Bayern a făcut instrucție cu Arsenal, pe Allianz Arena, și este liderul grupei F din UEFA Champions League.

Golgheterul nemților, Robert Lewandowski, a avut nevoie de doar 10 minute pentru a deschide scorul în fața ”tunarilor”. Thomas Muller a dublat avantajul gazdelor (29), care au continuat să atace. Chiar înainte de pauză Alaba a mărit avantajul de pe tabelă, cu un șut imparabil pentru Cech (44). În repriza secundă, Guardiola l-a introdus și pe Arjen Robben.

Olandezul a punctat după numai 37 de secunde de la intrare, la prima atingere (55), și a devenit jucătorul care a înscris cel mai rapid gol din istoria lui Bayern din postura de rezervă. Londonezii au reușit golul de onoare prin Olivier Giroud (69), care a trimis mingea în poartă printr-o execuție spectaculoasă.

Învinsă în deplasarea din capitala Angliei, Bayern a mai punctat o dată. Muller a stabilit rezultatul final, 5-1 pentru Arsenal (89). Trupa lui Wenger mai are șanse mici la calificare. Are doar trei puncte, cu șase mai puțin decât Bayern și Olympiacos.

”Tunarii” și-au egalat cea mai drastică înfrângere din istoria UEFA Champions League (un 0-4 cu AC Milan), dar a stabilit recordul de goluri încasate în istoria competiției. A mai primit o singură dată cinci goluri în cupele europene, un 2-5 cu Spartak Moscova, în 1982, dar nu mai încasase niciodată atâtea în Champions League.

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
12 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
darkmac
Admin
9 November 2015 16:36

Nu cred că a fost hent la Ozil.
Cel putin eu asa am vazut, dar faza a fost prea rapida ca sa fiu convins. Gânditi-va ce greu ii este arbitrului.

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
5 November 2015 22:44

Nici eu nu ma asteptam sa fie 5-1! Ma asteptam la un 3-0 🙂

palcenina
palcenina
5 November 2015 19:26

fcdm3: A fost penalty clar la Coman. Tunarul si-a calculat gresit pasii. Noi am comentat faza cu hentul pt ca asta i-a disperat pe domnii comentatori. Daca i se refuza vreun penalty clar lui Bayern, se comenteaza asa, in gluma! Daca invers – echipele mari sunt ajutate! Pai cu dortmund in semifinala cupei a fost prapad! Si nu stiu care galbejit se mai da si jmeker: sa invete cica Bayern sa bata penalty-uri!
Probabil ca domnii comentatorii nostri au alta atitudine fata de Barca sau Real pt ca sunt mai latini, pe cand Bayern provine din alt sector. Tare imi doresc sa castigam CL sezonul acesta si sa se necajeasca multe lume de pe plaiurile noastre mioritice!

fcdm3
Moderator
5 November 2015 17:07

@Max si palcenina: aveti dreptate la faza cu Ozil. Eu am vazut meciul pe internet pe Dolce (calitatea imaginii nu era grozava) iar comentatorul a repetat disperat de nenumarate ori ca “nu a fost hent!”. Nici pe net nu am gasit o imagine sau filmulet relevant. Insa, va dau dreptate prin prisma faptului ca mingea s-a dus ca din pusca in poarta lui Neuer (nu se ducea cu aceeasi viteza daca era lovita cu umarul) iar miscarea corpului lui Ozil e nefireasca. Inseamna ca arbitrul a validat in mod corect golul. Insa nu inteleg de ce nimeni (nici macar presa germana) nu pomeneste de faza cand a fost calcat Coman. A mai fost o faza, in repriza a doua, cand Robben il dribleaza pe Cech si, cand sa traga, vine un fundas londonez din spate si loveste mai intai mingea apoi si picioarele lui Arien. Desi, olandezul a cersit penalty, nu a fost nimic. Chiar as vrea sa spun ca nu-mi plac deloc fazele astea la Robben. La valoarea pe care o are NU ARE VOIE SA SIMULEZE SAU SA… Citeste mai mult

palcenina
palcenina
5 November 2015 15:55

A fost hent clar la Ozil, domnilor. Intentia este clara, duce bratul dpre minge si nu conteaza ca acesta este lipit de corp. In rest, un Bayern cum ni-l dorim in fiecare meci, spre disperarea unor comentatori.

Ribery7
5 November 2015 15:24

5-1, o performanta incantatoare. Poate mi s-a parut mie, dar am si cedat posesia, fapt ce a dus la contraatacuri precum cel al lui Robben 1-1 cu Cech, cand trebuia sa inscrie, sau golul de 5-1, cand doar Costa si Muller au participat la atac.
Am urmarit meciul intr-un local din Newcastle, si toti englezii, patriotisti din fire, au fost redusi la tacere de jocul lui Bayern, dar mai ales golul lui Alaba.
Chiar glumeam zicand ca e nedrept sa-l trimiti pe Robben pe teren cand conduci cu 3-0, si a mai si marcat cu prima atingere. Alaba, a aratat din nou ca e cel mai bun fundas stanga din lume, nicidecum nu trebuie irosite calitatile sale ofensive pe postul de fundas central.

