5 December 2021

FC Bayern – Stuttgart 4:0

In etapa a 12-a a Bundesligii, Bayern a continuat seria victoriilor la scor: 4:0 cu Stuttgart.

1324013010-bayern-muenchen-stuttgart-bundesliga-X1G6mUcGCa7

Insa bavarezii au facut o prima repriza senzationala, cu o ofensiva totala: 23 de suturi spre poarta si 4 goluri (Robben 11., Costa 18., Lewandowski 37. si Müller 40.)! Guardiola a jucat cu 5 oameni ofensivi (Robben, Müller, Coman, Costa si Lewandowski) si asta s-a vazut. A fost efectiv spectacol cu alte ratari incredibile in afara de cele 4 goluri. In repriza a 2-a, cum era de asteptat, echipa a mai oprit din motoare. As mentiona ca gazdele au jucat asa ofensiv si datorita celor de la Stuttgart, care nu s-au baricadat in aparare, asa cum au facut alte echipe din Bundesliga. Scorul de 4:0 este mult prea mic fata de ce a fost pe teren si datorita numeroaselor ratari ale bavarezilor (in frunte cu Robben) dar si a portarului oaspete Tyton, care a avut cateva interventii extraordinare. Daca la Costa si  Müller ne asteptam sa joace asa de bine, Kimmich iarasi a surprins in mod placut, fiind metronomul de la mijlocul terenului, aratand ca poate sa-l inlocuiasca cu succes pe Alonso! Sa mentionam si ca in min. 59 a intrat Badstuber, dupa o pauza de aproape 200 de zile din cauza accindetarilor.

In clasament, Bayern s-a distantat la 8 puncte de Dortmund, care joaca maine derby-ul cu Schalke.