedere nu a penalty, a fost o simulare”, a spus Muller după vizionarea reluării. “Dar, în timpul meciului mi s-a părut fault, intrarea prin alunecare a fost periculoasă.”

Victoria de aseară o păstrează pe Bayern în drumul către a doua triplă din istorie. Bayern este aproape să câștige titlul în Bundesliga și este în semifinalele Ligii Campionilor. Bavarezii au câștigat Cupa Germaniei de 17 de ori, și au pierdut doar 3 finale. Werder, care se luptă pentru salvarea de la retrogradare în Bundesliga, este cel de-al doilea club ca număr de trofee câștigate în Cupa Germaniei, cu 6 trofee.

Muller a deschis scorul în minutul 30 cu o lovitură de cap, după un corner executat de Xabi Alonso.

“Am făcut multe greșeli în acest meci, dar putem juca mult mai bine. Important e că ne-am calificat în finală”, a spus Muller.