Spaniolii de la Marca anunță că succesorul lui Guardiola este Carlo Ancelotti, care s-ar fi înțeles încă de săptămâna trecută cu oficialii germani.

Italianul, care este liber de contract încă din vară, după despărțirea de Real Madrid, ar fi semnat deja pe 3 ani cu Bayern și va fi anunțat oficial săptămâna viitoare pe Allianz Arena.

De numirea lui Ancelotti la Bayern s-a vorbit și în săptămâna în care se presupune că ar fi purtat discuțiile decisive cu șefii grupării bavareze.

“Să se vorbească de mine când e vorba de o slujbă atât de importantă reprezintă o motivație imensă. Toată lumea așteaptă decizia lui Pep Guardiola”, spunea tehnicianul în urmă cu 9 zile, când a fost întrebat despre varianta ca el să îl înlocuiasă pe Guardiola pe banca lui Bayern.

3 trofee Champions League a cucerit Carlo Ancelotti, ca antrenor: două cu AC Milan (2003, 2007) și una cu Real Madrid (2014).

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
21 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
bavarezul13
bavarezul13
20 December 2015 10:21

Eu unul chiar mă bucur să plece Guardiola, da consider că italianul reprezintă o soluție chiar mai proastă. Singurele soluții pe care le-aș fi luat în seamă erau Sammer și Low

iliecristian
iliecristian
19 December 2015 4:46

Eu unul recunosc ca n-am prea fost incantat de Guardiola si cred si acum ca era mai bine pentru Bayern daca venea un antrenor care sa fie mai pe stilul lui Jupp Heynckes. Ancelloti mi se pare o varianta buna.

fcdm3
Moderator
18 December 2015 22:29

@Andrei_Fcbm: e foarte bine ca ai amintit. Trebuie votati!

Tudor Marian
18 December 2015 20:41

La ora 23 se pare că ancelloti va fi prezentat ca fiind antrenor alui bayern din vara.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
18 December 2015 20:01

Apropo ati votat echipa anului pe siteul Uefa? Sunt cinci jucatori de la Bayern pe care ii puteti alina in echipa: Neuer, Alaba, Vidal, Muller si Lewa. Pe 9 Ianuarie anunta Uefa echipa, conform voturilor noastre!

fcdm3
Moderator
18 December 2015 15:46

Baieti, haideti sa ne linistim si sa ne amintim ca inainte de toate suntem fanii unui singure echipe, BAYERN MUNCHEN, echipa de care trebuie sa fim mandrii.
Eu cred ca, indiferent daca pleaca Guardiola sau nu, sa vedem ce a facut bun la echipa, adica sa vedem partea plina a paharului. Iar cu Ancelotti, daca ar veni, nimeni nu are nicio certitudine ca o sa fie totul perfect. Peste o sapatamana vom afla exact cine va fi antrenorul lui Bayern din 2016. In viata e bine sa aplanam conflictele, nu sa le inflamam. Va multumesc pentru intelegere.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
18 December 2015 15:36

Ciudat e cu Alaba ca mai are fix doi ani contract. Sa fi refuzat sa prelungeasca, ca ma indoiesc ca cei din conducere nu i-au propus! Si mai e Lewandowski, care dupa parerea mea va pleca in vara. Vedeti si chestia asta cu plecarea lui Pep, poate aduce si schimbari la nivelul lotului. Eu am mai spus, ii vad pe Lahm si Thiago transferati la viitoarea lui echipa. Iar Ancelotti daca vine, primul transfer va fi Verratti de la PSG. Daca referitor la Lahm si Thiago e o presupunere a mea, chestia cu Verratti o fac si pariu, cu oricine. Cand era la Real Madrid a dorit in multe randuri sa il aduca pe Verratti. Are o simpatie aparte pentru el.

Ribery7
18 December 2015 13:48

In alta ordine de idei, majoritar vesti bune vin din Bavaria.
Boateng, Muller si Javi Martinez au semnat un nou contract, care expira tocmai in 2021!
Xabi Alonso si-a prelungit si el contractul cu un an, noua intelegere expirand in 2017.

