27 November 2021

Lewandowski a fost recompensat cu patru recorduri Guinesss

La sediul clubului Bayern Munchen, Robert Lewandowski a fost vizitat de reprezentanții Guiness Book, care i-au înmânat diplomele pentru cele patru recorduri inb Bundesliga stabilite în acest an, în luna septembrie, la meciul cu Wolfsburg.

În acea partidă, atacantul polonez a intrat de pe bancă, în minutul 46, în locul lui Thiago Alcantara, la scorul de 0-1 pentru oaspeți.

În doar nouă minute, polonezul de 27 de ani a marcat de cinci ori, reușind nu mai puțin de patru recorduri istorice, care, astăzi, au fost certificate de Guiness Book: cel mai rapid hattrick, cele mai rapide patru goluri, cele mai rapide cinci goluri și cele mai rapide cinci goluri marcate de un jucător venit de pe bancă.

Lewandowski a înscris atunci în minutele 51, 52, 55, 57 și 60. La final, Bayern s-a impus cu 5-1 în fața lui Wolfsburg.

sursă: digisport.ro