Max
Max
5 November 2015 11:37

@fcdm3: M-am uitat acum la reluare, inca o data, la golul lui Ozil. Si mi se pare ca a fost mai mult cot, decat umar. Chiar daca era (aparent) lipita de corp mana, de era o deviere aleatoare, poate se mai discuta, insa se vede cum Ozil face intentionat miscarea cu corpul, pentru a redirectiona mingea in poarta. Poate ca a fost de prisos galbenul, dar decizia de a nu valida golul mi se pare corecta.

fcdm3
Moderator
5 November 2015 11:15

Au fost si doua faze dubioase la meciul de aseara:
– min. 12, Ozil marcheaza un gol cu umarul, insa arbitrul il anuleaza pe motiv de hent si ii da lui Ozil galben. In opinia mea a fost golul valabil.
– min. 15, Coman este calcat pe picior in careu de un adversar, insa arbitrul lasa jocul sa continue. Consider ca trebuia dat penalty.
Insa la scorul de 5:1, nu mai conteaza cele doua faze.

Ce zice presa?
SUDDEUTCHE ZEITUNG: „Bayern joaca in alta lume”
MAIL ONLINE: „Briliant Muller”
SPORT 1: ”Bayern castiga spectaculos contra lui Arsenal”
BERLINER MORGENPOST: „Bayern isi demonstreaza extra-clasa printr-un meci de gala in fata celor de la Arsenal”

fcdm3
Moderator
5 November 2015 11:06

@DavilMayCry: Concepusem si eu articolul pentru meci dar am vazut ca tu l-ai adus aici inaintea mea, asa ca pe al meu l-am sters. Despre meci. Nemtii au avut o prima repriza excelenta: Lewandowski (gol cu capul in min. 10 de la o super-pasa a lui Thiago), Müller (sut din careu langa bara in min. 29.) si Alaba (gol de la 20 m aproape de vinclu in min. 44.) au fost marcatorii primei reprize. Dupa pauza, motoarele s-au mai redus si au mai marcat Robben (intrat dupa pauza a marcat la prima atingere a mingii, dupa 37 secunde, in min. 55) si Müller (in min. 89., pe contraatac a sutat exact intre mana lui Cech si bara). Pentru londonezi a inscris golul de onoare Giroud (in min. 69. la o nesincronizare a lui Martinez cu Benatia). Cei mai buni jucatori de pe teren au fost Müller, Alaba si Thiago. In acest sezon, in toate competitiile, duo-ul Müller-Lewandowski are 34 de goluri in 18 meciuri! In clasamentul grupei F, in ciuda victoriei, Bayern este la egalitate de puncte cu Olympiakos (care… Citeste mai mult

Tudor Marian
5 November 2015 9:44

Bayern e o echipă răzbunătoare.. A jucat acasă unde publicul de pe Allianz e ca de obicei fantastic, guardiola a lăsat experimentele deoparte, alaba și lahm la locul lor.
O mică remarcă, bayern a mai cedat din posesie.. Era minutul 38 parca iar bayern avea posesie 60% (la scorul de 2-0) ceea ce sa și văzut, bayern nu a mai plimbat mingea ca la handbal, un joc mai direct pe poartă, mai nemțesc!
Încă o remarcă importanta, a-ți văzut ca acum în 4-1-4-1 ăsta (așa a fost pe grafic) extremele coboară pentru a ajuta/dubla fundașii laterali? Costa și Coman și chiar și Robben după ce intrase cobora foarte mult să ajute defensiva.
E interesant.. Pep a cedat din posesie și sa văzut, când arsenal ataca pozițional toată echipa cobora și se apăra pentru a recupera și a pleca pe contre, frumos.
Încă o remarcă interesantă este că aproape 80% din fazele lui Bayern se termină cu finalizare, ceva de speriat, foarte multe ocazii!

Max
Max
5 November 2015 9:13

Vorba ceea: orice infrangere e o victorie, daca sunt trase concluziile corecte.

A fost extraordinar ceea, ce am vazut aseara. Nu mai am ce adauga, cu exceptia la asta:

http://fcbayern.ro/2015/10/21/arsenal-fc-bayern-20/

Andrei_Fcbm: “In fine, daca Guardiola si Bayern se respecta, ii bate Miercuri cu trei, patru la zero si gata!”

Tudor Marian: “La munchen sunt sigur ca Arsenal o sa plece cu 3/4”

adryan1220: “Sper ca la meciul de la Munchen sa mi iasa la pariuri echipa gazda marcheaza 5+!”

😀

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x