Tudor Marian
18 December 2015 12:37

Ok. Care e munca care a făcut-o? Îți zic eu ce a făcut, a stricat totul înloc să o facă o echipă care se luptă cu adevărat la champions league. Bayern marchează foarte mult, da, domină orice adversar, pasează, joacă spectaculos. Însă, apărarea este ca de obicei punctul vulnerabil. Adversarii din 3 ocazii îți dă 2 goluri. Amintește-ți anul trecut, barca pe contre nea făcut șah mat, anul ăsta, arsenalul pe contre putea ușor să ne bată la Londra la un scor dur. Chiar dacă se zice că bayern a dominat meciul ăla, din păcate, arsenal a dominat contrele care sunt exact ce trebuie să o bați pe bayern. Îți mai zic eu ce a făcut, și-a bătut joc de echipa medicală cu care Heynckes a luat champions league în 2013, și nu știu ce a făcut dar, sunt sigur că el e de vină pentru toate accidentările din ultima vreme, nu medicii cum a găsit el. Jocul ăla relaxat cu scăderea ritmului de joc atât de mult, capacitatea fizică a scăzut enorm. Bayern în minutul 60 e extenuata, daia… Citeste mai mult

lesas
lesas
18 December 2015 12:25

@Andrei_Fcbm: Ultima oara cand incerc sa raspund. Peste tot sunt multi care il lauda si ii iau apararea lui Pep ca a facut multe recorduri si Bayern-ul de acum e posibil cel mai bun din istorie ( ciudata afirmatie) , oameni care se pare ca nu stiu ce club sustin , clar nu cunosc istoria clubului. Daca iti amintesti eu am avut o discutie cu @fcdm3: in care am specificat ca nu voi mai face referiri la tine , nici pozitive nici negative . Sper ca am fost de folos .

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
18 December 2015 12:10

Pai eu sunt singurul de aici care am apreciat munca depusa de antrenor. Au spus ca multi de aici sunt fani a lui Guardiola si nu mai stiu ce. E logic sa ma simt vizat, nu? Oricum, nu e nimic oficial cu Ancelotti. Totul e preluat din cotidianul “Marca”. Vad ca toti sunt fericiti ca vine la Bayern, dar nu stiu daca au vazut cum evolua Real Madrid in perioada lui sau chiar PSG. Unii se bucura ca pleaca actualul antrenor, atat. Am citit ca ar fi pe stilul lui Heynckes, Ancelotti. Daca stati cu speranta asta, o sa aveti o mare dezamagire. Ancelotti in meciurile mari cedeaza deliberat posesia, joaca pe contre. Nu stiu cat o sa va placa asta, pentru ca erati obisnuiti ca Bayern sa domine orice adversar. Si in perioada Jupp Heynckes, Bayern isi domina adversarul la toate capitolele. In fine, o sa vedeti ca am dreptate. Sunt eu mai vulcanic dar fotbalul ca exprimare il inteleg chiar foarte bine, urmaresc meciuri din toate campionatele importante! Si imi cer scuze pentru postarea de aseara. Promit sa… Citeste mai mult

lesas
lesas
18 December 2015 7:36

@Ribery7: Daca ma refeream la el poate ma simteam sa ii raspund dar sa bagat in seama . Sunt oameni care lauda actualul Bayern ca fiind poate cel mai bun din toate timpurile pentru ca a facut cateva recorduri.
@fcdm3: Daca nu ma insel pana la Pep nu era problema cu asa multe accidentari . Se are ca Pep are si studii medicale superioare de loveste in doctori. Echipa si-a pierdut capacitatea la efort care era pe vremea lui Jupp , ciudate lucruri . Caracterul omului Guardiola este jos rau . Ma bucura ca sunt cuvinte atat de bune despre Ancelotti .

Ribery7
18 December 2015 1:49

@Andrei_Fcbm: Nu stiu daca observi, dar pe acest site esti cam singurul user cu un astfel de vocabular, sarcastic, instigator: marii suporteri, aia de sus, etc etc. Personal as aprecia daca ai putea sa te exprimi mai elaborat, ca marea majoritate, multumesc anticipat. Daca vrem conflicte si comentarii injurioase, intram pe orice alt site din Romania unde fiecare individ in parte detine adevarul absolut.
Eu nu am vazut unde s-au referit la tine in mod direct, asa ca nu vad din ce motiv te-ai aprins asa?

