Pep Guardiola nu va mai continua la Bayern Munchen şi în sezonul viitor. Preşedintele bavarezilor, Karl-Heinz Rummenigge, a confirmat plecarea catalanului la finalul acestui sezon şi a anunţat că italianul Carlo Ancelotti va fi cel care îi va lua locul.

Îi suntem recunoscători lui Guardiola pentru tot ce a oferit clubului nostru şi sperăm să sărbătorim împreună multe succese şi în acest sezon.

Cu Ancelotti, continuăm tradiţia antrenorilor de mare succes la FC Bayern. Suntem nerăbdători să lucrăm împreună“, a declarat Rummenigge, potrivit bild.de.

Informaţia a fost confirmată şi de contul de Twitter al campioanei Germaniei, care a precizat că italianul va semna un contract valabil pe trei ani.

Guardiola a cucerit titlul în Bundesliga în primele două sezoane petrecute la Bayern şi are şanse mari de a repeta succesul şi în actuala stagiune, în care bavarezii sunt lideri după turul campionatului, cu un avans de 8 puncte faţă de următoarea clasată, Borussia Dortmund.

De asemenea, cu fostul antrenor al Barcelonei pe bancă, cea mai de succes echipă din Germania a cucerit şi o Cupă, în stagiunea trecută, în care a realizat eventul.

În actualul sezon, principalul obiectiv îl reprezintă, însă, câştigarea trofeului Champions League. În precedenţii doi ani, Bayern a fost eliminată în semifinalele competiţiei, după dueluri cu Real Madrid şi FC Barcelona, echipe care aveau în cele din urmă să se impună şi în finală.

În ultimele zile, zvonurile despre plecarea lui Guardiola de la Bayern s-au înmulţumit, iar tehnicianul de 44 de ani a păstrat incertitudinea în privinţa viitorului său până la finalul turului din Germania, evitând să ofere amănunte înainte de ultimul joc oficial din 2015.

Cea mai probabilă destinaţie pentru Pep Guardiola este Premier League, acolo unde este dorit de cele două cluburi din Manchester.

Jucătorii lui Bayern nu au părut afectaţi de situaţia creată de zvonurile privind plecarea lui Guardiola.

Nu suntem deranjaţi, noi ne dorim doar să câştigăm mereu. În 2013, Heynckes a anunţat că va pleca şi am făcut tripla la finalul sezonului”, a spus Thomas Muller.

Carlo Ancelotti are ocazia de a deveni primul antrenor care câştigă trofee în cele mai importante cinci campionate de pe continent, după ce a reuşit această performanţă în Italia, Anglia, Franţa şi Spania.

De-a lungurul carierei sale, în care le-a pregătit pe Reggiana, Parma, Juventus, AC Milan, Chelsea, PSG şi Real Madrid, italianul de 56 de ani a câştigat de trei ori Liga Campionilor şi a fost campion în Serie A, Premier League şi Ligue 1.

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
8 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
darkmac
Admin
21 December 2015 21:35

@ribery: ai dreptate, a adus și plusuri echipei, dar tot nu îmi place omul 😉

darkmac
Admin
21 December 2015 21:31

@gabriel radu niculae:
Comentează articolul nu comentariile altora. Dacă nu îți convine ceea ce exprim eu în comentarii îmi spui în privat. Pot avea și eu comentarii acide îndreptate asupra utilizatorilor, dar am prea mare respect pentru ei ca să fac asta.

florins
florins
21 December 2015 9:45

In sfarsit, s-a facut lumina!
Recunosc ca am fost si sant subiectiv in privinta lui Guardiola, dar plecarea sa ma bucura foarte tare! Ii doresc sa castige UCL cu Bayern, la vara, dar nu pot uita carutele de nervi pe care mi le-a bagat in casa de atat de multe ori, in acesti doi ani si jumatate parcursi cu el pana acum. Pentru ca si el a fost extrem de subiectiv fata de ceea ce inseamna Bayern, adica a facut “de capul sau” multe chestii la acest club. Am tot scris aici despre asta, in acest rastimp si mi-am propus sa mai scriu doar la finalul mandatului sau.
Venirea lui Carlo Ancelotti nu ma entuziasmeaza, dar il consider pe italian mai bun decat Guardiola, cel putin pt Bayern. Vom avea timp sa analizam.
Mai semnalez un lucru: prin plecarea lui Guardiola, clubul isi recapata controlul asupra echipei si politicii sale. Multe lucruri vor reveni la normal, acel “normal” in care m-am simtit si eu un “om al casei” la Bayern de patru decenii incoace.

Ribery7
20 December 2015 15:24

@darkmac: I-a gasit pe Robben, Ribery, Schweinsteiger, Lahm, ne lasa cu Costa, Thiago(buni dar nu la fel de buni), Coman Kimmich, Alonso si Benatia.

Gabriel Radu Niculae
20 December 2015 15:22

@darkmac: Lasa fetishismul german,sustinem o echipa de fotbal nu o rasa,nu vezi ca au devenit multiculturali,joaca cu ozil si boateng in nationala si tu un roman ai ramas blocat pe neamtul blond cu ochii albastrii.

darkmac
Admin
20 December 2015 15:10

MULTUMESC pentru acest cadou. In sfarsit pot sa mai postez pe site. Pana acum ma abtineam din cauza scarbei provocate de minunatul antrenor Pep Guardiola.
Un foarte scurt bilant a vizitei lui Guardiola la Bayern:
– Schweinsteiger OUT !!! si nu numai…

Imi doresc sa nu se adevereasca ceea ce spun acum, dar nu stiu de ce, sunt convins ca avem cel putin 3 mari jucatori a caror cariera s-a incheiat, “datorita” marelui antrenor Pep Guardiola.

Marius09
20 December 2015 14:39

Interesant, mie Guardiola mi-a placut si imi place, desi de multe ori ma scotea din sarite cu schimbarile gandite de el, oricum e unul din cei mai buni antrenori din lume. Sper sa castige UCL anul acesta sa plece cu capul sus. Ca lot stam cel mai bine, singura problema sunt accidentarile… Ancelotii este un antrenor exceptional, nu pot sa zic ca este printre preferatii mei, dar cred ca se potriveste stilului bavarez, acele contra atacuri ale lui Real erau mana lui, iar la Bayern cu ce mijlocasi si atacanti avem o sa functioneze si mai bine.Decizia celor din conducere este una inspirata. Guardiola isi pierde din imagine daca nu castiga trofeul major in 3 ani de antrenorat la o echipa cu cel mai bun lot si cea mai buna conducere din lume.

Sarbatori fericite sa aveti !
Mia san mia

olikahn
olikahn
20 December 2015 13:53

Bine ca nu-l ia si pe Alonso atunci chiar ramaneam descoperiti,conducerea inspirata i-a mai prelungit cu 1an

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x