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
17 December 2015 23:26

Daca apreciezi antrenorul nu inseamna ca esti neaparat fanul lui. Da ce sa ceri de la niste persoane care urasc antrenorul doar ca a adus cativa spanioli la echipa. Da bine, acesti fani de aici sunt si “nemti veritabili”, da. :)))) Aia de sus, Tudor si Lesas, ati fost macar o data in Munchen? Nu mai zic la un meci a lui Bayern… Dupa sa veniti cu “intepaturi” de genul!

fcdm3
Moderator
17 December 2015 22:51

Guardiola a avut o discutie dura cu antrenorul lui Bayern, Volker Braun (42), venit in locul lui Hans Wilhelm Muller-Wolfarth (73). Spaniolul ii reproseaza accidentarile „fara numar” in lotul echipei. S-a stabilit ca Ribery va sta intre 4 si 6 saptamani, insa s-a accidentat si Lahm. Nu e ceva grav dar nu se stie daca va juca meciul urmator. Lista accidentatilor ii mai cuprinde pe Costa, Benatia, Robben, Bernat, Alaba si Gotze.

fcdm3
Moderator
17 December 2015 22:26

Presa spaniola este singura care da stirea. Ziarele din Germania tot presa spaniola o citeaza. Daca e sa vina Ancelotti, acesta trebuie sa puna burta pe carte si sa invete limba germana! Conducatorii lui Bayern considera esential ca antrenorul lui Bayern, indiferent de ce nationalitate este, trebuie sa vorbeasca limba lui Goethe. Ancelotti, desi vorbeste 4 limbi (italiana, engleza, spaniola si franceza) trebuie sa invete si germana! Iata trofeele castigate de Ancelotti (56 ani) in cariera sa: – Liga Campionilor – 3 (Real M., Milan – 2) – Campionatul Angliei – 1 (Chelsea) – Cupa Angliei – 1 (Chelsea) – Supercupa Angliei – 1 (Chelsea) – Supercupa Europei – 3 (Real M., Milan – 2) – Campionatul Italiei – 1 (Milan) – Cupa Italiei -1 (Milan) – Supercupa Italiei – 1 (Milan) – C.M. al cluburilor – 2 (Real M., Milan) – Campionatul Frantei – 1 (PSG) Total – 15 In comparatie, Guardiola (44 ani), care este si cu 12 ani mai tanar, are 19 pana acum (5 cu Bayern). Si va mai castiga cel putin unul pana la vara.… Citeste mai mult

Tudor Marian
17 December 2015 21:52

O veste bună.
Sper ca ancelloti să aducă o echipă medicală și un preparator fizic așa cum avea la real.
Cat despre jocul echipei, ancelloti are un stil asemănător al stilului nemțesc, direct.
Nu cred că ancelloti o să stea cu fundul în poartă, stilul murinio, parchezi autobuzul.
Se pare că avem mulți fani Pep aici pe site, așa cum a spus cineva mai sus, se vor mai curăța și fanii lui Bayern odată cu venirea lui ancelloti.

lesas
lesas
17 December 2015 20:51

Acum o sa apara alta curatenie intre fani . Ca multi sunt fani Bayern de conjunctura , ei fiind fani Pep.

Ribery7
17 December 2015 17:05

Dupa Lewandowski, iata ca si Boateng a fost recompensat de cei de la Guiness Book of Records, de data aceasta pentru seria de invincibilitate in Bundesliga, dusa din 3 nov 2012 pana in 19 dec 2014 (56 meciuri consecutive, mai exact)
Felicitari, Jerome!

Alaba isi pastreaza titlul de Sportivul austriac al anului!
Felicitari, David!

Iar Kimmich a declarat ca mutara la Bayern a fost decizia potrivita pentru cariera sa.

Ribery7
17 December 2015 17:00

Daca e adevarata stirea, eu ma declar multumit. Carlo nu e strain de meciuri spectaculoase.
Si chiar daca posesia scade de la 70 la 55%, cred ca avem de castigat.
Apararea lui Bayern este mult prea fragila, adversarii din 2 ocazii marcheaza un gol. Ancelotti ar putea sa ne ajute la acest capitol.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
17 December 2015 11:28

Adio joc spectculos! Cu echipele mari o sa stam cu fundul in poarta. Oricum sunt curios ce vor spune marii suporteri a lui Bayern cand om castiga meciuri cu 1-0 din trei suturi la poarta. 🙂 Ca asta propune Ancelotti! O sa fim ca pe vremea lui Van Gaal, cand ne aparam cu Dortmund si mai luam si bataie. Cea mai proasta veste, numirea acestui antrenor la Bayern!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
21
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x